Ana Sayfa Haberler SYS, CANiK 30×113 mm Topunu SAHA EXPO’da Savunma Sanayisine Tanıttı

SYS, CANiK 30×113 mm Topunu SAHA EXPO’da Savunma Sanayisine Tanıttı

Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) markası CANiK, 30×113 mm topunu, 25-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen SAHA EXPO’da ilk kez sergiledi.

SAHA EXPO 2022’de CANiK, en yeni tabanca modelleri, tabanca aksesuarları, evrensel aksesuar markası olan MECANIK aksesuarları, eğitim faaliyetlerini yürüttüğü CANiK Academy ve eğitim ürünleri CANiK SMART ve CANiK APP’ı de katılımcılara tanıttı. ABD’de Yılın Tabancası Ödülü’ne sahip CANiK SFx RIVAL da fuarda ziyaretçilerle buluştu. Bunlara ek olarak firmanın standını ziyaret eden katılımcılar, Airsoft ile atış deneyimi yaşadı.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral SAHA EXPO katılımlarına ilişkin açıklamasında “Fuarda sergilediğimiz Türkiye’nin kalifiye edilmiş tek ve en büyük 12.7×99 mm Ağır Makineli Tüfeği olan CANiK M2 QCB’yi başta ülkemiz olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin kullanımına hazır hale getirdik. Bunun yanı sıra yerli ve milli uçaksavarımız CANiK M2 QCB’nin daha hızlı versiyonu olan CANiK M2F’in testleri tamamlandı, böylelikle CANiK M2 ailesinin yeni üyesi de artık göreve hazır hale gelmiş oldu. Aynı zamanda 30×113 mm top üretimi yapan ve alanında dünyada 5 firmadan biri olan İngiliz ‘’AEI Systems’’ firmasını satın alarak deniz, hava ve kara platformları için büyük öneme sahip olan orta kalibre topların üretimine ciddi yatırım yapmış olduk.” ifadelerini kullandı.

Aral, SAHA EXPO’da ilk defa görücüye çıkan VENOM LR 30 top ile ilgili de şunları söyledi: “Geri tepme kuvveti düşürülmüş VENOM LR 30 30×113 mm toplar; 4×4 araçlardan 8×8 araçlara, paletli araçlardan deniz platformlarına ve hava platformlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. Hem zırh delici hem de tahrip gücü yüksek infilaklı mühimmat olarak kullanılabilen 30×113 mm toplar, 12.7 mm ağır makineli tüfek ile 40 mm otomatik bomba atarın yaptığı işi aynı şekilde yapabiliyor ve tek bir silah 2 silah görevini rahatlıkla üstleniyor böylelikle kara, deniz ve hava araçlarının hepsinde kullanılabiliyor. Türkiye’de bu ürünün üretimini yapabilecek olan tek firma biziz, dünyada ise 5 üreticiden biriyiz.  Ayrıca bir ekosistem oluşumuna sahip olduğumuz için iştiraklerimizden UNIROBOTICS ve UNIDEF ile birlikte 30×113 mm toplara yönelik her türlü platform entegrasyonunu yapabiliyoruz. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na HAVELSAN ana yükleniciliği altında, 12.7mm top için TARGAN kulesini geliştirdik. Şimdi bu kulenin 30×113 mm toplara uyumlu versiyonu olan TRAKON 30 uzaktan kumandalı kulesini piyasaya çıkarıyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de yapılan bir fuarda Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN 4×4 aracına TRAKON 30 entegre edilmiş olarak sergiledik ve çok iyi geri bildirimler aldık. 30×113 mm topumuz VENOM LR 30 ile birlikte ihracat rakamlarımızı daha da artıracağımıza inanıyoruz. Dünyadaki savunma sanayisine yönelik her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz. CANiK olarak insansız kara araçlarıyla alakalı da çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de insansız ve insanlı tüm araçlarda 30×113 mm top sistemimiz VENOM LR 30 ile adımızı duyurmayı hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.