Ana Sayfa Advertorial SYS’den, ITAR Kısıtlamalarına Tabi Olmayan 12,7 mm Ağır Makineli Tüfek: CANiK M2 QCB

SYS’den, ITAR Kısıtlamalarına Tabi Olmayan 12,7 mm Ağır Makineli Tüfek: CANiK M2 QCB

SYS’nin kara harekatlarında kullanılacak CANiK M2 QCB için önerdiği konfigürasyon.

Samsun Yurt Savunma (SYS), CANiK M2 12,7 mm’lik ağır makineli tüfeğin “Hızlı Değiştirilebilen Namlu” (Quick-Change Barrel / QCB) özelliğine sahip sürümünün Türkiye’deki son kullanıcılara teslimatı için gün sayıyor. Bir yandan da bu silahın yurt dışına satış çalışmalarına hız kesmeden devam eden firma, çeşitli ihracat başarılarının altına imza atıyor. Dünyadaki emsallerinden üstün özelliklere sahip olan ve tüm parçaları Türkiye’de üretilen bu silah, ABD’nin Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemeleri’nden (ITAR) kaynaklı kısıtlamalara tabi olmaması ile öne çıkıyor. Ürünün öne çıkan bir diğer özelliği de SYS’nin, CANiK M2 QCB’yi, farklı aksesuarlarla birlikte komple bir sistem olarak kullanıcılara sunuyor olması.

SYS şu ana kadar, silahın QCB sürümü için; Irak, Kuveyt ve Nijerya başta olmak üzere bir dizi ülkeden, toplam 1.200 adetlik sipariş alma başarısı gösterdi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı Platformlar için Makineli Tüfek Projesi sözleşmesi kapsamında, 650 adet ağır makinalı tüfek teslim edecek olan SYS, bunların üretimini tamamlar tamamlamaz, yurt dışındaki kullanıcılar için üretime başlayacak.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu silahın ihracat potansiyeli hakkında şunları söylüyor: “12,7 mm ağır makinalı tüfekler, dünyada herkesin kullanmak istediği; ancak çok zor ulaşabildiği silahlar. Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün ile 270 gün arası sürebiliyor. Hatta bazı durumlarda, özellikle ABD’nin ITAR kısıtlamaları söz konusu olduğunda, izin de alınamayabiliyor. CANiK M2, hiçbir bileşeni ITAR’a tabi olmayan bir ürün. Devletimizin verdiği izinler doğrultusunda, sipariş aldıktan sonra 45 günde teslimat yapabilecek durumdayız.

Bizi öne çıkartan bir diğer konu da silahımızın çok daha üstün bir performansa sahip olması. Dünyadaki pek çok ülke, 12,7 mm ağır makinalı tüfeklerin kabul testleri için halen daha ABD tarafından tanımlanan T.O.P. standardını uyguluyor. CANiK M2 QCB ise bu standardın çok daha ötesinde bir performans sergiliyor.”

SYS’nin yüksek bir korozyon dayanımına sahip olacak şekilde geliştirdiği CANİK M2 QCB-N, deniz platformlarına yönelik pek çok avantaj sunuyor.

Silah Değil Platform

Geliştirdiği her bir ürün için “silah değil platform” yaklaşımını ön planda tutan SYS, ateşli silahların yanı sıra bakım kitleri gibi silahların ömür devrini kapsayan yan ürünler de geliştiriyor. Firma ayrıca, bu silahlarla birlikte kullanılacak aksesuarları bir kısmını kendisi geliştiriyor; bir kısmını da geniş ekosistemi aracılığıyla tedarik ediyor. Böylece, kullanıcılara, silahı ve aksesuarları içeren paket konfigürasyonlar sunuyor.

SYS’nin dünya üzerindeki mevcut kullanım konseptlerini göz önünde bulundurarak hazırladığı çeşitli konfigürasyonlar bulunuyor. Bunlardan kara birlikleri için hazırlanan konfigürasyon, CANiK M2 QCB’yi temel alarak şekilleniyor. Bu konfigürasyonda, silaha ilave olarak yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen farklı aksesuarlar bulunuyor. Bunlar, silah üzerine, Cadex SOLO arayüzle bağlanıyor. Bu arayüz, sahip olduğu sönümleyiciler sayesinde, atışlar sırasında silahta oluşan titreşimlerin, diğer aksesuarlara yansımasını ve atış performansının düşmesini engelliyor.

