Ana Sayfa Haberler SYS, CANİK TP9 Serisi Tabancaları ile ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumunun Zorlu Gereksinimlerini Karşılayabilecek Yetkinlikte Olduğunu İspatladı

SYS, CANİK TP9 Serisi Tabancaları ile ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumunun Zorlu Gereksinimlerini Karşılayabilecek Yetkinlikte Olduğunu İspatladı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Samsun Yurt Savunma (SYS)’nın CANİK TP9 platformu, ABD Gümrük ve Sınır Koruma (U.S. Customs and Border Protection / CBP) kurumunun ihalesinde, kısa listeye kalan 4 firma arasında yer almayı başararak yetkinliğini bir kez daha ispat etti.

ABD Ana Yurt Güvenliği Bakanlığı (U.S. Department of Homeland Security)’na bağlı görev yapan CBP, zorlu görevlerinde kullanacağı tabancalar için yüksek standartlar belirleyerek çıktığı ihalede, yaptığı testler ve değerlendirmeler sonunda, kısa listesine kalan 4 firmayı, 29 Kasım’da açıkladı. CANİK TP9 platformu ile son 4’e kalan SYS, dünya genelinde sonucu merakla beklenen bu ihalede, Miami’de yerleşik Canik-USA firması üzerinden yarışıyor.

İhale sonucunda kazanan firma ile asgari 10 yıllık ve yine asgari 85 milyon dolarlık bir sözleşme imzalanacak. Sözleşme süresi boyunca, tüm eğitimler ve satış sonrası hizmetler de ilgili firma tarafından sağlanacak.

CBP’nin ihale süreci, 2018 yılının Şubat ayında başladı. 9 mm çaplı yarı otomatik tabanca tedarikini kapsayan ihale, ABD’de, silahlı kuvvetlerin ihalelerinin ardından, en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Sadece dünya genelinde faaliyet gösteren ve ABD’de yerel yapılanması olan 10 firmanın davet edildiği ihalede; Tam, Kompakt ve Sub-Kompakt sınıflarını içeren bir ürün ailesi tedarik edilecek. 3 ayrı ebattan oluşan ürün ailesi içerisinde, %70 parça değişebilirliği talep ediliyor. Tabancaların, Trityum Nişangah’a sahip olması zorunlu. Ayrıca, Holografik Optik (Red-Dot) ve Mag-Well gibi aksesuarların da kullanılabilir olması isteniyor. Silahların yanı sıra eğitimlerde kullanılmak üzere, General Dynamics firması tarafından özel olarak geliştirilmiş FX mühimmat atabilen “Eğitim Kitleri”nin de hazır olması gerekiyor.

İhale isterleri kapsamında talep edilen ekipman için SYS, dünyanın konusunda en başarılı firmaları ile iş birliği yapıyor:

  • Trityum Nişangâh alanında Truglo®
  • Holografik Optikler alanında Trijicon® ve Leupold®
  • Temizlik Kiti alanında Otis Technology®

İhale kapsamında teknik yeterlilik testleri, ABD Adalet Bakanlığınca (NIJ) onaylı laboratuvarlar tarafından gerçekleştirildi. Ürün ailesinin üyeleri; mukavemet, soğuk, sıcak, dağılım, hız, titreşim, düşme gibi çeşitli testlere tabi tutuldu ve toplam 110.000 adet “Yüksek Basınçlı Mermi” kullanıldı.

İhaleye Canik-USA firması ile katılan SYS, TP9 platformunun LE (Law Enforcement / Kolluk Kuvveti) kodlu ürün ailesini, ihale isterlerine uygun olarak geliştirerek teklif etti. Ürün ailesi, şu üyelerden oluşuyor:

  1. Tam Boy (Pistol #1): TP9SF-LE
  2. Kompakt Boy (Pistol #2): TP9SF-LE Elite
  3. Sub-Kompakt Boy (Pistol #3): TP9SF-LE Sub

Bu 3 model de bütün testleri başarıyla tamamlayarak ihaledeki tüm isterleri karşıladığını gösterdi.

TP9, Amerikalı kullanıcıların yakından tanıdığı ve takdir ettiği bir silah. TP9SFx modeli, 20-22 Temmuz 2017 tarihlerinde, ABD’de 2’ncisi gerçekleştirilen, Annual Firearms Industry Team Challenge and Firearms Industry Choice Awards (Yılın Ateşli Silahlar Endüstrisi Takım Yarışması ve Ateşli Silahlar Endüstrisi Tercih Ödülleri) etkinliğinde, “Yılın Tabancası” ödülünü almıştı. TP9SFx, ödüle; silah ustaları, atış alanı sahipleri, pazarlamacılar, distribütörler, amatör atıcılar, kolluk kuvvetleri ve askeri personelden oluşan 30 kişilik bir ekibin yaptığı değerlendirme sonucunda layık görülmüştü.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, TP9 platformu “LE” ürün ailesinin, bu önemli ihalede son 4’e kalma başarısı ile ilgili şunları söyledi: “SYS, kullanıcısı için her zaman en iyisini geliştirmeye odaklandı. Bu ihalede de kendisini zaten ispatlamış olan TP9 tabancamızı, kullanıcı isterlerine göre güncelleyerek yeni bir ürün ailesi oluşturduk. Böylece, çok sağlam bir temelin üzerine, en optimum çözümü yarattık. İnanıyorum ki ihalede ipi göğüsleyen de biz olacağız ve Amerikalı kullanıcılarımıza, uzun yıllar, üst düzey bir ürün ve hizmet sunacağız.”

Aral, başarılarını, sektör açısından da değerlendirdi: “Bu ihalede son 4 firma arasında yer almamızı, aynı zamanda Türk savunma sanayisinin, ABD’de tanınırlığı için de çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. ABD’de çok gelişmiş bir tabanca sektörü var ve dünyanın önde gelen firmalarının da yoğun ilgisi bulunuyor. Böyle bir ortamda son 4’e kalmak, TP9 üzerinden, Türk ürünlerinin tasarım, üretim ve kalite gibi konularda dünyayı yakaladığını; hatta geçtiğini gösteriyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.