Ana Sayfa Haberler SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Bugün ABD’ye Yapılan İhracatta Dünyada 4’üncü Firmayız.”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Bugün ABD’ye Yapılan İhracatta Dünyada 4’üncü Firmayız.”

Endüstri Radyo’nun 6 Nisan’da yayınlanan bir programına konuk olan Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, soruları yanıtladı.

Türkiye’nin tabanca alanındaki ihracatına değinen Aral, “Türkiye’nin ABD’ye yaptığı ihracatın %90’ını gerçekleştiriyoruz ve bugün ABD’ye yapılan ihracatta dünyada 4’üncü firmayız.” dedi.

Aral ayrıca, Birleşik Krallık merkezli Shephard Media tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, savunma sanayisi söz konusu olduğunda, dünyada en çok bilinen Türk markasının CANİK olduğunu ifade etti.

Seri Üretimde Yüksek Kalitenin Sırrı: Doğru Mastarlar

Yılda 400 bin adet tabanca ürettiklerini belirten Aral, çok yüksek üretim rakamlarına rağmen kalite standartlarını nasıl yüksek tuttuklarını, şu şekilde aktardı: “Şu an kendi fabrikamızda 1 dakikada 1 tabanca çıkarıyor; yani yılda 400 bin adet silah üretiyoruz… İmalat bölümünde bunları çok hızlı üretiyoruz ancak bu parçaları tek tek alıp kontrol etmek mümkün değil. Düşünün yılda 400 bin tabanca üretiyoruz ve bunların her birinin içinde 60 tane parça var. Ayrıca bunları her biri ölçüme tabii. Hem bunları üretirken ölçmeniz gerekiyor hem de en son kalite kontrolde ölçmek zorundasınız. O yüzden hızlı ölçüm yapacak mastarlara ihtiyaç var ve bunları piyasada bulamıyorsunuz. Kendi Ar-Ge çalışmalarınız ile tasarlanması gerekiyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.