Ana Sayfa Haberler SYS, CANİK TP9 ELITE SC ile ABD Sub Kompakt Pazarını Fethetmeye Hazırlanıyor

SYS, CANİK TP9 ELITE SC ile ABD Sub Kompakt Pazarını Fethetmeye Hazırlanıyor

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Samsun Yurt Savunma (SYS), CANİK markası adı altında, özel görevler için ürettiği TP9 SUB ELITE’i, ABD pazarında, TP9 ELITE SC ismiyle satışa sunacak. SYS, CANİK TP9 SUB ELITE’i, resmi görev tabancası olarak TP9 SFx tabancasını taşıyan kullanıcıların, diğer görevler için de küçük; ancak etkili bir tabancaya yönelik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Tabancanın tasarımında, performanstan ödün verilmeksizin ürün daha kompakt bir yapıya kavuşturuldu. Böylelikle ortaya, özel görevlerin ihtiyaçlarına tek başına cevap verebilecek bir görev tabancası çıkarılmış oldu.

CANİK TP9 Elite Combat, ABD’de bulunan Rockcastle Shooting Center (Rockcastle Atış Merkezi) tarafından düzenlenen, Annual Firearms Industry Team Challenge and Firearms Industry Choice Awards (Yılın Ateşli Silahlar Endüstrisi Takım Yarışması ve Ateşli Silahlar Endüstrisi Tercih Ödülleri) etkinliğinde, 2019’un En İyi Tabancası seçildi.

 

170,5 mm’lik toplam uzunluğu ile TP9 ailesinin en küçük üyesi olan SUB ELITE, ceket cebinde dâhi rahatlıkla taşınabiliyor. Kompakt yapısı sayesinde, tam boyda bir tabancadan beklenebilecek pek çok özelliği bünyesinde barındıran tabanca, 12 fişeklik çift sıralı şarjörle besleniyor.

TP9’un, hem SFx hem de SUB ELITE modellerindeki kontrol mekanizmaları gibi tüm kritik detaylar, birbirinin aynısı. SUB ELITE modelini kullanan operasyonel personel, iki farklı görev için farklı özelliklere sahip tabancalar taşımak yerine, gerektiğinde boyutları küçülüp büyüyebilen tek bir tabanca taşıyor gibi olacak. Böylelikle normal görevler sırasında SFx modelini taşıyan personel, yakın koruma görevleri gibi takım elbise giyerek icra etmesi gereken görevlerde de SUB ELITE modelini kullanabilecek. SFx modeli ile eğitim yaparak alışkanlık kazanan bir kullanıcı, SUB ELITE modelini de ilave bir eğitim yapmaksızın aynı rahatlıkla kullanabilecek.

CANİK TP9 SUB ELITE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, çift taraflı sürgü mandalı, çift yönlü şarjör kilidi, optik nişangâh kullanıma hazır gez-arpacık, tırtıklı ön kapak ve mermi işaret mandalı özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tabancanın, 12+3 ve 12+5 fişek kapasiteli şarjör seçenekleri de bulunuyor.

 

Zorlukların İçinden Çıkan Tabanca

SYS, TP9’un SUB ELITE modelini geliştirirken pek çok tasarımsal zorluğu da geride bıraktı. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu zorlukları şöyle anlatıyor: “Bu tabancanın boyutlarını küçültürken ergonomisinden feragat etmememiz gerekiyordu. Kullanıcıya, kabzasını doğru şekilde kavrayabileceği ve hâkim olabileceği, avucunun içerisinde kaybolmayacak kadar büyük; bununla birlikte, ceket cebine bile sığdırabileceği kadar küçük bir tabanca sunmalıydık. Diğer yandan da tabancanın namlu boyunu kısalttığımızda, tabancanın atış performansı azalmamalı; atıştaki dağılım değerleri aynı kalmalıydı. Sonuçta, hem küçük hem de atışlar sırasında ideal bir dağılıma sahip bir tabanca ortaya koyduk.”

 

2019’da Hedef, 250.000 Tabanca Üretimi

2018 yılı cirosunu, dolar bazında %80 oranında arttırmayı başaran SYS, aynı yılı 180.000 tabanca üretimi ile geride bıraktı. 2019’da, 250.000 tabanca üretimi hedefiyle hareket eden SYS’nin üretiminin %75’i, yurt dışı pazarlar için yapılıyor. SYS’nin tabancaları, Güneydoğu Asya ve Avrupa’da birçok kurumsal kullanıcının envanterinde bulunuyor. ABD’de aldığı ödüllerle adından söz ettiren SYS, yakın zamanda faaliyete geçireceği CANİK USA markası ile Kuzey ve Güney Amerika pazarına yönelik çalışmalarını merkezinden yönetecek.

 

CANİK TP9 SUB ELITE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, çift taraflı sürgü mandalı, çift yönlü şarjör kilidi, optik nişangâh kullanıma hazır gez-arpacık, tırtıklı ön kapak ve mermi işaret mandalı özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tabancanın, 12+3 ve 12+5 fişek kapasiteli şarjör seçenekleri de bulunuyor.

 1,783 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.