Ana Sayfa Manşet CANiK’in METE SFT ve METE SFx Modellerine ABD Pazarında Büyük İlgi: 4 Ayda 100 Bin Satış

CANiK’in METE SFT ve METE SFx Modellerine ABD Pazarında Büyük İlgi: 4 Ayda 100 Bin Satış

METE SFT

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Ağustos ayı içerisinde, CANiK marka iki yeni tabancasını ABD pazarında satışa sunan Samsun Yurt Savunma (SYS), bu modellerden, 4 ayda toplam 100 bin adet sattı. SYS, METE SFT ve METE SFx olarak adlandırdığı bu yeni tabancalar için ABD pazarında, önümüzdeki 4 ayda 100 bin adetlik ilave satış daha yapmayı hedefliyor. Firmanın, bu modeller için önümüzdeki 2 yıldaki satış hedefi ise sadece ABD pazarı için toplamda 800 bin adet.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, ABD’de ulaştıkları satış rakamları hakkında şunları söyledi: “Sadece 2 yeni model ile kısa sürede 100.000 adet satış yaptık. Bu, pek çok tabanca üreticisinin, tüm ürün gamıyla birkaç yılda elde edebileceğinden daha büyük bir rakam. Üstelik bu rakamları, Covid-19 salgını nedeniyle büyüyen ABD tabanca pazarının, son aylarda tekrar küçülmeye başladığı bir dönemde yakaladık.”

METE SFx

Taktik Atıcılığın Yeni Standartları

SYS, yeni tabancalarının tam boy gövde tasarımını, kendi Ar-Ge merkezinde, yaklaşık 18 aylık bir çalışma ile tamamladı. Bu süreçte, tabancalar üzerine pek çok yenilik uygulandı. Bu sayede, TP9 METE serisinin silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine sunduğu taktik avantajlar, yeni METE serisindeki özelliklerle bir adım öteye taşındı.

Bu yeni özelliklerden bazıları; genişletilmiş optik yatağı ve acil durumlarda tabancanın tek elle kurulmasını sağlayan özel gez ile ergonomiyi arttıran kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu şeklinde sıralanıyor. Ayrıca tabanca, uygun tasarımlı kılıflar ile birlikte çok hızlı şekilde kullanılabiliyor ve gerektiğinde, sahra koşullarında dahi en ufak parçasına kadar sökülebiliyor.

Tüm bu özellikler, sportif atıcılar ve kişisel savunma amaçlı tabanca kullanıcılarına da daha iyi bir atış deneyimi sunabilecek nitelikte.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

TP9 METE Serisinin Yerini, Yeni METE Serisi Alıyor

CANiK ürün ailesine yeni katılan METE SFT ve METE SFx tabanca modelleri, zaman içerisinde TP9 SFT METE ve TP9 SFx METE’nin yerini alacak. SYS, bu süreçte ayrıca, TP9 METE ürün ailesi içerisindeki tüm modelleri yenilemeyi hedefliyor. Aral, bu konu hakkında şunları söylüyor: “Şu anda TP9 METE ailesi içerisindeki tüm modellerin yeni gövde tasarımına sahip birer sürümünü geliştiriyoruz. Bu tabancaların seri üretimine başladıktan sonra, TP9 SFT METE ve TP9 SFx METE tabancalarının üretimine devam etmemeyi düşünüyoruz. Bununla birlikte ‘Tabanca Değil Platform’ yaklaşımımız çerçevesinde, bu silahların ömür devri boyunca, yedek parça ve aksesuar tedarik etmeye devam edeceğiz. Bu anlamda TP9 METE serisi tabancalarımıza sahip olan kullanıcılarımız, gönüllerini ferah tutabilirler.”

Yeni METE tabancalarında, gelişmiş yeni gövde haricinde öne çıkan en önemli özellik, genişletilmiş optik yatağı. Tüm tabancalarını optik nişangâh uyumlu olarak üreten SYS’nin METE serisi tabancalarına, sadece mikro optikler değil, aynı zamanda tabanca üzeri refleks nişangâhlar da takılabiliyor. METE serisinin, tabanca üzeri refleks nişangâhları ile öne çıkan Trijicon’un RMRcc ürünüyle uyumlu tasarımıyla global rakipleriyle arayı açması hedefleniyor. Ayrıca tabancalar, CO-WITNESS özelliğine sahip olduğu için aynı anda, hem optik nişangâh hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

Aral, böyle bir tasarımın zorluğuna şu sözlerle dikkat çekiyor: “Burada önemli olan, başta ABD olmak üzere tüm dünyada kolluk kuvvetlerinin ve askeri birimlerin en çok tercih etmiş olduğu Trijicon RMRcc uyumlu bir tabanca tasarlamak değil; RMRcc uyumlu ve CO-WITNESS özellikte bir tabanca tasarlamaktı. Ancak yoğun Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarımız sayesinde bunu da başardık.”

METE SFT ve METE SFx modellerinin öne çıkan bir diğer özelliği de gezlerin tasarımı. Ön taraftaki yüzeyi bir miktar aşağı doğru bakacak şekilde eğimli olarak tasarlanan bu gezler, acil durumlarda tabancaların tek elle kurulabilmesini sağlıyor. Kullanıcı, tek eli ile kabzasından normal şekilde kavradığı tabancasının gezini, masanın kenarı ya da belindeki kemer gibi mukavim bir yere dayayıp tabancayı ittirerek, acil bir durumda tek eli ile kurabiliyor.

METE SFT’nin namlu uzunluğu 127 mm; toplam uzunluğu ise 205,5 mm.

