Ana Sayfa Manşet Samsun Yurt Savunma, Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti ile Küçük Botlardaki Namlulu Silahların Etkinliğini Arttıracak

Samsun Yurt Savunma, Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti ile Küçük Botlardaki Namlulu Silahların Etkinliğini Arttıracak

Uzaktan komutalı silah sistemlerinin çeşitli nedenlerle entegre edilemediği küçük boyutlu botlar, yenilikçi bir çözüm ile etkin bir ateş gücüne kavuşacak. Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) yürüttüğü Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü programı kapsamında, Samsun Yurt Savunma (SYS) ve konusunda uzman bir alt yüklenicisi tarafından geliştirme çalışmaları devam eden “Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti”, oyunun kurallarını değiştirmeye hazırlanıyor.

Özel Bir Çözüm İhtiyacı

İç denizlerde, geniş ve uzun kıta sahanlıklarına sahip veya deniz sınırları yüzlerce adayla bölünmüş ülkeler, sınırlarını korumak için göreceli olarak küçük boyutlu, hızlı, çevik ama vurucu gücü yüksek su üstü platformlarını tercih ediyorlar. Diğer yandan uzaktan komutalı silah sistemleri; platform üzerindeki ayak izlerinin büyüklüğü, maliyetleri ve operatörlere sundukları kısıtlı durumsal farkındalık nedeni ile küçük boyutlu botlar için uygun bir çözüm olamıyor. Atak ve taarruz botları gibi platformlarda, silah operatörü için; tüm görüş alanındaki gelişmeleri anlık olarak takip edebilmesi ve görüş alanındaki hedefleri baskı altına alabilmesi, çok daha kritik ihtiyaçlar olarak öne çıkıyor.

Namlulu silahların entegre edildiği basit silah mesnetleri, silah operatörüne en geniş görüş alanını sağlıyor; ancak bu sistemleri kullanan operatörler, sert deniz şartlarında fiziki yorgunluğa maruz kalıyor ve görevin getirdiği risklerin büyüklüğüne göre de stres seviyeleri artıyor.

Namlulu silahların entegre edildiği basit silah mesnetleri, silah operatörüne en geniş görüş alanını sağlıyor; ancak bu sistemleri kullanan operatörler, sert deniz şartlarında fiziki yorgunluğa maruz kalıyor ve görevin getirdiği risklerin büyüklüğüne göre de stres seviyeleri artıyor. Operatörün beyni, bir yandan hareketli platform üzerinde vücudunu dengede tutmaya çalışırken bir yandan da tehdidi algılamak ve onu tanımlamak ile meşgul oluyor. Çatışma anında ise “Silahı hedefte tutabilmek ve hedefi etkili atışlarla baskı altına alabilmek” görevi öne çıkıyor. Bu şartlarda operatör, hem fiziksel hem de mental yorgunluğu en üst seviyede yaşıyor.

Bu tabloda, kullanılan silah, balistik olarak ne kadar etkili olursa olsun, deniz şartlarında, karada sabit bir zeminde olduğu haldeki etkisini gösteremiyor. Denizden gelen bozucu etkilere maruz kalan silah, operatörün kabiliyetleri ve inisiyatifi ölçüsünde performans gösterebiliyor. Bu da platformdan beklenen vurucu kabiliyeti olumsuz yönde etkilerken mürettebatın kendine olan güvenini de azaltıyor.

Çözüm: Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti

Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti; deniz şartlarından gelen bozucu etkileri en aza indiren; operatör, silah ve platform arasındaki bütünleşik uyumu en üst seviyeye çıkaran, yarı robotik bir sistem olarak tasarlanıyor. Sistem, SSB ile SYS arasında imzalanan Özgün Yerli Tabanca Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi kapsamında yer alan Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü çerçevesinde, konusunda uzman bir mühendislik firması tarafından geliştiriliyor. Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları SSB’ye ait olan sistem, hem Türk Deniz Kuvvetlerinin beğenisine sunulacak hem de ihracat pazarında tanıtılacak.

Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti; deniz şartlarından gelen bozucu etkileri en aza indiren; operatör, silah ve platform arasındaki bütünleşik uyumu en üst seviyeye çıkaran, yarı robotik bir sistem olarak tasarlanıyor.

Basit silah mesnetleri ile yaşanan etkileri bertaraf edebilen Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti, şu bileşenlerden oluşuyor:

  1. Silah Operatörü, sistemin beynidir. İnsan beyninin farkındalık hızı ile görme yetisinin küçük bir ekranla sınırlandırılmadığı ve bir bilgisayara teslim edilmediği bu konseptte operatör, çevresel farkındalığını kendi varoluşsal mirası ile sağlayarak hızlı kararlar verebiliyor.
  2. Sistemin ana silahı, 12,7×99 mm platform üzeri milli makinalı tüfektir. 12,7 mm silah; yıllara meydan okuyan güvenilirliği, etkili menzilinin yüksek oluşu ve hedef üzerinde yarattığı tahribat sayesinde, Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti üzerinde, özellikle deniz platformlarında hak ettiği yeri tekrar bulmaya hazırlanıyor.
  3. Operatörün beyninin vereceği komutun silah tarafından doğru algılanması için çeşitli hassasiyette ataletsel ölçüm birimleri (IMU) ile donatılacak Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti,  atış kontrol algoritması alt yüklenici tarafından geliştirilen yazılımı sayesinde, “namluyu belli menziller içerisinde belli bir kapsama alanı (Minutes of Angle)” içerisinde tutabilecek.
  4. Sistemin hassasiyetini ve isabet oranını arttırmak için basit ancak faydası yüksek aksesuarlar da sisteme dâhil edilecek. Samsun Yurt Savunma, sektör paydaşları ile bu aksesuarların geliştirilmesi için iş birliği yapıyor.

Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti’nin, 2023’ün ilk çeyreğinde kalifikasyonunun tamamlanıp seri üretime hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.