Ana Sayfa Haberler SYS ile Nurol Makina UK, Güçlerini Birleştirdi

SYS ile Nurol Makina UK, Güçlerini Birleştirdi

Türk savunma ve havacılık sanayisinin İngiltere’de yatırımları bulunan iki firması, güçlerini birleştirdi. Eylül ayında Londra’daki DSEI 2023’te iş birliğine imza atan Samsun Yurt Savunma (SYS) grup şirketleri AEI Systems ve UNIROBOTICS ile Nurol Makina UK, geliştirdikleri ortak projede önemli bir aşama kaydetti. AEI Systems tarafından üretilen VENOM LR 30×113 mm top ve UNIROBOTICS’in milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kulesi TRAKON ile donatılan Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN 4X4 aracı, İngiltere’de test atışları gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük ateşli silah üreticilerinden CANiK’in de bünyesinde bulunduğu SYS, Birleşik Krallık’a yatırım kararı sonrasında köklü İngiliz şirketi AEI Systems’ı satın almıştı. Türkiye’nin önemli askeri araç üreticilerinden Nurol Makina da İngiltere’de stratejik bir kararla kurduğu Nurol Makina UK şirketi ile çalışmalarını farklı bir boyuta taşıdı. İki Türk firması, İngiltere’deki operasyonlarını ortak bir projede birleştirerek güçlerini daha da arttırdı.

Test Atışları İngiltere’de Gerçekleştirildi

Nurol Makina UK koordinasyonunda ilerleyen projede, yeni EJDER YALÇIN 4X4 aracı üzerine AEI Systems’ın düşük geri tepmeli VENOM LR 30×113 mm topu ve UNIROBOTICS tarafından üretilen TRAKON entegre edildi. EJDER YALÇIN 4×4’e entegre olarak, İngiltere’de ortaklaşa icra edilen, başta ilk statik atışlar olmak üzere tüm test atışlarını başarı ile tamamladı. SYS’den yapılan yazılı açıklamada, bundan sonraki aşamada stabilizasyon sistemi aktif olarak atış testleri yapılmaya başlanacağı belirtildi.

Geleceğin Teknolojilerini Üreten Dünya Şirketi

Gelişmeyle ilgili değerlendirmede bulunan SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “AEI Systems ile birlikte orta kalibre top sistemleri alanında, geleceğin teknolojilerini üreten bir şirket haline geldik. Bu başarımızı savunma sanayisinde dünyaya kendini kanıtlamış köklü bir şirket olan Nurol Makina iş birliği ile taçlandırdığımız için mutluyuz. EJDER YALÇIN 4X4’ün başarı yolculuğunun, VENOM LR ve TRAKON ile birlikte katlanarak süreceğine inanıyorum.” dedi.

“Parlak Bir Gelecek Bizi Bekliyor”

UNIROBOTICS Genel Müdürü Ömür Baçise şunları söyledi: “Kara ve deniz platformlarında, silah kuleleri konusunda UNIROBOTICS’i parlak bir geleceğin beklediğine inanıyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyor, silah kulelerimizi ülke dışında rekabet avantajı sağlayacak ana ürünlerden biri haline getirmeyi hedefliyoruz. AEI Systems’ın 30 mm topunu, Nurol Makina’nın Ejder Yalçın 4X4 aracına entegre ettik ve kulenin konstrüksiyon testi amacıyla statik atışları gerçekleştirdik.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.