Tetik Grubu Sıfırdan Tasarlandı

METE serisi tabancalar, özel tasarımları sayesinde, tetik grubu dâhil en küçük parçasına kadar çok hızlı bir şekilde sökülerek tekrar monte edilebiliyor. Bu sayede kullanıcı, tabancasının ayarlarını, tercihine göre, hiçbir profesyonel yardım almadan konfigüre edebiliyor. Tabancanın sökme işlemi, yeni geliştirilen ve tabanca ile birlikte gelen “CANiK Zımba” kullanılarak yapılıyor. Tabancanın bu şekilde en ufak parçasına kadar sökülebilmesi ise tabancanın sıfırdan tasarlanan yeni mekanizması ve 36 mm’lik yeni sürgü tutucusu sayesinde mümkün oldu.

METE serisinin gövdesinde, sürgü tutucunun hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor. Bununla birlikte bu özel kılıflar, tabanca doğru bir şekilde kavrandığı zaman kilidi kendiliğinden açarak, tabancanın hızlı bir şekilde çekilmesine müsaade ediyor.

Bu tabancalar ayrıca, özel tasarımlı gövdeleri ve kunduz kuyrukları ile kullanıcıya kusursuz bir tutuş sunuyor. Bu sayede nişan resmi hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde de atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor. Kabzanın yanlarındaki ve önündeki yeni tırtıklar ise tutuşu sağlamlaştırıyor ve tabancanın, adeta atıcının eline yapışmasını sağlıyor.

Yeni METE serisinin tasarımı itibarı ile geniş bir şarjör girişine sahip kabzası doğal bir şarjör hunisi (magwell) gibi davranıyor. Bununla birlikte daha büyük bir şarjör hunisi isteyen atıcılar, tabanca ile birlikte gelen ve şarjör hunileri ile uyumlu kabza kapaklarını kullanabiliyor.

Zengin Kutu İçeriğiyle Birlikte Geliyor

Özellikle ABD gibi çeşitli pazarlarda, tabancaların şarjör hunileri (magwell) ile uyumlu olması, pek çok atıcı için tercih sebebi olabiliyor. Tabancaların şarjör girişini adeta bir “huni” gibi genişleten bu özel eklentiler, atıcının gözlerini hedeften ayırmadan, yeni şarjörü hızlıca takmasını sağlıyor. Yeni METE serisinin tasarımı itibarı ile geniş bir şarjör girişine sahip kabzası ise doğal bir şarjör hunisi gibi davranıyor. Bununla birlikte daha büyük bir şarjör hunisi isteyen atıcılar, tabanca ile birlikte gelen ve şarjör hunileri ile uyumlu kabza kapaklarını kullanabiliyor.

METE SFT ve METE SFx modellerinin kutu içeriğinde, daha pek çok bileşen bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • 1 adet 18 fişeklik şarjör (Mevzuat gereği, Türkiye’de 2 adet 18 fişeklik şarjör ile sivil pazara sunulacak)
  • 1 adet 20 fişeklik şarjör (Mevzuat gereği, Türkiye’de sivil pazara sunulan kutu içeriğinde 20 fişeklik şarjör yer almayacak)
  • Hem kemer içine hem de kemer dışına takılabilen (IWB-OWB) kılıf
  • Hızlı şarjör doldurma aparatı
  • 2 farklı ölçüde arka kabza kapağı
  • CANiK alet kutusu
  • CANiK Zımba
  • Temizlik kiti
  • Kullanım kılavuzu
METE SFx, Trijicon’un RMRcc optik nişangâhı ile de uyumlu bir tasarıma sahip.

Tablo 1. METE SFT ve METE SFx Model Tabancaların Teknik Özellikleri

ModelMETE SFTMETE SFx
Kalibre9×19 mm9×19 mm
Şarjör kapasitesi18 ya da 2018 ya da 20
Namlu uzunluğu
(normal namlu)
113,5 mm132 mm
Namlu uzunluğu
(susturucu takılabilir namlu)
127 mm146 mm
Toplam uzunluk
(normal namlu)
192 mm210,5 mm
Toplam uzunluk
(susturucu takılabilir namlu)
205 mm225 mm
Yükseklik145 mm145 mm
Genişlik36 mm36 mm
Ağırlık
(boş şarjör ile birlikte)
791 g853 g
Gövde malzemesiMetal dolgulu polimerMetal dolgulu polimer
Hareket tipiTek hareketTek hareket
MekanizmaYarı otomatikYarı otomatik
Ateşleme sistemiİğne ateşlemeliİğne ateşlemeli
Emniyet sistemiİğne emniyetiTetik emniyetiİğne emniyetiTetik emniyeti
NişangâhÜç Nokta beyazÜç Nokta beyaz
ÖzelliklerAtım yatağı göstergesiİğne kurulu göstergesiYönü değiştirilebilen şarjör bırakma mandalıHer iki elle kullanıma uygun sürgü tutucuDeğiştirilebilir arka kabza kapağı (2 farklı ebatta)Aksesuar rayı (Picatinny rail)Şarjör hunisi şeklinde kendinden geniş ağızlı şarjör yatağıAtım yatağı göstergesiİğne kurulu göstergesiYönü değiştirilebilen şarjör bırakma mandalıHer iki elle kullanıma uygun sürgü tutucuDeğiştirilebilir arka kabza kapağı (2 farklı ebatta)Aksesuar rayı (Picatinny rail)Şarjör hunisi şeklinde kendinden geniş ağızlı şarjör yatağı
Yeni METE serisinin ABD’de sunulan kutu içeriğinde, Türkiye’dekinden farklı olarak, 18’lik şarjörlerden birinin yerine 20’lik şarjör ve kırmızı renkli özel bir kilit yer alıyor. Fotoğrafta, ABD’deki kutu içeriği görülüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.