Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Sürü İHA’larımızı TUALCOM Haberleştirecek!: Çok Bantlı Milli Sürü İHA Veri Bağı ÇOBAN, Haziran’da Sahaya Çıkıyor

Sürü İHA’larımızı TUALCOM Haberleştirecek!: Çok Bantlı Milli Sürü İHA Veri Bağı ÇOBAN, Haziran’da Sahaya Çıkıyor

Milli RF veri bağı çeşitliliğinde ülkemizin lider firması olan TUALCOM, Sürü İHA konsepti için mesh network çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Birçok milli ürünü, proje desteği almadan kendi bünyesinde geliştirmesi, TUALCOM’u, Sürü İHA Veri Bağı alanında da piyasaya çıkma hızı ve sahip olunan yetenekler bakımından avantajlı konuma yükseltiyor. TUALCOM, diğer veri bağı projelerinde olduğu gibi, bu konuda da platform üreticileriyle koordinasyon içinde hareket ederek çalışmalarını yürütüyor.

ÇOBAN Veri Bağı, İHA’larımıza Yetenek Katacak

Birçok İHA’yı, birbiriyle otomatik olarak haberleştirecek olan ÇOBAN, GPS bağımsız zaman senkronizasyonu kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. ÇOBAN’ın bu özelliği, Sürü İHA’larımızı GPS’ten bağımsız hale getirme misyonunun ilk adımı niteliğinde. TUALCOM’un tüm veri bağları, mesafe ölçme yeteneğine sahip olduğundan, zaman senkronizasyonu ile birlikte değerlendirildiğinde, platformlarımızın GPS’ten tamamen bağımsız hale getirilmesi mümkün olacak.

ÇOBAN Veri Bağı ile Farklı Platformların Haberleştirilmesinin Önü Açılıyor

TUALCOM, birçok veri bağı ürününü milli platformlarımızın kullanımına sunmuş durumda. Çoğunluğu TDMA özellikte olan bu veri bağları da yazılım güncellemeleri ile Sürü İHA Veri Bağı ÇOBAN ile haberleşme yeteneğine kavuşacak. Böylece kara platformlarından deniz platformlarına, füzelerden taktik İHA’lara kadar birçok milli platformumuz, otonom seyir ve sürüş yeteneğine sahip olacak.

ÇOBAN Veri Bağı, Röleleme Özelliğiyle Haberleşme Menzilini Arttırıyor

ÇOBAN Veri Bağı’nın en önemli özelliklerinden biri, röleleme kabiliyetine sahip olması. 4 noktaya kadar röleleme yapmasıyla platformlarımızın haberleşme menzili, 4 kata kadar güçlendirilmiş oluyor. Menzil avantajı ile birlikte görüş hattında olmayan platformların birbiriyle haberleşmesine olanak sunması da ÇOBAN’ın yetenek çarpanı olarak ön plana çıkmasında büyük bir öneme sahip.

Hedef: Sürü İHA’larımıza Elektronik Harp Yeteneği Kazandırmak

TUALCOM, küçük boyutlu ve düşük maliyetli elektronik harp modülleri geliştiriyor ve bunları milli savunmamızın hizmetine sunuyor. ÇOBAN veri bağı ile entegre çalışacak olan bu sistemler, Sürü İHA’larımızı, çok yetenekli ve düşük maliyetli elektronik harp platformlarına dönüştürme olanağına sahip. Geniş bantlı sinyal algılama, telsiz dinleme, yön ve konum belirleme, çok bantlı karıştırma gibi yetenekler, TUALCOM tarafından çalışılmakta olan başlıca konular arasında yer alıyor.

GPS/GNSS Karıştırma Artık Bir Sorun Değil!: TUALCOM, GNSS Anti-Jamming Konusunda Dünya Liderliğini Hedefliyor

Milli platformlarımızdaki kritik ihtiyaçlar doğrultusunda, Radyo Navigasyon Sistemleri alanında çalışmalarına hız veren TUALCOM, Anti-Jam GNSS CRPA sistemlerini ürünleştirdi ve kullanıma hazır hale getirdi.

Milli platformlarımızdaki kritik ihtiyaçlar doğrultusunda, Radyo Navigasyon Sistemleri alanında çalışmalarına hız veren TUALCOM, Anti-Jam GNSS CRPA sistemlerini ürünleştirdi ve kullanıma hazır hale getirdi. TUALCOM’un Anti-Jam CRPA sistemleri, dünyada hiçbir muadili olmayacak şekilde; aynı anda GPS L1, GPS L2, GLONASS L1, GLONASS L2, GALILEO ve BeiDou bantlarında karıştırma ve aldatmaya karşı önlem alıyor.

CRPA Konusunda TÜBİTAK SAGE ile İş Birliği

TUALCOM, karıştırmaya dayanıklı GNSS anten sistemleri konusundaki çalışmalarını, TÜBİTAK SAGE ile koordinasyon halinde yürütüyor. Bu kapsamda, hem teknoloji geliştirme hem de platform entegrasyonu aşamalarında iş birliği yapıyor. Çalışmalar, sinyal işleme ve kontrol birimi TUALCOM’un sorumluluğunda; faz dizili anten tasarım ve üretimleri TÜBİTAK SAGE’nin sorumluluğunda olacak şekilde yürütülmeye devam ediyor.

8 Antenli Anti-Jam CRPA Sistemi, Haziran’da Sahada

Ürünleri hazır hale getirme hızı ve teknolojik yetkinlik bakımından değerli bir milli marka haline dönüşen TUALCOM, anti-jam sistemler alanındaki çalışmalarını, sürekli ilerleme misyonuyla sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda, geliştirme faaliyetleri hızla sürmekte olan 8 antenli Anti-Jam CRPA sisteminin, Haziran 2020’de platformlarımızın kullanımına sunulması planlanıyor. Tüm GNSS bantlarında aynı anda çalışabilmesiyle ön plana çıkacak olan bu sistem, eşzamanlı 7 bağımsız karıştırma tehdidi altında baskılama yapabilme özelliğine sahip olacak.

Entegre GNSS Alıcı, Standart Bir Özellik Haline Geldi

TUALCOM’un tüm Anti-Jam CRPA ürünleri, askeri ya da sivil herhangi bir GNSS alıcıyla uyumlu çalışabilmekle beraber, entegre GNSS alıcısı sayesinde, konum ve zaman verisi de üretebiliyor. Bu özellik sayesinde, platformlarımızın karıştırmaya dayanıklı GNSS sistemlerinin, daha küçük boyutlu ve düşük maliyetli hale getirilmesi mümkün olabilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.