Ana Sayfa Manşet SYS, CANİK Markası Altındaki İlk Ağır Makinalı Tüfeği, 2020 Sonunda Kalifiye Edecek

SYS, CANİK Markası Altındaki İlk Ağır Makinalı Tüfeği, 2020 Sonunda Kalifiye Edecek

Samsun Yurt Savunma (SYS), CANİK marka tabancaları ile elde ettiği başarıları, geliştirmekte olduğu 12,7 mm ağır makinalı tüfekler ile taçlandırmaya hazırlanıyor. Bir süredir bu konu üzerinde çalışan firma, ilk ağır makinalı tüfeğini, 2020 sonunda kalifiye etmeyi hedefliyor. Ağır makinalı tüfek geliştirerek, klasik bir tabanca üreticisinden ateşli silah üreticisine doğru evrilen firma, bu süreçte, bir silah sistemi projesinde, silahın üretiminden entegrasyonuna her şeyini üstlenebilecek yetkinliğe de erişecek. Firma, bu dönüşümün bir uzantısı olarak, CANİK markasını, Superior Handguns (Üstün Tabancalar) yerine Superior Firearms (Üstün Ateşli Silahlar) sloganı ile pazarlamaya başlayacak.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

SYS, yurt içerisinde, 12,7 mm çapında ve yerli imkânlarla üretilen bir ağır makinalı tüfeğe ihtiyaç olduğunu, 2010’lu yılların başlarında gördü ve 2012’de, ilk çalışmalarına başladı. Bununla birlikte, o yıllarda, bu silahların üretim izinleri özel sektöre verilmediği için, çalışmalar Ar-Ge seviyesinde devam etti. Ar-Ge süreci devam ederken, resmi devlet makamları ile yürütülen görüşmeler ilk meyvelerini verdi ve 2018 yılında, Millî Savunma Bakanlığından ilk üretim izinleri alındı.

Çalışmalarına devam eden SYS, Savunma Sanayii Başkanlığı ile de 2019 yılında, 12,7 mm Ağır Makinalı Tüfek Geliştirme Sözleşmesi’ni imzaladı. Sözleşme, belirlenen standartlarda bir silahın geliştirilmesini ve prototiplerle birlikte, seri üretimi tamamlanmış 650 adet ağır makinalı tüfeğin teslimatını kapsıyor.

SYS’nin, kalifikasyonunu tamamlayarak ortaya koyacağı ilk 12,7 mm ağır makinalı tüfek, NATO ordularının envanterindeki silahlara benzer özelliklere sahip olacak.

Projeyi, öngörülen takvim çerçevesinde yürüten SYS, prototip üretimi, test ve iyileştirmeden oluşan süreci, 6’ncı kez tamamladı. SYS, silahın gövdesi ve hareketli parçaları ile ilgili çalışmaları da bitirdi. Namlunun daha da iyi hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Kalifikasyon testlerinin, 2020 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Önce NATO Standardı, Sonra Çok Daha İyisi

SYS’nin, kalifikasyonunu tamamlayarak ortaya koyacağı ilk 12,7 mm ağır makinalı tüfek, NATO ordularının envanterindeki silahlara benzer özelliklere sahip olacak. Ayrıca, gerektiğinde silahın çeşitli parçaları, muadil silahlarınki ile değiştirilebilecek. SYS, buna paralel olarak, dünyadaki mevcut 12,7 mm ağır makinalı tüfeklerden daha üstün özelliklere sahip bir ürün ailesi üzerinde de çalışmalarına devam ediyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün sürüyor. Seri üretim altyapımızın da tamamlanmasıyla birlikte, biz, sipariş aldıktan sonra 45 günde teslimat yapabileceğiz.”

Kullanmak İsteyen Çok, Ulaşabilen Az

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu silahın ihracat potansiyelini şu sözleri ile özetliyor: “12,7 mm ağır makinalı tüfekler, dünyada herkesin kullanmak istediği; ancak çok zor ulaşabildiği silahlar. Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün sürüyor. Seri üretim altyapımızın da tamamlanmasıyla birlikte, biz, sipariş aldıktan sonra 45 günde teslimat yapabileceğiz. Dünyadaki pek çok ülke, halen daha, 12,7 mm ağır makinalı tüfeklerin kabul testleri için, ABD tarafından tanımlanan T.O.P. standardını uyguluyor. İlk etapta üreteceğimiz 12,7 mm ağır makinalı tüfekler, T.O.P. standardını kolaylıkla karşıladığı için, ihracat potansiyeli çok yüksek olacak.”

Üretim Kapasitesi, Her Yıl 1.000 Adet Artacak

SYS ilk etapta, yılda 1.000 adet ağır makinalı tüfeği seri olarak üretmeyi, daha sonra ise bu kapasiteyi her yıl 1.000 adet arttırmayı hedefliyor. Aral, SYS’nin seri üretim kabiliyetleri konusunda şunları söylüyor: “Türkiye’deki hafif silah üreticilerinde eşi benzeri bulunmayan, oldukça olgunlaşmış bir üretim altyapımız var. Bu sayede, geliştirme sürecini tamamladığımız ürünlerin seri üretim aşamasına, hızlı bir şekilde geçebiliyoruz. Hızlı ve yoğun bir şekilde üretim yaparken ise kalitemizden asla ödün vermiyoruz. Bunun en güzel örneğini, TP9 serisi tabancalarımızda görmek mümkün. Bu tabancalarda, patenti bize ait çok özel ve hassas bir tetik mekanizması bulunmasına rağmen, yılda 310.000 adet gibi pek çoklarının hayal dahi edemeyeceği üretim rakamlarını yakalamış durumdayız. Bu tabancalar ile ABD’de elde ettiğimiz başarıları düşündüğümüzde de tabancalarımızın kalitesini uzun uzun anlatmamıza gerek yok. Bunu başarabilmek için robotlu imalat gibi pek çok üretim teknolojisinden yararlanıyoruz. Ağır makinalı tüfeklerin üretimine başladığımız zaman da durum çok farklı olmayacak ve kısa sürede, her yıl binlerce adet üretim yapabilecek duruma geleceğiz.”

Unidef’in Çalışmaları, Ürün Geliştirme Süreçlerini Destekliyor

SYS’nin ortak girişim şirketi Unidef, farklı marka ve modelde silah sistemlerinin platformlara entegrasyonu üzerine çalışıyor. Aral, Unidef’in faaliyetlerinin, SYS’nin ağır makinalı tüfek geliştirme çalışmalarına pek çok katkısı olduğunun altını çiziyor: “Unidef’in entegrasyon projelerinde çalışıyor olması, bizim için farklı bir avantaj daha sağlıyor. Unidef, çoğu zaman, rafta hazır silahların entegrasyonunu yapıyor. Dolayısıyla piyasadaki mevcut silahların eksikliklerini ve platforma entegre edilecek bir silahın, daha en baştan nasıl tasarlanması gerektiğini çok iyi biliyor. Bu bilgi birikimi ile de bize, makinalı tüfek alanındaki çalışmalarımız sırasında destek oluyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.