Ana Sayfa Manşet CANİK SFx RIVAL: SYS’den Rekabetçi Müsabaka Atıcıları için Özel Bir Tabanca

CANİK SFx RIVAL: SYS’den Rekabetçi Müsabaka Atıcıları için Özel Bir Tabanca

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

SYS, müsabaka atıcılarına yönelik olarak geliştirdiği SFx RIVAL ile hâlihazırda geniş bir ürün ailesi olan CANİK’e yeni bir model daha ekledi. Tabanca, geliştirilmiş özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu ile kullanıcıya sıra dışı ergonomik konfor sunuyor. Tabancanın 90° derecede kırılan özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran kendinden şarjör hunili (mag-well) yeni gövdesi ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka gezi ile müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL, agresif görünümü ile de dikkat çekiyor. Firma, tabancayı, Temmuz ayında pazara sunmayı planlıyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, tabancanın adının neden RIVAL yani “Rakip” olarak seçildiğini şu şekilde aktarıyor: “Rakip, aynı faaliyet alanında ya da aynı amaca yönelik olarak bir başkası ile yarışan veya üstünlük kurmayı hedefleyen kişi anlamına geliyor. Bu nedenle bu kavramın İngilizce karşılığı olan ‘RIVAL’ da yeni müsabaka tabancamız için en uygun isimdi. Bu isim ayrıca, şimdiye kadar üretilmiş olan tabancalardan daha üstün özelliklere sahip bir rakibin sahaya çıktığının habercisi. SYS olarak, pazara sunduğumuz her yeni ürünle rakiplerimizi geride bırakmayı hedefliyoruz. Şimdi de yeni tabancamız RIVAL ile tüm dünyadaki müsabaka atıcılarına çok rekabetçi bir silah sunuyoruz.”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

Müsabakada Başarının Anahtarı: Hız

SFx RIVAL, atıcıların hızını arttıracak pek çok özellik içeriyor. Örneğin, tabancanın her iki tarafında da yer alan ve namlu kilidi mandalının hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor. Bununla birlikte bu özel kılıflar, tabanca doğru bir şekilde kavrandığı zaman kilidi kendiliğinden açarak, tabancanın hızlı bir şekilde çekilmesine müsaade ediyor. Bu özellik, müsabakalarda, atıcının toplam puanında ciddi bir fark yaratabiliyor.

METE SFx ve METE SFT’ye benzer şekilde SFx RIVAL’ın alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor.

Bu tabancalardaki bir diğer yenilik ise 90° derece açıda kırılan, elmas kesim düz alüminyum tetik. Bu tetik, TP9 Elite-S Combat modelinde yer alan, patentli düz alüminyum tetiğin geliştirilmiş bir versiyonu. Bu yeni tetikte, kaydırmazlığı arttıran elmas kesim yüzey, atıcıya yüksek bir tetik kontrolü sağlarken kısaltılmış ön seyir ve kurulma mesafesi ile atıcıya, daha süratli atış imkânı da sunuyor.

Aral, bu özel tetikle ilgili şunları söylüyor: “Kırılma açısının 90° dereceye getirilmiş olması, seri üretimde dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, genel olarak özel tasarım tetik mekanizmalarında görülür. Burada, CANİK markamızın tetik teknolojilerindeki üstünlüğünü daha da ileri götürerek yeni bir boyuta taşıyoruz.”

SFx RIVAL, müsabakaların rekabetçi doğasına uygun agresif tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Kendinden Şarjör Hunili Kabza, Genetik Avantaj Sağlıyor

Günümüzde şarjör hunileri, müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu hızlara erişebilmeleri için olmazsa olmaz bir eklenti. Tabancaların şarjör girişini adeta bir “huni” gibi genişleten bu özel eklentiler, atıcının gözlerini hedeften ayırmadan, yeni şarjörü hızlıca takmasını sağlıyor. SFx RIVAL’ın tasarımı itibarı ile geniş bir şarjör girişine sahip kabzası ise doğal bir şarjör hunisi gibi davranıyor. Bununla birlikte daha büyük bir şarjör hunisi isteyen atıcılar için tabanca, kendi renkleri ile uyumlu bir şarjör hunisi eklentisi ile birlikte kutudan çıkıyor. Bu tasarım ayrıca, kendinden şarjör hunisi özelliği olan tabancalara müsaade eden ancak ilave şarjör hunisi kullanımına izin vermeyen yarışmalarda, atıcıya organik bir avantaj sağlıyor.