Arayüz üzerindeki aksesuarlar ise şu şekilde sıralanıyor:

 • MTN 90 Makineli Tüfek Nişangâhı
 • PARS 635 Tak-Sök Termal Silah Dürbünü
 • DLIRIL Çoklu Lazer İşaretleyici ve Aydınlatıcı

SYS, CANiK M2 QCB ile birlikte, 2 parçaya bölünerek kolay taşınabilen üçayaklı sehpa da sunuyor. M2 ağır makinalı tüfek, kara birlikleri tarafından, bir araca entegre edilmeden kullanılacağı durumlarda, üçayaklı sehpa üzerine yerleştirilerek ateşleniyor. SYS, geleneksel tasarıma sahip bir sehpanın yanı sıra CANiK M2 QCB için geliştirdiği ve karbon fiber kompozit malzemeden özel olarak üretilen hafifletilmiş bir sehpayı da kullanıcılarına sunuyor. Geleneksel tasarım yaklaşık 20 kg ağırlığa sahipken SYS’nin hafifletilmiş sehpası, toplam 8 kg ağırlığa sahip.

SYS, hava araçları için özel olarak geliştirdiği ve CANİK M2 QCB’den daha yüksek atım hızına sahip olan CANİK M2 F’nin tasarım doğrulama sürecini tamamladı.

M2’nin Bakımı için İhtiyaç Duyulan Her Şey

SYS’nin CANiK M2 için özel olarak geliştirdiği “Bakım Kiti” ise bu silahın bakımlarını ve ayarlarını yapacak bir personelin ihtiyaç duyabileceği her türlü ekipmanı bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında, M2 için özel olarak ayarlanmış tork anahtarları gibi aletler de yer alıyor. Bakım kitinde ayrıca, silahın aşınan parçalarındaki toleransların ölçülmesi için kullanılan mastarlar bulunuyor. Bu mastarlar sayesinde bakım personeli; silahın namlusu, tırnağı ve atım yatağı gibi en çok aşınan yerlerini ölçebiliyor ve yıpranmanın toleranslar dâhilinde olup olmadığını kolaylıkla görebiliyor.

Bu silahlar, hem eğitimler hem de muharebe sahasında oldukça yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle bakımlarının doğru şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada, bakım periyotlarının belirlenmesi amacıyla genellikle atım sayılarından yararlanılıyor. Ancak sadece atım sayısı, her zaman için sağlıklı bir referans olmayabiliyor. Çünkü zorlu koşullar altında ve kötü mühimmat ile 5.000 atım yapmış bir silah, temiz olarak 20.000 atım yapan bir silahtan daha çok yıpranabiliyor. Bu örnekteki ilk silahın, bakıma gönderilmeden önce 10.000 atımı tamamlaması beklendiğinde ise bu atım sayısına ulaşamadan ciddi şekilde hasar görme riski ortaya çıkıyor. Aynı şekilde, aslında 20.000 atıma kadar ömrü olan ikinci silah ise 10.000 atımda bakıma gönderildiğinde, gereksiz bakım maliyetleri ortaya çıkabiliyor. SYS, CANiK M2 Bakım Kiti’nde yer alan oldukça kapsamlı M2 mastar seti ile kullanıcılara, bu anlamda kolaylıklar sunmayı hedefliyor.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Yönelik Bir Ürün Ailesi

SYS, CANiK M2 ağır makinalı tüfeği, farklı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, bir ürün ailesi olarak geliştirdi. Bu süreçte firma, silahın; kara, deniz ve hava kuvvetlerine yönelik farklı sürümlerini ortaya çıkardı.

SYS’nin kara birlikleri için önerdiği CANiK M2 QCB sürümünde, sahadaki kullanıcılar, yoğun çatışmalar sırasında aşırı ısınan namluyu saniyeler içerisinde sökerek yerine yedek namluyu takabiliyor. Bu esnada silahın esas namlusu soğurken silah, ateş gücünden ödün vermeden atışa devam edebiliyor.

SYS, bu silahın yüksek korozyon dayanımına sahip sürümü olan CANiK M2 QCB-N’yi ise deniz platformları için tasarladı. Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANiK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor.

