Ana Sayfa Haberler SYS, 2023 Yılını EDEX ile Tamamladı

SYS, 2023 Yılını EDEX ile Tamamladı

Samsun Yurt Savunma (SYS), yılın son fuarı olan EDEX’e (Egypt Defence Expo) grup şirketlerinin geniş ürün yelpazesiyle katıldı. Mısır’ın başkenti Kahire’de 4-7 Aralık tarihleri arasında 3’üncüsü düzenlenen ve 400’ün üzerinde firmanın katıldığı fuarda, CANiK ağır silah ailesinin en yeni üyesi CANiK M3 Afrika pazarında ilk kez sergilendi. CANiK M3’ün yanı sıra CANiK M2 QCB ve CANiK M2F de ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. SYS grup şirketlerinden AEI Systems’ın VENOM LR 30 mm topu ve UNIROBOTICS’in milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kulesi ailesinin üyeleri TRAKON ve TRAKON TARGAN da ilgi odağı oldu. Mısır ile savunma sanayi alanındaki ilişkilerini geliştirmek için EDEX’e katıldıklarını aktaran SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral, iki ülke arasındaki köprülerin kurulmasında önemli roller almak için düğmeye bastıklarını söyledi.

“2023 Yılında 13 Fuara Katıldık”

Yılı yüksek ciro artışıyla kapattıklarını söyleyen Aral, “CANiK olarak kuruluşumuzun 25’inci yılını kutladığımız 2023’ü, beklentilerin üzerinde bir başarıyla tamamladık. ABD’den Afrika’ya, Uzak Doğu’dan Avrupa’ya 13 fuar etkinliğine katılarak son teknoloji ürünlerimizi sergiledik. 2022 yılında İngiliz AEI Systems’ı bünyemize dahil ederek orta kalibre top pazarına giriş yaptık; böylece 30x113mm orta kalibre top üreten dünyada 3 firmadan biri olduk. 2022 yılında kullanıma sunduğumuz ve büyük beğeni toplayan 650 atım/dk hıza sahip CANiK M2 QCB’nin ardından bu yıl 950 atım/dk’lık CANiK M2F ve 1100-1200 atım/dk’lık CANiK M3 versiyonlarını ürün portföyümüze ekledik. 2023 yılındaki bu başarılarımızı EDEX ile de taçlandırmış olduk.” dedi.

Ağır Makineli Tüfek Pazarının En Büyük Üreticisi

2012 yılına kadar Mısır pazarında çok aktif olan Türkiye’nin, askıya alınan çalışmaları yakın dönemde yeniden canlandırdığını aktaran Aral, şunları söyledi: “2023 yılının son fuarı olan EDEX’e katılmamızın en büyük sebebi hem iki ülke arasındaki ilişkinin düzelmesine destek olmak hem de geçmişte önemli noktalara getirdiğimiz iş birliklerini canlandırmak oldu. Bu sene 2023 yılını 145 milyon dolar ihracatla tamamlıyoruz. 2024 yılına küresel ağır makineli tüfek pazarının en büyük üreticisi olarak giriş yapıyoruz. Bu yıl içinde tanıtımını yaptığımız VENOM LR ve yeni UKSS kule ailemiz TRAKON ve TRAKON TARGAN’ın da ihracatlarına önümüzdeki sene başlıyoruz. 2024 yılında da yine yoğun bir fuar maratonu bizleri bekliyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.