Ana Sayfa Haberler SYS, AEI Systems ile Birleşik Krallık’a İlk Çıkarmasını Yaptı

SYS, AEI Systems ile Birleşik Krallık’a İlk Çıkarmasını Yaptı

Birleşik Krallık merkezli AEI Systems’ı satın alan Samsun Yurt Savunma (SYS), bu ülkede düzenlenen Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda (DSEI 2023) gövde gösterisi yaptı. Amiral gemisi CANiK ve diğer grup şirketleri ve kalabalık bir ekiple 12-15 Eylül tarihlerinde Londra’da düzenlenen fuarda yerini alan SYS, en yeni ürünleri CANiK M3, UNIROBOTICS’in geliştirdiği milli uzaktan komutalı stabilize silah kulesi (UKSS) ailesini dünyaya tanıtıyor. SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Orta kalibre top üretimi yapan AEI Systems’ı bünyemize katarak önemli bir yatırım yaptık. Dünyanın en büyük orta kalibre top üreticilerinden biri olacağız.” dedi.

Ateşli Silahlarda İhracat Şampiyonu

Avrupa’nın önemli başkentlerinden İngiltere’de ürünlerini Türk bayrağı altında sergilemekten heyecan duyduklarını belirten Aral, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında katma değerli ürünlerimizle, ülkemizin güçlü bir geleceğe taşınmasına katkı sağladığımız için mutluyuz. Bugün Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre ateşli silahlar kategorisinde ihracat şampiyonuyuz.  Küresel pazarın en büyük 6’ncı hafif silah üreticisi firması olarak üretimimizin yüzde 95’ini dünyanın dört bir kıtasında 70 ülkeye ihraç ediyoruz. Yeni yatırım hamlelerimizle büyümemizi iç ve yurt dışı pazarlarda hızlandırıyoruz” dedi.

“30×113 mm Top Üretimi Yapan Üç Firmadan Biriyiz”

Türkiye’de 450 bin tabanca, 5 bin makineli tüfek ve 250 uzaktan kumandalı kule üretim kapasitesine ulaştıklarını söyleyen Aral, 5 sene içerisinde tüm grup şirketlerinde toplam 350 milyon doların üzerinde satış hedeflediklerini söyledi. Aral,Birleşik Krallık merkezli AEI Systems’ın satın alınmasıyla ilgili de şunları söyledi: “Bu alım sayesinde ülkemizde üretimi olmayan başta 30×113 mm top olmak üzere birçok orta kalibre top üretiminde Türkiye söz sahibi oldu. Toplar hem İngiltere’de hem de Türkiye’de üretilecek. Dünyada kullanımı yaygınlaşan söz konusu toplar, kritik bir önem kazandı. Bu önemli yatırım sayesinde SYS, hafif silahlarda sağlamış olduğu üstün başarılarından sonra orta kalibre topları da ürün gamına yerleştirmiş oldu. Ayrıca CANiK, yine bu yatırım sayesinde dünyada 30×113 mm top üreten 3 firmadan biri haline geldi.”

İngiltere’de Faaliyetleri Devam Edecek

AEI Systems’ın, orta kalibre toplarda bir marka olmayı sürdüreceğini belirten Aral, “AEI Systems’ın Birleşik Krallık’taki tesislerinde geliştirme, üretim ve montaj faaliyetleri artarak devam edecek. Üretim faaliyetleri ise özellikle ‘Made in UK’ ibaresinin kullanılmasını sağlayacak ölçüde, AEI Systems ve Birleşik Krallık’taki ekosistem bünyesinde gerçekleştirilecek. 5 yılın sonunda orta kalibre top satış cirosunun yıllık 100 milyon doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz. AEI Systems operasyonuna şirket iştiraklerimizden UNIROBOTICS de yüksek teknoloji, yenilikçi ve rekabetçi silah kulesi entegrasyonu çözümleri ile destek verecek.” diye konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.