Tüm bunlara ilave olarak SFx RIVAL’ın şıklığını tamamlayan özel gri rengi, dünyaca ünlü seramik kaplama firması CERAKOTE™’nin imzasını taşıyor. SFx RIVAL için özel tasarlanan bu renk, CERAKOTE™ “CANiK RIVAL GREY” olarak tescilledi.

SFx RIVAL, sahip olduğu yeni gövdenin sadece dış tasarımı ile değil, aynı zamanda kullanıcı dostu yeni iç tasarımı ile de dikkat çekiyor. Bu yeni tasarım sayesinde kullanıcı, sadece tek bir metal zımba ile tabancayı, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar kolaylıkla sökebiliyor.

SFx RIVAL’da, namlu kilidi mandalının hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor.

Tabancada Ergonomi, Performans Demek

Tabanca, gelişmiş özel tasarımlı gövdesi ve kunduz kuyruğu ile kullanıcıya kusursuz bir tutuş sağlıyor. Bu sayede nişan resmi hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde de atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor. Kabzanın yanlarındaki ve önündeki yeni tırtıklar ise tutuşu sağlamlaştırıyor ve tabancanın adeta atıcının eline yapışmasını sağlıyor.

Bunun yanında atıcı, tabancanın gezini, üzerindeki ayar vidaları sayesinde, herhangi bir silah ustasına ihtiyaç duymaksızın kendisi ayarlayabiliyor. Sürgü üzerinde, optik nişangâhların takılabileceği gerekli arayüzler de bulunuyor. Bunun için sürgü üzerindeki “Optik Kapaması”nın (Optic Cover Plate) sökülmesi yeterli oluyor. Tabancanın kendi ayarlı gez sistemi de bu “Optik Kapaması”nın içerisine gömülü olduğu için tabancanın profilini yükseltmiyor. Bu sayede tabancanın üst bölümü, kılıf ya da kıyafetlere gereksiz şekilde takılmıyor.

Benzer şekilde tabanca, özel tasarımı sayesinde, müsabaka ortamında dahi çok hızlı bir şekilde, en küçük parçasına kadar sökülerek tekrar monte edilebiliyor. Böylece sporcular, müsabaka sırasında yaşanabilecek beklenmedik bir durum karşısında tabancalarını kolaylıkla temizleyebiliyor. Tabancanın sökme işlemi, yeni geliştirilen ve tabanca ile birlikte gelen “CANİK Zımba” kullanılarak yapılıyor. Tabancanın bu şekilde en ufak parçasına kadar sökülebilmesi ise tabancanın sıfırdan tasarlanan yeni mekanizması ve 36 mm’lik yeni sürgü tutucusu sayesinde mümkün oldu.

SFx RIVAL’daki yeniliklerden biri de 90° derece açıda kırılan, hafifletilmiş elmas kesim düz alüminyum tetik.

Rekabetin Doğasına Uygun Agresif Görünüm

Tabancanın öne çıkan bir diğer özelliği de tasarımı. Aral, tabanca üzerindeki tasarım detaylarını şu şekilde anlatıyor: “SFx RIVAL’ı, rekabetin doğasına uygun şekilde agresif bir görünüme sahip olacak şekilde tasarladık. Bu sayede kullanıcın kendine duyacağı güveni ve motivasyonu arttırmayı hedefledik. Sürgüsü üzerindeki özel kesikler, tabancamıza güçlü bir görüntü katıyor. Dış yüzeyi oluklu (fluted) namlu ise bu görünümü güçlendiriyor.”

Kabzanın yanlarındaki ve önündeki yeni tırtıklar, tutuşu sağlamlaştırıyor ve tabancanın adeta atıcının eline yapışmasını sağlıyor.

Ayrıca SFx RIVAL, oldukça zengin bir kutu içeriği ile birlikte geliyor. Tabanca ile birlikte gelen bileşenlerden bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • 2 adet 18 fişeklik şarjör
  • 2 adet Alüminyum şarjör alt kapağı (+0 kapasiteli)
  • Alüminyum şarjör hunisi
  • Müsabaka kılıfı
  • Hızlı şarjör doldurma aparatı
  • 3 farklı ölçüde arka kabza kapağı
  • CANİK alet kutusu
  • CANİK Zımba
  • Temizlik kiti
  • Kullanım kılavuzu

Tüm bu özellikleri ve 127 mm namlusu ile SFx RIVAL; IDPA, IPSC ve USPSA gibi organizasyonlar tarafından düzenlenen yarışmalara, herhangi bir kısıtlama olmaksızın katılabiliyor.

 6,085 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.