Ana Sayfa Haberler SYS’den Parçaları Birbiri ile Yüzde 80 Oranında Uyumlu, Dünyanın En Büyük Tabanca Ailesi

SYS’den Parçaları Birbiri ile Yüzde 80 Oranında Uyumlu, Dünyanın En Büyük Tabanca Ailesi

Çalışmalarını, odağa daima son kullanıcıyı koyarak yürüten Samsun Yurt Savunma (SYS), amiral gemisi konumundaki CANİK markalı TP9 ürün ailesi ile kullanıcıların tabanca alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek çözümler sunuyor. TP9 ürün gamı içerisinde; güvenlik güçlerinden sivillere, müsabaka atıcılarından kişisel güvenliğini sağlamak isteyenlere kadar tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek en az bir tabanca bulunuyor. Bu tabancalar, bileşenlerinin %80 oranında ortak olması ile kullanıcılarına büyük bir esneklik de sağlıyor.

TP9 ailesi; 9×19 mm ve .40 S&W gibi popüler kalibrelerdeki fişekleri kullanan, iğne ateşlemeli, yarı otomatik polimer gövdeli bir tabanca platformu. TP9 ürün ailesi içerisinde, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirilen; farklı ebatlarda, ağırlıkta ve kapasitelerde tabancalar bulunsa da bu tabancaların hepsinde, atıcının performansını arttıracak pek çok özellik standart olarak bulunuyor.

Hızlı Nişan Resmi, Hassas Tetik ve Aksesuarlar

Öncelikle tüm TP9 modelleri, doğru nişan resminin en hızlı şekilde oluşturulmasını sağlayacak şekilde nişangâh ile donatılıyor. Böylece, CANİK model tabancalar, amatör bir atıcının elinde dahi olsa kılıfından çıkar çıkmaz hedefine yöneliyor ve kusursuz bir şekilde hedefe angaje olması sağlanıyor.

Bunun yanı sıra tüm CANİK tabancalarında, patentli bir tetik mekanizması bulunuyor. Bu mekanizmanın ana parçalarının tetiğin ezilmesi esnasındaki tüm hareketleri, tabancanın namlu ekseni ile paralel şekilde gerçekleşiyor. Bu yaklaşım, mekanizma içerisindeki tüm çapraz ve yan kuvvetleri ortadan kaldırıyor ve bu sayede tetik basıncı kolaylıkla ayarlanabiliyor. Ayrıca bu özel tetik mekanizması, istinat boşluğunun alındığı andan iğnenin kapsüle vurduğu ana dek, tetiğin dengeli bir şekilde ezilmesini kolaylaştırıyor.

Ayrıca CANİK tabancalarının tamamı, daha en başından, farklı aksesuarlar ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Böylece, kullanıcılar tabancaları üzerinde amatörce yapılacak tadilatlara ihtiyaç duymadan, silahlarına geniş bir yelpazedeki aksesuarları takabiliyorlar ve bu aksesuarlardan bekledikleri performansı alabiliyorlar.

Her Kullanıcıya Uygun Tabancalar

CANİK ürün ailesi içerisinde, bir kullanıcının tabanca ile ilgili her türlü ihtiyacına cevap verebilecek, en az bir tabanca bulunuyor. Pazardaki gelişen ve değişen ihtiyaçlara göre, bu modellere her yıl yenileri ekleniyor. Bu tabancalar, kullanım amacına göre 4 ana başlık altında toplanıyor:

 • Askeri Güçler ve Kolluk Güçleri için Tabancalar (Taktik Tabancalar)
 • Eğitim Tabancaları
 • Müsabaka ve Hedef Atıcılığı Tabancaları
 • Kişisel Savunma Tabancaları

Tabanca Değil Platform

SYS, TP9 ürün ailesini; modülerliği, üzerine pek çok aksesuar takılabiliyor oluşu ve aile üyelerinin tamamının aynı kontrol arayüzlerine sahip olması yönüyle bir tabancanın ötesinde, bir platform olarak tanımlıyor.

Bu yaklaşımla SYS, aynı platformun, farklı görev profillerine uygun sürümlerini geliştiriyor. Farklı boylardaki bu görev tabancalarının; sürgü tutucusu, şarjör düşürme mandalı ve emniyet mandalı ve tetik gibi tüm kontrol arayüzlerinin erişim mesafesi birbirinin aynısı. Böylece, tam boy tabanca ile eğitim yapan bir personel, sub-kompakt tabancayı eline aldığında da aynı kas hafızasını kullanabiliyor.

SYS’nin, CANİK TP9 taktik ürün ailesi, firmanın, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında tasarladığı TP9 METE modelinin farklı boylardaki versiyonlardan oluşuyor. METE’nin diğer versiyonları, en büyüğünden en küçüğüne doğru;

 • SFx METE,
 • SFT METE,
 • SF METE
 • SF METE-S ve
 • SUB METE şeklinde sıralanıyor.

Namlu uzunlukları 91,5 – 146 mm arasında değişen bu tabancaların toplam boyları ise 170 – 225 mm aralığında. Benzer şekilde tabancalar, 12 – 20 fişek aralığında değişen şarjör kapasitelerine sahipler.

