Ana Sayfa Manşet SYS Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay GENÇER: “Son dört yılda, ABD’de üç defa birincilik ödülü almayı başarabilen tek tabanca markasıyız.”

SYS Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay GENÇER: “Son dört yılda, ABD’de üç defa birincilik ödülü almayı başarabilen tek tabanca markasıyız.”

K. Burak Codur / b.codur@savunmahaber.com
Hande Çalık / h.calik@savunmahaber.com

ABD’de, ateşli silahlar sektörüne yönelik olarak her yıl düzenlenen Industry Choice Awards (Endüstrinin Tercihi Ödülleri) etkinliğinde, bu yıl, “Concealed Carry Pistol Of The Year” (Yılın Gizli Taşıma Özellikli Tabancası) kategorisinin birincisi, CANİK TP9 Elite Sub Compact (SC) oldu. Böylece CANİK markalı tabancalar, bu etkinlikte, son dört yılda, üçüncü birinciliklerini kazandılar. Hem TP9 Elite SC’nin hem de CANİK tabancalarının başarısının altında yatan etmenleri, Samsun Yurt Savunma (SYS) Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay Gençer’den dinledik.

MSI Dergisi: Gençay Bey, öncelikle ICA ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu yarışma ve verilen ödüller, neden önemli?

Gençay GENÇER: ICA, ABD’de, ateşli silahlar, mühimmat, ateşli silah aksesuarları ve talim hedeflerinin değerlendirildiği bir etkinlik. ABD, ateşli silahlar konusunda, dünyanın en büyük pazarı. Pazarın bu niteliği nedeniyle ABD’de faaliyet gösteren 110’u aşkın markanın yanı sıra dünya genelinden yaklaşık 50 ateşli silah markası da ABD’ye ithalat yapıyor. Bu açıdan baktığımızda, ICA, aslında bir dünya şampiyonası haline geliyor.

ICA’yı özel bir konuma taşıyan ise ödül kazananların, tüm kurgusu ve işleyişi itibarıyla her türlü etkiden uzak, objektif ve farklı bakış açılarının yansıtıldığı bir süreç sonucunda belirlenmesi.

Bu ödülleri düzenleyen organizasyona, üye ya da sponsor olma şansınız yok. Hatta değerlendirmeler, çoğu zaman sizin haberiniz olmadan gerçekleştiriliyor. Bir mağazadan, değerlendirecekleri silahı ya da aksesuarı satın alıyorlar, değerlendiriyorlar ve sonucu açıklıyorlar. Çok seyrek olarak, sizden numune ürün isteyebiliyorlar ya da ürününüzün teknik özelliklerini bir de sizden dinleyebiliyorlar.

Yarışmada, aday gösterilemiyor. Endüstriyel ölçekte üretilen ve piyasada satılan her silah ve aksesuar, aslında potansiyel bir aday. Jüri, tüm pazarı göz önüne alarak kendi değerlendirmelerini yapıyor.

CANİK TP9 Elite SC, kendini koruma silahı kategorisinde görülse de aslında bir görev silahı da olarak kullanılabiliyor.

Değerlendirme kriterlerinin kapsamında baktığımızda ise ateşli silahların ve aksesuarların, her açıdan ele alındığını görüyoruz. Değerlendirme jürisinde; silah mağazalarını, distribütörleri, profesyonel atıcıları, kolluk kuvvetlerini, silahlı kuvvetleri, medyayı, silahlara ilgi duyan sıradan insanları ve ateşli silahlar konusunda eğitim verenleri temsil eden üyeler bulunuyor. Dolayısıyla değerlendirmelerde, konunun her boyutu ele alınıyor. En yüksek teknik performansı göstermeniz, tek başına yeterli olmuyor. Örneğin, satıcılar ve distribütörler de ürününüzden memnun olmalı. Ürününüz, hemen satılıyor mu? Satış sonrası desteğiniz yeterli mi? Bunlar da değerlendirmeye dâhil.

Tüm sürece baktığımızda, bu yarışmada, her yönüyle en iyiler birinci olabiliyor ve sürecin objektif yürüdüğü ile ilgili kimsenin bir kuşkusu yok. Tüm bunlar, ödülün değerini ve anlamını, daha da arttırıyor. ABD’deki ateşli silahlar camiasında, bu ödüllerin çok saygın bir yerde olduğunu ve medyada öne çıkartıldığını da görüyoruz.

MSI Dergisi: Bu seneki yarışmaya geldiğimizde, CANİK TP9 Elite SC’nin yer aldığı kategoride, nasıl bir rekabet vardı?

