Ana Sayfa Manşet SYS, IDEF’21’e, Yeni Ürünleri ve Markaları ile Tam Kadro Olarak Katılıyor

SYS, IDEF’21’e, Yeni Ürünleri ve Markaları ile Tam Kadro Olarak Katılıyor

Samsun Yurt Savunma (SYS), IDEF 2021’de, yeni ürünleri ve markalarını tanıtıyor. Firma, CANiK markası altında ürettiği 12,7 mm çapındaki M2 serisi ağır makinalı tüfekleri, fiziksel olarak ilk kez IDEF 2021’de sergiliyor. SYS ayrıca; müsabaka atıcıları için geliştirdiği SFx RIVAL ile gizli taşımaya yönelik olarak geliştirdiği TP9 Sub Elite CAS tabancalarını da fuarda öne çıkarıyor. Firmanın IDEF gündeminde; CANiK Academy, CANiK Store, MECANiK, CANiK App, CANiK Smart, CANiK News ve CANiK Tech gibi markalar ile CANiK Resmi Aksesuar Programı’nın tanıtımı da yer alıyor.

SYS, CANiK M2 ağır makinalı tüfeğin seri üretim aşamasına gelen CANiK M2 QCB sürümünü, özel Ar-Ge çalışmaları ile rekabetin ötesine taşıdı. Bu çalışmalar ile silahın namlusu, ateşleme iğnesi ve tahliye tırnağının atım ömürleri 2 katına çıkarıldı. Silah ayrıca, standart mühimmat ile yakaladığı 6 MOA’nın altındaki isabet kabiliyeti ile dikkat çekiyor.

CANiK M2 QCB

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri için Farklı Tasarımlar

M2 ağır makinalı tüfek, kara birlikleri tarafından, bir araca entegre edilmeden kullanılacağı durumlarda, üçayaklı sehpa üzerine yerleştirilerek ateşlenir. Yekpare yapıda üretildiğinde, yaklaşık 20 kg ağırlığındaki bu sehpanın tek bir personel tarafından taşınması oldukça zordur. SYS’nin CANiK M2 QCB için özel olarak geliştirdiği, hafifletilmiş ve toplam 8 kg ağırlığa sahip özel karbon fiber sehpa, personel tarafından kolaylıkla taşınabiliyor.

SYS’nin yüksek bir korozyon dayanımına sahip olacak şekilde geliştirdiği CANİK M2 QCB-N, deniz platformlarına yönelik pek çok avantaj sunuyor.

Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANiK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor.

SYS ve silah entegrasyonu alanında uzmanlaşan iştiraki Unidef, hava araçları için hafiflettikleri mesnetleri, farklı alaşımlar ve farklı tasarım prensipleri kullanarak geliştirdi. Bu sayede hava araçlarındaki en büyük kısıtlardan biri olan ağırlık engeline takılmadan yüksek ateş gücü sağlayabilecek entegrasyon çözümleri ortaya çıktı.

SYS, hava araçları için özel olarak geliştirdiği ve CANİK M2 QCB’den daha yüksek atım hızına sahip olan CANİK M2F’nin tasarım doğrulama sürecini tamamladı.

Odaklanmış Ar-Ge Çalışmaları ile Gelen Uzun Ömür

SYS, CANiK M2 QCB’nin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan uzun ömürlü namlusunu, ateşleme iğnesini ve tahliye tırnağını, çok yoğun Ar-Ge ve test çalışmaları neticesinde üretti. Firma, bu yolculuğa, dünyanın en iyi M2 ağır makineli tüfeğini CANiK markası altında üretme hedefiyle adım attı. Bu süreçte, dünyada benzeri olmayan eşsiz bir namlu üretim teknolojisi geliştirdi. Bu çalışmalar sayesinde, namlunun isabet kabiliyeti de 6 MOA’nın altına indi.

SYS, 2021 yılı itibarıyla yılda 3.000 adetlik bir üretim kapasitesi ile silahın seri imalatına başladı. Böylece tüm dünyada sayısız savaş deneyimine sahip bu makineli tüfeği üretebilen 5’inci şirket SYS oldu.

Müsabaka Atıcıları için Yeni Tabanca: SFx RIVAL

SFx RIVAL, müsabakaların rekabetçi doğasına uygun agresif tasarımı ile de dikkat çekiyor.

SYS, özellikle müsabaka atıcılarına yönelik olarak geliştirdiği SFx RIVAL tabancasını da IDEF’te ilk kez sergileyecek. Tabanca, geliştirilmiş özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu ile kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabancanın 900 derecede kırılan özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran şarjör hunisi (mag-well) ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka gezi ile müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL, agresif görünümü ile de dikkat çekiyor. Ayrıca, SFx RIVAL’ın yeni gövde tasarımı sayesinde kullanıcı, sadece tek bir metal zımba ile tabancayı, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar kolaylıkla sökebiliyor.

TP9 Sub Elite CAS, Gizli Görevlerin Vazgeçilmezi Olmaya Aday

TP9 Sub Elite CAS, FT Bullseye nişangâhın yanı sıra klasik gez-arpacık seti ile birlikte de kullanılabiliyor.

