Ana Sayfa Haberler Suudi Arabistan’ın Hamlesi, Savunma Sanayisindeki Bölgesel Yapılanmaları Etkileyebilir

Suudi Arabistan’ın Hamlesi, Savunma Sanayisindeki Bölgesel Yapılanmaları Etkileyebilir

K.Burak CODUR / b.codur@milscint.com

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı Saudi Press Agency’de (SPA) 15 ve 17 Şubat’ta yer alan haberlere göre, Suudi Arabistan, Orta Doğu’daki merkezleri ülkede bulunmayan uluslararası şirketlerin devlet kurumları ile sözleşme imzalaması ile ilgili kısıtlamalar getirmeyi planlıyor. Söz konusu kısıtlamalar, 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak.

SPA’da yayınlanan haberlerde açıklamaları yer alan Suudi yetkililer, söz konusu düzenleme ile yerli katkı oranının artmasının hedeflendiğini vurguluyor. Ayrıca, düzenlemenin sadece devlet kurumları ile yapılan işler için geçerli olduğunu; Orta Doğu merkezlerini Suudi Arabistan’a taşımayan firmaların, ülke pazarına girmesinin ve özel firmalarla iş birliği yapmasının önünde bir engel olmadığını da belirtiyor.

Suudi yetkililerin açıklamalarının ardından, 24 uluslararası şirketin Orta Doğu merkezlerini Suudi Arabistan’a taşıma kararı aldığı bilgisi, yine SPA’da yayınlanan haberlerde yer alıyor.

Suudi Arabistan’ın bu hamlesi, küresel savunma sanayisi firmalarının Orta Doğu bölgesindeki yapılanmasını da etkileme potansiyeline sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.