Ana Sayfa Söyleşiler SYS Ekosisteminin Başarısı, Yaratılan Markaları Korumaktan Geçiyor

SYS Ekosisteminin Başarısı, Yaratılan Markaları Korumaktan Geçiyor

Samsun Yurt Savunma (SYS), savunma ve havacılık sanayisine adım attığı günden bu yana gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında sektörün lider oyuncusu olma hedefiyle yola devam ediyor. İhracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkartan SYS, geliştirdiği özel seri ürünlerle ve gerçekleştirdiği özel etkinliklerle de başta CANiK olmak üzere markalarına değer katıyor. Kurulan CANiK ekosistemi sayesinde kullanıcının çevrimiçi (online) eğitim talebinden, çeşitli silahların platformlara entegrasyonuna kadar ihtiyaç duyulabilecek her şey, aynı çatı altında toplanıyor. SYS İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Gençay Gençer, sektörde başarılı olmanın markalaşmadan ve yaratılan markayı korumaktan geçtiğinin altını çizdi ve “Markaya yatırım yaparsanız ve markayı korursanız krizlerde de markanız sizi korur.” dedi. Gençer, SYS’nin kurumsal kimliğe ve marka değerine verdiği önemi ve gelecek vizyonunu, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

MSI Dergisi: Gençay Bey, SYS yapılanmasından önce sizinle başlamak istiyoruz. Yaklaşık 20 yıllık Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tecrübeniz sonrasında, 4 yılı aşkın bir süredir de SYS’de görev yapıyorsunuz. Silahlı kuvvetler geçmişinizden sonra çalışmak için neden SYS’yi tercih ettiniz?

Gençay GENÇER: 2000 yılında Deniz Kuvvetlerinde göreve başladım. Sonra da sırasıyla; Su Altı Taarruz Komutanlığı’nda (SAT) operatörlük ve eğitmenlik timlerinde farklı ülkelerde danışmanlık ve gözlemcilik yaptım. 2019 yılından itibaren de özel sektörde çalışma kararı aldım ve SYS ailesine katıldım. O günden beri de SYS İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapıyorum.

Benim için en önemli değer vizyondur. Birçok şeyi parayla satın alabilirsiniz; ancak vizyon yoksa onu parayla satın alamazsınız. Benim geldiğim tedrisat gereği, biz analiz yaparız. Silahlı kuvvetler geçmişimde görev için gönderildiğim birçok ülkede de uzun soluklu analizler yaptım. Benzer analizleri SYS için de yaptım. 2019 yılında SYS, global pazarda ateşli silah üreten en genç firmalardan biriydi. O zamana kadar yaptıkları işlere baktığımda, bu işlerin ardında büyük bir vizyon olduğunu gördüm ve açıkçası bu beni çok etkiledi. SYS’de, kendi içimdeki mücadele duygusunu tatmin edebileceğimi ve bir dizi maceraya yelken açabileceğimi değerlendirdim. SYS ailesinin parçası olma kararını alma sürecimde bunlar etkili oldu.

SYS İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Gençay Gençer, Savunma Sanayii Medya Zirvesi’nde, konuşmacı olarak katıldığı “Savunma Sanayiinde Pazarlama İletişimi” konulu panelde, SYS’nin yurt dışındaki iletişim süreçleri hakkında bilgi verdi.

Markalaşma Adımları Atıldı

MSI Dergisi: SYS’de İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak göreve geldiğinizde ilk icraatınız ne oldu?

Gençay GENÇER: Aslında ben daha göreve gelmeden önce, üst yönetim bir stratejik projeksiyon hazırlamıştı. Bu stratejinin temelinde ise bir ekosistem yaratmak vardı. Ekosistemin oluşturulması adına gereken adımları atmak konusunda görev aldım. Bu projeksiyona uygun olarak, SYS bünyesindeki ürün ve markaların devamının nasıl olacağı planlandı ve ekosistemin temel yapısı oluşturuldu. Bu yapıda, markalarımızın amiral gemisi CANiK’in yanında bazı yeni marka ve şirketlerin yer alması öngörülünce, marka tescillerine ve şirket kuruluşlarına başladık. Ürün, aksesuar ve eğitim gibi birbiriyle ilişkili farklı alanlarda; CANiK Store, MECANiK, CANiK Tech, CANiK Academy, CANiK News, CANiK Team, CANiK Smart, CANiK App ve MECANiK Coffee gibi markalarımızı oluşturduk. İştiraklerimizden UNIROBOTICS’i kurmak için 2020’nin başında harekete geçtik. Aynı dönemde Birleşik Krallık merkezli, dünyanın en önemli orta kalibre silah üreticilerinden biri olan AEI Systems’ın satın alınması için görüşmelere başladık.