SYS, TP9’un taktik ürün gamının tüm modellerinin tasarım ve geliştirme süreçlerini tamamladı ve bu tabancaların seri üretimi devam ediyor. Bununla birlikte firma, muharebe konseptleri ve buna bağlı taktik ihtiyaçların sürekli değiştiğinin farkında. SYS, bu kapsamda, dünyadaki trendleri yakından takip ediyor ve ortaya çıkacak yeni ihtiyaçları karşılamak üzere hazırda bekliyor.

Muharebe Şartlarını Simüle Eden Tabancalar

SYS’nin CANİK eğitim tabancaları, iyi bir atıcının, iyi bir eğitimle ortaya çıkacağı yaklaşımıyla tasarlanıyor. Bu tabancalar; temel nişancılık, taktik nişancılık, yakın muharebe eğitimi ya da mekanik eğitim gibi farklı eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ürün ailesi içerisinde; Simunition kitleri, Talim Tabancası, Manevra Tabancası ve Kesit Görünüşlü Tabanca yer alıyor. SYS, CANİK eğitim tabancalarının tamamını; dönüşüm kiti, yani kapak, namlu ve irca yayından teşkil edilmiş olarak sunduğu gibi aynı zamanda komple tabanca (Gövde, kapak, namlu, irca yayı ve şarjör) olarak da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

General Dynamics OTS tarafından, TP9 ve METE serisi tabancalar için özel olarak üretilen Simunition kitleri, tabancaların, boyalı FX mühimmatını güvenli şekilde ateşlemesini mümkün kılıyor. Bu sayede kullanıcı, taktik eğitimler sırasında, kendi tabancasını, en güvenli ve en gerçekçi şekilde kullanırken, tabancanın tüm aksesuarlarından da yararlanabiliyor.

METE serisi tabancalar ile aynı boyuta, aynı ağırlığa ve aynı hareketli parçalara sahip olan Talim Tabancalarının, yapıları itibarı ile fişek ateşlemeleri mümkün değil. Talim Tabancaları, bu özellikleri ile göğüs göğüse muharebe ya da yakın dövüş eğitimi gibi ateş edebilen silah kullanımının riskli olduğu her türlü eğitimde, askeri okul ve polis okullarındaki öğrencilerin günlük hayatta silah taşıma disiplinine sahip olmalarında kullanılabiliyor ve güvenli kuru tetik çalışmalarına imkân tanıyor.

Tüm polimer gövdeli tabanca modelleri için üretilebilen Kesit Görünüşlü Tabancalar ise tabancaların iç çalışma mekanizmalarını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu özellikleri ile silahçı eğitimi alan bakımcılar için ideal bir platform olarak öne çıkıyorlar.

Sadece manevra fişeği (9X19 mm blank fişek) ateşlemek üzere tasarlanan TP9 Manevra Tabancası da güvenlik güçlerinin yanı sıra aksiyon filmleri çeken yapımcılar tarafından da tercih ediliyor.

Modifikasyonsuz Galibiyet Getiren Tabancalar

CANİK’in sportif atıcılığa yönelik tabancaları, kutusundan çıktığı gibi müsabakaya girebilecek şekilde tasarlanıyor. Bununla birlikte, sportif tabancaların pek çok parçası, sporcunun ihtiyaçları doğrultusunda modifiye edilebiliyor. Bu tabancaların ortak özellikleri ise diğer modellere göre daha uzun namlu ve geliştirilmiş tetik şeklinde sıralanıyor. Bu ürün ailesi içerisinde; SFL, SFx ve SFx Mod.2 modelleri yer alıyor.

CANİK’in müsabaka takımının kaptanı Nils Jonasson’ın, çeşitli yarışmalarda TP9 SFx ile elde ettiği başarılar ve 2019 ve 2020 yılında dünyanın en iyi üçüncü atıcısı olarak seçilmesi, CANİK’in müsabaka modellerinin performansının bir göstergesi oldu.

Kişisel Savunma Demek Kişisel İhtiyaçlar Demek

Söz konusu kişisel savunma olduğunda, ihtiyaçlar da kişiselleşiyor. CANİK’in kişisel savunma tabancaları ailesi altında, farklı atıcıların ihtiyaçlarını gözeterek tasarlanan, çok sayıda alt model bulunuyor. Bu alt modellerin aralarında küçük farklılıklar bulunsa da hepsi, kişisel savunma için ideal kalibre olan 9×19 mm’lik mermi ateşleyecek ve düşük geri tepmeye sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen bu modeller, üzerlerine takılabilen farklı aksesuarlar ile bir adım daha kişiselleştirilebiliyor. Ergonomik bir tasarıma ve yüksek şarjör kapasitesine sahip bu modeller, yarı aydınlık koşullarda nişan almaya uygun nişangâhlar ile birlikte geliyor.

CANİK ailesi içerisindeki belki de en kalabalık ürün grubu olan kişisel savunma tabancaları içerisinde yer alan modeller ise en büyüğünde en küçüğüne doğru şu şekilde sıralanıyor:

 • SFT
 • ELITE COMBAT
 • ELITE-S COMBAT
 • SF ELITE
 • SF ELITE-S
 • DA
 • SA Mod.2
 • SF
 • SF Mod.2
 • SUB ELITE
 • SUB ELITE CAS
 • ELITE SC

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.