SYS’nin IDEF’te öne çıkaracağı bir diğer ürün, Ocak 2021’de satışına başlanan TP9 Sub Elite CAS. Bu silah, özellikle tabancanın gizli olarak taşınması gereken görevlerde pek çok avantaj sağlıyor. CAS teknolojili tabancalar, pile ihtiyaç duymayan entegre fiber-trityum optik nişangahları sayesinde, gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabiliyor ve gerektiğinde, gizli görevler sırasında giyilen günlük kıyafetlere takılmadan rahatlıkla çekilebiliyor. İstenildiğinde, aynı anda klasik gez-arpacık seti ile kullanılabilen TP9 Sub Elite CAS, 900 derecede kırılan yeni tetiği ile de hızlı atış imkânı sunuyor.

CANiK Advanced Sight System (CANiK Gelişmiş Nişangâh Sistemi) ifadesinin kısaltması olan CAS, CANiK Ar-Ge merkezi tarafından, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışılan bir teknoloji. CAS teknolojisi, mekanik nişangâhlar ile fiber trityum optik gece/gündüz nişangâhların birlikte kullanımını mümkün kılıyor. Bunun için de CAS teknolojisinin entegre edileceği her bir tabanca modelinin kapağı yeniden tasarlanıyor ve bu sayede, fiber optik nişangahlar, tabanca üzerinde çıkıntı yapan birer aksesuardan ziyade, kapağın bir parçası olacak şekilde tabancaya monte ediliyor.

SYS IDEF’e, Tüm Markaları ile Katılıyor

SYS’nin fuarda tanıtımına odaklanacağı markalar ve kısaca öne çıkan özellikleri şu şekilde:

  • CANiK Academy: Bu marka,ağırlıklı olarak resmi kurumlara verilen ileri seviye taktik ve medikal eğitimlere odaklanıyor. Fuarda, hem bu eğitimler hem de CANiK’in profesyonel atış ekibi hakkında bilgi verilecek; ayrıca stant içerisindeki mini poligonda atış yapılabilecek.
  • CANiK Store: Bu marka bünyesinde, ateşli silah tutkunlarının; silahtan aksesuara, optik nişangâhtan kıyafete ve hatta bulundukları ülkeye göre mühimmata kadar aradıkları her şeyi tek çatı altında bulabilecekleri, fiziki ve çevrim içi mağazalar yer alıyor. SYS’nin fuardaki standında, CANiK Store kapsamında, CANiK Resmi Aksesuar Programı dâhilindeki aksesuarlar ile MECANiK marka ürünlerin sergileneceği bir bölüm de bulunacak.
  • CANiK Resmi Aksesuar Programı: Bu program kapsamında, CANiK marka tabancalar ile uyumlu her türlü aksesuar ve yedek parçanın tasarımı, üretimi ya da tedariki, kalifikasyonu ve pazarlaması yapılıyor.
  • MECANiK: Bu marka altında, dünyadaki farklı markalar tarafından üretilen ve aksesuar takmaya müsait tüm ateşli silahlarla uyumlu, evrensel aksesuarlar satılıyor.
  • CANiK App: CANiK’in diğer tüm platformlarıyla entegre bir şekilde çalışan bu mobil uygulamaya; kullanıcılar, kendilerine özel CANiK ID ile giriş yapabiliyor. Kullanıcılar, uygulamaya, silahları ve aksesuarları ile ilgili bilgilerin girişini yaparak atış ve bakım kaydını tutabiliyor. Uygulama bünyesinde aynı zamanda, dâhili bir Atış Kronometresi (Shot Timer) bulunuyor. Uygulama, CANiK silah ailesi ve aksesuarlarını inceleme fırsatı da sunuyor. İlerleyen dönemlerde, silah ve aksesuarların sanal ortamda birleştirilerek kullanıcıya özel ateşli silah çözümleri sunacak olan CANiK Konfigüratör ve CANiK Smart da bu uygulama üzerinden erişilebilir olacak.
  • CANiK Smart: Bu marka altında sunulacak ürünler,kullanıcıların atış sırasındaki performansını ölçen, analiz eden ve bunun sonucunda atış performansını arttırmak için kullanıcıya öneriler sunan, silaha entegre akıllı sistemlerden oluşuyor. Bu sistemler, SYS iştiraklerinden Unirobotics tarafından geliştiriliyor.
  • CANiK News: Bu marka üzerinden,CANiK ile ilgili ilk elden haberler, özel röportajlar ve çeşitli canlı programlar yayınlanıyor. SYS standında, CANiK News’in yayınlarına özel olarak hazırlanan bir çekim alanı da yer alıyor.
  • CANiK Tech: SYS, bu markayı, kullanıcıların teknik konularda doğru bilgilendirilmesi amacıyla kurdu. Bu marka altındaki eğitim programları, resmi kurumlardan bakım birliklerine ve yetkili servislere kadar herkesin erişimine sunuyor. Ayrıca CANiK’in resmi YouTube kanalı üzerinden, CANiK Tech ile çeşitli bilgilendirici videolar yayınlanıyor.

 584 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.