Saat Gibi İşleyen Bir Sistem Elde Ettik
MSI Dergisi:
SYS ekosisteminin kısa sayılabilecek bir zaman diliminde kurulduğunu ve dinamik bir organizasyon yapısına sahip olduğunu görüyoruz. Ekosisteminizdeki bu iştirakler ve markaların birbirleriyle ilişkisi nasıl?

Gençay GENÇER: Başta da söylediğim gibi; SYS genç ama vizyonu olan, önceliklerini belirlemiş bir kuruluş. Bugün CANiK markası altında ateşli silah yapıyor; CANiK Academy markası altında gerek online gerek yerinde eğitimle -savaş bölgelerinde bile- tüm eğitim taleplerini karşılayabiliyor. MECANiK, optik, kıyafet vb. aksesuar ihtiyaçlarını karşılıyor. Silahın platforma entegrasyonu için gereken desteği UNIDEF ve UNIROBOTICS karşılıyor. SYS ekosistemini oluşturmamızdaki amaç da tam olarak buydu. Günün sonunda yarım milyon dolarlık bir 6×6 araç teslim etmeniz gerekir. Fakat üzerine entegre edilecek birkaç on bin dolarlık makinalı tüfek için araç bittiği halde beklersiniz ve proje gecikir. Yıllardır sektör paydaşlarımız bu şekilde sorun yaşıyorlardı. Yurt dışında izin süreçleri, ürün beklemeleri derken 1 makinalı tüfeğin teslim süresi 36 ayı buluyordu. Bugün SYS’yi aradıklarında ise 10 gün sonra ürünleri hazır olabiliyor.

Ekosistemi doğru kurgulayıp, marka konumlandırmalarımızı yapınca, saat gibi işleyen bir sistem elde ettik. Tabii bunlar çok uzun soluklu işler. Bir şirket kurduğunuzda, ürünlerin ete kemiğe bürünmesi zaman alıyor. Bizde bu süre 3 yılın biraz altında ve bu bizi çok mutlu ediyor. SYS’nin globaldeki rakipleri çok köklü firmalar. Onlarla hâkim oldukları alanda mücadele etmek uzun yıllar alacağından, cepheyi genişletme yolunu tercih ettik. Cepheyi, onların hiç hâkim olmadığı alanlara kaydırarak buralarda başarılı olduk ve buradan aldığımız enerji ve motivasyonla da pazarı domine etme yolunu benimsedik ve ettik de. Ama geldiğimiz yer bir varış noktası değil. Bu bizim için sonu olmayan bir yolculuk. Rakamlara ve aldığımız tepkilere bakarak doğru yolda olduğumuzu anlayabiliyoruz.

SYS’nin amiral gemisi CANiK, ateşli silah ailesinin yeni üyesi SFx RIVAL-S ile dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’ta (ICA), “Yılın Tabancası” ödülünü aldı.

Ezber Bozan Hamleler Yapıldı

MSI Dergisi: SYS’nin iş geliştirme ve kurumsal iletişim faaliyetlerinde sizin silahlı kuvvetlerdeki tecrübeniz nasıl bir fark yarattı?

Gençay GENÇER: Strateji, analiz ve gözlem konularındaki tecrübemin işimi kolaylaştırdığını düşünüyorum. Öte yandan oluşturduğumuz markalar, 2019’un ilk çeyreğinde yaptığımız çalışmaların neticesidir. Tabii bir markayı kurmak, adını koymakla iş bitmiyor. Bir ürün ortaya çıkarırken ya da riskli bir işe girerken karşı tarafın aşağı yukarı nasıl reaksiyon vereceğini kestirebiliyorum. Biz burada sürekli beklenmeyen hamleleri yapmak konusunda kendimizi geliştirdik ve ezber bozan bir kimliğe büründük.

Pandemi Krizi Fırsata Dönüştürüldü

MSI Dergisi: Tüm dünyadaüretim süreçlerini sekteye uğratan, tedarik zincirini bozan bir pandemi dönemi yaşandı. Ancak SYS’nin faaliyetleri hiç durmadı. Bazılarının neredeyse aylarca “durduğu” bir dönemde, SYS neden ve nasıl yola devam etti?

