Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 SYS, “Platform Üreticisi” Olduğunu Vurguladı

SYS, “Platform Üreticisi” Olduğunu Vurguladı

SYS’nin kara harekatlarında kullanılacak CANiK M2 QCB için önerdiği konfigürasyon.

IDEF’e çok sayıda yenilikle katılan Samsun Yurt Savunma (SYS), standında, ürettiği ateşli silahların yanı sıra bu silahlarda kullanılacak geniş bir aksesuar yelpazesini ve bakım kiti gibi silahların ömür devrini kapsayan yan ürünleri de sergiledi. Böylece, ürünlerine sadece birer silah olarak değil, ömür devri olan ve farklı aksesuarlara değişik ihtiyaçlar ve görevler için uyarlanabilen birer platform olarak yaklaştığını bir kez daha vurguladı. Firma, fuarda; MECANIK, CANiK Tech, CANiK Academy, CANiK News, CANiK Team ve CANiK Smart gibi markaları ile CANiK Resmi Aksesuar Programı’nı da tanıttı.

SYS, fuarın 2. günü, Pakistan Ordnance Factories (POF) ile bir mutabakat muhtırası imzaladı. Anlaşma uyarınca, CANiK marka tabancaların Pakistan’daki satışları, POF güvencesi altında gerçekleştirilecek.

Farklı Aksesuarlar ile Farklı Görevlerde Kullanılacak

CANiK M2 QCB ağır makinalı tüfek, fuarda, birkaç farklı konfigürasyonuyla sergilendi. Bunlar arasından öne çıkanı ise SYS’nin kara harekatları için önerdiği konfigürasyon oldu. Bu konfigürasyonda, silahın yanı sıra yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen pek çok farklı aksesuar bulunuyor. Bunlar, silah üzerine, Cadex SOLO arayüzü ile bağlanıyor. Bu arayüz, sahip olduğu sönümleyiciler sayesinde, atışlar sırasında silahta oluşan titreşimlerin, diğer aksesuarlara yansıyarak atış performansının düşmesini engelliyor.

 Arayüz üzerindeki aksesuarlar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • MTN 90 Makineli Tüfek Nişangâhı
  • PARS 635 Tak-Sök Termal Silah Dürbünü
  • DLIRIL Çoklu Lazer İşaretleyici ve Aydınlatıcı

Yüzde 60 Hafifletilmiş Üçayaklı Sehpa

SYS fuarda, kendi öz kaynaklarıyla ve MECANIK markası altında geliştirdiği Karbon Fiber Üçayaklı Sehpa’yı ve T-FH50A1 ve T-FH50A2 alev gizleyenleri de ilk kez sergiledi. Bu ürünler, CANiK M2 QCB ve diğer standart M2 makinalı tüfeklerde kullanılabiliyor.

8 kg ağırlığındaki Karbon Fiber Üçayaklı Sehpa, M2 benzeri silahlar ile birlikte kullanılan 20 kg ağırlığındaki M3 üçayaklı sehpaya kıyasla oldukça hafif olması ile dikkat çekiyor. Bu yeni üçayaklı sehpa, tek bir personel tarafından kolaylıkla taşınabiliyor.

T-FH50A1 ve T-FH50A2 alev gizleyenleri ise farklı ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirildi. T-FH50A1, kesikli yapısı ile namlu alevinin daha kısa sürede ve daha geniş bir alana dağılarak, yaydığı ısı ve ışığın azalmasını sağlıyor. Bu da silahın atış esnasındaki yerinin, özellikle de gece şartlarında tespitini zorlaştırıyor. Bu aksesuar, standart M2 ağır makinalı tüfek namlularına kolaylıkla sökülüp takılabiliyor.

T-FH50A2 ise namlu ağzındaki şok dalgalarını konik bir şekilde silahtan uzaklaştırarak, kontrol altında tutuyor. Bu sayede, silah sesinin sadece hedefte duyulmasını sağlayarak, tespiti zorlaştırıyor. Ayrıca araç üzerindeki faydalı yüklere yansıyan titreşimi azaltıyor. Benzer şekilde, açık kasalı hafif keşif araçlarında da M2 ile yapılan atışlar sırasında oluşan gürültünün, araçtaki personeli etkilemesini engelliyor. Bu alev gizleyen ve silahın namlusu, fabrika montajlı olarak geliyor.

M2’nin Bakımı için İhtiyaç Duyulan Her Şey

CANiK M2 QCB Bakım Kiti

SYS’nin fuarda ilk kez sergilediği CANiK M2 QCB Bakım Kiti ise bu silahın bakımlarını ve ayarlarını yapacak bir personelin ihtiyaç duyabileceği her türlü ekipmanı bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında, M2’ye göre özel olarak ayarlanmış tork anahtarları gibi aletler yer alıyor. Bakım kitinde ayrıca, silahın aşınan parçalarındaki toleransların ölçülmesi için kullanılan mastarlar bulunuyor. Bu mastarlar sayesinde bakım personeli; silahın namlusu, tırnağı ve atım yatağı gibi en çok aşınan yerlerini ölçerek, yıpranmanın, toleranslar dahilinde olup olmadığını kolaylıkla görebiliyor.

Bu silahlar, hem eğitimler hem de muharebe sahasında oldukça yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle bakımlarının doğru şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada, bakım periyotlarının belirlenmesi amacıyla genellikle atım sayılarından yararlanılıyor. Ancak sadece atım sayısı, her zaman için sağlıklı bir referans olmayabiliyor. Çünkü zorlu koşullar altında ve kötü mühimmat ile 5.000 atım yapmış bir silah, temiz olarak 20.000 atım yapan bir silahtan daha çok yıpranabiliyor. Bu örnekteki ilk silahın, bakıma gönderilmeden önce 10.000 atımı tamamlaması beklendiğinde ise bu atım sayısına ulaşamadan ciddi şekilde hasar görme riski ortaya çıkıyor. Aynı şekilde, aslında 20.000 atıma kadar ömrü olan ikinci silah ise 10.000 atımda bakıma gönderildiğinde, gereksiz bakım maliyetleri ortaya çıkabiliyor. SYS, CANiK M2 QCB Bakım Kiti’nde yer alan oldukça kapsamlı M2 mastar seti ile kullanıcılara, bu anlamda kolaylıklar sunmayı hedefliyor.

Yeni Tabancalar İlk Kez Sergilendi

SYS, daha önceden sektör yayınlarında tanıtımını gerçekleştirdiği CANiK marka SFx RIVAL, METE SFT ve METE SFx tabancalarını da fuarda ilk kez sergiledi.

METE SFT

SFx RIVAL, geliştirilmiş özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu ile kullanıcıya ergonomik konfor sunuyor. Tabancanın 90° derecede kırılan hafifletilmiş özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran kendinden şarjör hunili (mag-well) yeni gövdesi ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka gezi ile müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL, agresif görünümü ile de dikkat çekiyor.

METE SFx

SYS ayrıca, METE serisi olarak adlandırdığı yeni taktik tabanca ailesinden iki modeli de fuarda ilk kez sergiledi. Bunlar, Ağustos ayında ABD’de satışa sunulan METE SFT ve METE SFx modelleri oldu. Bu tabancalar, sahip oldukları yenilikler ile silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri gibi kullanıcılar için pek çok avantaj sunuyor. Bunlardan bazıları; genişletilmiş optik yatağı ve acil durumlarda tabancanın tek elle kurulmasını sağlayan özel gez ile ergonomiyi arttıran kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu şeklinde sıralanıyor. Bu tabancaların, yakın zamanda Türkiye’de de satışa sunulması planlanıyor.

SFx RIVAL

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.