SYS, hava araçlarına yönelik olarak, bu silahın daha yüksek atım hızına sahip versiyonu olan CANiK M2 F silahını ve özel olarak geliştirdiği hafif mesnetleri sunuyor. SYS ve silah entegrasyonu alanında uzmanlaşan iştiraki Unidef, hava araçları için hafiflettikleri mesnetleri, farklı alaşımlar ve farklı tasarım prensipleri kullanarak geliştirdi. Bu sayede hava araçlarındaki en büyük kısıtlardan biri olan ağırlık engeline takılmadan yüksek ateş gücü sağlayabilecek entegrasyon çözümleri ortaya çıktı.

SYS, 2021 sonu itibarıyla yılda 3.000 adetlik bir üretim kapasitesi ile CANiK M2 QCB’nin seri imalatına başladı.

Odaklanmış Ar-Ge Çalışmaları ile Gelen Uzun Ömür

SYS, CANiK M2 QCB’nin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan uzun ömürlü namlusunu, ateşleme iğnesini ve tahliye tırnağını, yoğun Ar-Ge ve test çalışmaları neticesinde üretti. Firma, bu yolculuğa, dünyanın en iyi M2 ağır makineli tüfeğini CANiK markası altında üretme hedefiyle adım attı. Bu süreçte, dünyada benzeri olmayan eşsiz bir namlu üretim teknolojisi geliştirdi. Bu çalışmalar sayesinde, namlunun isabet kabiliyeti de 6 MOA’nın altına indi.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, silah üzerinde yapılan çalışmaları şu şekilde anlatıyor: “CANiK marka M2 QCB ağır makineli tüfeğimizin ihtiva ettiği yenilik ve değişiklikler, silahın 1930’lu yıllardaki ilk üretiminden sonra, silah üzerinde bugüne kadar yapılanların çoğundan daha önemli nitelikte. Nitekim ‘Platformlar için Makineli Tüfek Projesi’nin yüksek isterlerini karşılayabilmek için hızlı değiştirilebilir namluda, önemli malzeme ve dizayn değişiklikleri gerçekleştirdik. Bunun neticesinde namlu ömrünü, piyasadaki en iyi modellerin bile oldukça ötesine çıkardık. Buna paralel olarak ateşleme mekanizmasının temel parçalarında kullandığımız malzemelerle bu parçalara uyguladığımız özel prosesler, hem silahın dayanıklılığını arttırdı hem de silahın en zorlu operasyonel koşullarda bile yüksek performansla ve çok uzun süre işleyebilir hale gelmesini sağladı. Dünyadaki rakiplerine kıyasla ömürleri iki kat uzun olan ateşleme iğnesi, tahliye tırnağı ve namluya sahip bir silah geliştirdik. Bu silahı her gün kullanmak zorunda olanların da çok iyi bildiği gibi bu 3 parça, aynı zamanda silahın en çok yıpranan bölümleri. Dolayısıyla aslında silahın ömrünü de bu parçalar belirliyor.”

Tüm parçaları Türkiye’de üretilen CANiK M2 ürün ailesi, ITAR kısıtlamalarına tabi olmaması ile öne çıkıyor.

Silah Entegrasyonunu Unidef ve Unirobotics Sağlıyor

Esasen bir platform silahı olan bu makineli tüfekler; hava, kara ve deniz araçlarına kusursuz bir şekilde entegre edildiklerinde, en etkin şekilde kullanılabiliyor. İşte tam da bu noktada, SYS’nin iştirakleri Unidef ve Unirobotics, ihtiyaç duyulan yetenekleri sunuyor. Bu firmalar, M2 gibi ağır bir silahın, hareketli araçlarda isabetli ve rahat bir şekilde kullanımını sağlayacak sistemler geliştiriyor. Unidef ve Unirobotics, bu amaçla;

 • Manuel olarak kullanılan,
 • Tek ya da çift silah taşıyabilen,
 • Geri tepme sönümleyicili veya sönümleyicisiz türde ve
 • Yarı robotik aktif dengeleyicili mesnetler

gibi pek çok entegrasyon çözümü tasarladı ve uygulamaya hazır hale getirdi. Bu firmalar ayrıca, CANiK M2 F ve CANiK M2 QCB için sabit ve döner kanatlı platformlara özel, makineli tüfek podları da tasarladı.

CANiK M2 QCB, CANiK M2 QCB-N ve CANiK M2 F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:

 • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
 • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
 • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda ve öz savunma için gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
 • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; suyun üstünden ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M134 Minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
 • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
 • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
 • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
 • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; “gunship” konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.
CANiK M2 Mastar Kiti

Tablo 1. CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri

Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)12 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli)Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb-f)
CANiK M2 QCB Bakım Kiti

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.