Gençay GENÇER: Krizler, fırsatları doğurur. Bunu biz söylemiyoruz. Tarihteki birçok önemli kumandan, iş insanı, bilim insanı söylüyor. Biz de aslında pandemiyle başlayan krizi nasıl fırsata çevirebileceğimize odaklandık. Hemen Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) aksiyon planımızı sunduk. Akabinde de tedarikçilerimizi organize etmeye başladık. Telefon trafikleri, video konferanslar… 2020 Şubat ayı gibi kapanmalar başlayınca, yurt dışındaki, başta en büyük pazarımız Amerika olmak üzere, temasımız olan herkesi organize ettik. Tüm kısıtlamalara rağmen Amerika’daki ekiplerimizi buraya çağırdık; biz oraya gittik. Otellerden çıkmadan haftalarca çalıştık. Çok ciddi efor sarf ederek yeni ürünlerimizin temellerini attık. Herkesin durduğu bu dönemde biz durmadık ve özellikle ABD pazarında satış rekorları kırdık.

2018 yılının sonunda, SSB ile 12,7 mm Platform Makineli Tüfek projesinin sözleşmesini imzalamıştık. Pandemi dönemi, aynı zamanda bu silahın geliştirilmesiyle geçti. Kendi aksesuar programımızı da bu dönemde oluşturduk. Aksesuarlarımız için ömür boyu garanti taahhüdünde bulunduk. Bu da sektörde karşılık buldu. Nereye giderseniz gidin, bir sorun yaşadığınızda telefonun ucunda CANiK güvencesi var dedik.

Pandeminin bitişiyle beraber satışların azalacağını öngörerek 2022 başında yeni model çıkararak bu düşüşü dengelemeyi hedefledik ve yine başarılı olduk. Özellikle ABD pazarında rakiplerimizin satışlarında yüzde 60’a varan düşüşler oldu. Biz bu düşüşü yüzde 18’lerde tutmayı ve bugün pandemi öncesi dönemdeki satış rakamlarımızın üstünde kalmayı başardık.

SYS, CANiK Store markası ile ateşli silah tutkunlarına aradıkları her şeyi tek çatı altında bulabilme imkânı sağlıyor.

MSI Dergisi: SYS,ulaştığı ihracat rakamlarıyla son yıllarda dikkatleri üzerine çekiyor. Markalaşma çalışmalarınız bu faaliyetlerinize nasıl katkı sağlıyor?

Gençay GENÇER: Yaptığımız işin sonucunu hemen görmenin imkânsız olduğu bir sektördeyiz. Bir markanın bilinirliğini belli bir seviyeye çıkarmak bir süreç alır ve sonrasında orada tutunmak da ayrıca bir efor gerektirir. Bir arama motorunda CANiK yazıp arattığınızda, 2019’da 50 bin sonuç çıkarken bugün 12,7 milyon sonuç çıkıyorsa bu çok önemli bir gelişmedir. SYS’nin önde gelen pazarlarından biri de Güney Afrika ve orada bizi çok seviyorlar. Biz de onları onurlandırmak için “Limited Edition Rugby SFT” serisi ürettik. Şimdi Güney Afrika Milli Takımı sipariş vermek istiyor. Buradaki konu özel seri bir tabanca satmak değil aslında; CANiK markasına yatırım yapmak. Çünkü markaya yatırım yaparsanız ve markayı korursanız krizlerde de markanız sizi korur. Pandemi sürecinde de bunu net bir şekilde gördük.

Sahipleri Türk Olan, 3 Kıtada Üretim Tesisine Sahip, Global Bir Savunma Şirketi

MSI Dergisi: SYS’nin kendi markaları için yaptığı tanıtım faaliyetlerinin, Türkiye’nin ve Türk savunma ve havacılık sektörünün tanıtımına da ciddi katkılar sağladığını görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gençay GENÇER: Bu, SYS’nin kuruluş ilkelerinden biri. Yönetim Kurulu Başkanımız H. Zafer Aral, her zaman, “Sahipleri Türk olan, merkezi Türkiye’de bulunan global bir savunma şirketi” mesajını vermemizi ister. O yüzden attığımız her adımda, sadece kendi şirketimizi değil Türkiye’yi de temsil ettiğimizi göz önünde bulunduruyoruz.

MSI Dergisi: Neden iş geliştirme ve kurumsal iletişim fonksiyonlarını tek elde topladınız? Bu kadar çok markanın iş geliştirme ve kurumsal iletişim faaliyetlerini yönetmek zor olmuyor mu?

Gençay GENÇER: Genetik olarak SYS, imalat ve AR-GE kökenli bir firma. SYS’de, 2018 sonunda başlatılan dönüşüm sürecinde, iş geliştirme ve kurumsal iletişim süreçlerini bir merkezden yönetme kararı alındı ve bu sorumluluğu da ben devraldım. Ayrıca pazarlama ve marka yönetimi gibi konular da bizim sorumluluğumuzda ilerliyor. Bazen tempo çok yorucu olabiliyor ama tüm süreçleri bilmek, işlerin hızlı ilerlemesine de yardımcı oluyor. Çok hızlı karar alabiliyoruz. Haftalar sürecek yazışmalar yerine konuşarak birkaç dakika içinde aksiyon alabiliyoruz. Üst yönetim ile her sabah 5-10 dakika konuşur; 3 dakika içerisinde olasılıkları eler ve ne yapacağımıza ilişkin kararı veririz. Gerekli noktalarda muhakkak alanında uzman danışmanlardan da destek alırız.

Ancak sistemin kişi odaklı olmaması ve geldiğimiz noktadaki büyümenin gereklerinin yerine getirilmesi açısından da yakında yeni bir organizasyon değişikliği olacağını söylemeliyim. Merkezimizi güçlendireceğiz.Şu an danışmanlarımızla konuyu çalışıyoruz. Bize yeni bir yapı önerecekler, ona göre ekibimizi güçlendireceğiz. Şu an için tek sorunumuz, günün 24 saat olması.48 saat olsa yetecek; ama 24 saat yetmiyor.

MSI Dergisi: Bugün SYS kaç ülkede faaliyet gösteriyor? İlk 5 ülke hangileri?

Gençay GENÇER: Sıralamada ilk 5 ülke; ABD, Güney Afrika, Polonya, Fransa ve Pakistan. Almanya’da ve Çek Cumhuriyeti’nde de yapılanmaya gideceğiz. Endonezya, Panama ve Peru’nun da aralarında bulunduğu 70 ülkeye satış yapıyoruz. Pazarlama ve iş geliştirme faaliyetlerimizle bu listeye yeni ülkeler eklemek için büyük gayret sarf ediyoruz.

SYS, CANiK’in en büyük pazarlarından biri olan Güney Afrika’ya özel olarak “Limited Edition Rugby SFT” serisini üretti. Güney Afrika’nın 19. yüzyılın sonlarına doğru ragbi ile tanışması ve 1889’da ülke çapında ilk ragbi turnuvası düzenlenmesine gönderme olarak silah, yalnızca 1889 adet üretildi.

Yoğun Bir Fuar Takvimi Var

MSI Dergisi: Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda fuara katılıyorsunuz. Önünüzde nasıl bir fuar takvimi var?

Gençay GENÇER: Şimdiye kadar Enforce Tac, HuntEX, NRA’ya katıldık. İstanbul’daki IDEF’in ardından Polonya’da MSPO ve hemen sonrasında İngiltere’de DSEI’deyiz. DSEI’de hem Türk hem İngiliziz; çünkü AEI Systems ile ilk defa Birleşik Krallık’ta bir fuara katılıyoruz. Sonrasın ABD’de AUSA; ardından da Tayland’da Defence and Security fuarları var. Mısır’da politik rüzgârlar değişince EDEX’e de katılma kararı aldık.

MSI Dergisi: Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023, SYS için önemli bir dönemeç; çünkü kuruluşunun 25. yılını kutluyor. SYS’nin gelecek vizyonuna dair neler söylemek istersiniz?

Gençay GENÇER: 2023 bizim için çok özel bir yıl. Biz Türk savunma ve havacılık sektörüyle birlikte büyümeyi, yeni yüzyılda da ülkemizi gururlandırmayı ilke edindik.Cumhuriyetimizin 100. yılında, SYS’nin de 25. yaşını kutluyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrı başlarken biz de SYS ailesi olarak küresel sahnedeki yerimizi güçlendirmeye; bununla birlikte yeni ufuklara, yeni coğrafyalara yol almaya odaklanıyoruz. İlk günkü heyecanla yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

SYS İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Gençay Gençer’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.