Gençay GENÇER: Ödüllerdeki kurguya baktığımızda, tabancalar için, “Handgun of The Year” (Yılın Tabancası) ve “Concealed Carry Pistol Of The Year” (Yılın Gizli Taşıma Özellikli Tabancası) olarak iki kategori olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni, sub kompakt ve mikro sub kompakt segmentinin, ABD’de en çok ilgi gören ilk iki segment arasında yer alması ve bu segmentte, çok yoğun bir rekabetin yaşanması. Ödül organizasyonu, tabanca pazarındaki bu özel segmentin kategorisini de ayırma yoluna gidiyor.

Sub kompakt ve mikro sub kompakt segmentinin çok ilgi görmesinin nedeni de ABD’de pek çok kişinin, kendini ve evini korumak için, bu segmentteki tabancaları tercih etmesi. Hâl böyle olunca, bu segmentteki üretici ve ürün sayısı da çok fazla. Özellikle bu yıl, birçok yenilikçi ürünün piyasaya girdiği, rekabetin daha da arttığı bir yıl oldu. Rekabetin boyutunu anlatabilmek için, şu örneği verebilirim: Lansman filmi gibi, ürünün teknik özelliklerinin yanında belki ayrıntı olarak görülebilecek konularda bile çok iyi olmanız gerekiyor. Örneğin, CANİK TP9 Elite SC için çektiğimiz lansman filmi, bu açıdan çok beğenildi.

Dolayısıyla ICA’nın yarışma olarak zorluğunun yanı sıra belki de rekabetin en yoğun olduğu kategorisinde ödül aldığımızı ve bunun, başarımızın anlamını daha da yukarı taşıdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

MSI Dergisi: CANİK TP9 Elite SC’yi, hangi özellikleri rakiplerinin önüne geçirdi?

Gençay GENÇER: CANİK TP9 Elite SC, tüm değerlendirme kriterlerinde, rekabette en önde yer aldı.

Tabancanın kendisinden başlayacak olursak CANİK TP9 Elite SC, her şeyden önce, tetiği ile kullanıcısının gönlünü fethediyor. Dünya genelinde seri üretimde olan tabancalar arasında, en iyi tetik mekanizması, CANİK marka tabancalarda bulunuyor. Özel üretim yapan bir firmadan, çok iyi bir tetik alabilirsiniz; ancak seri üretime geldiğinizde, işler değişiyor. Çok iyi bir tetik mekanizmasını, seri üretilebilir şekilde tasarlayıp üretime geçirmek, hiç kolay değil. Bunu da şu anda en iyi şekilde yapan firmayız.

Tüm sürece baktığımızda, bu yarışmada, her yönüyle en iyiler birinci olabiliyor ve sürecin objektif yürüdüğü ile ilgili kimsenin bir kuşkusu yok. Tüm bunlar, ödülün değerini ve anlamını, daha da arttırıyor.

CANİK tabancalarının, patentli bir tetik mekanizması var. Tüm teknik açıklamaların ötesinde, tetik mekanizmamızın ne kadar iyi olduğunu, şöyle ifade edebilirim: Tetik mekanizmamız, hiçbir modifikasyona ihtiyaç duymadan, hem sportif hem de taktik amaçla kullanılabiliyor.

Biz, tabancalarımızı, 50.000 atışın üzerinde test ediyoruz. CANİK TP9 Elite SC’nin namlu dağılımı, 50.000 atıştan sonra bile değişmiyor. Böyle bir namluyu tasarlamak ve yine seri bir şekilde üretebilmek de hiç kolay değil. Önemli bir teknolojik birikim ve altyapı gerektiriyor ve bunlar da bizde var.

CANİK TP9 Elite SC, kendini koruma silahı kategorisinde görülse de aslında bir görev silahı. Çünkü şarjör kapasitesi ve namlu dağılımı, bir üst segment olan kompakt segmentindeki tabancalarla aynı. Optik ve fener gibi aksesuarlar da silaha takılabiliyor.

Bunların da ötesinde, silah üzerindeki tüm kontrol mesafeleri, yani tetik ya da emniyet kilidi gibi kontrollere ulaşmak için parmağınızın alması gereken mesafe, CANİK ürün ailesinin üst segment tabancalarıyla aynı. Bu, eşsiz bir avantaj sağlıyor. Görev silahınız, kompakt segmentinde olabilir. Tüm gün o silahla eğitim yapıp bir kas hafızası oluşturabilirsiniz. Göreviniz gereği, sub kompakt bir tabanca kullanmanız gerektiğinde; örneğin, sivil olarak bir göreve gittiğinizde, CANİK TP9 Elite SC’den önce, bu kas hafızasını kaybediyordunuz. Çünkü elinize, yeni bir silah almış oluyordunuz. CANİK TP9 Elite SC’de ise kas hafızanızı aynen kullanmaya devam ediyorsunuz. Şu anda bunun dünya üzerinde başka bir örneği yok.

Silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetlerinin çok işine yarayabilecek bir diğer özellik ise CANİK TP9 Elite SC’nin tüm kontrollerinin, hem sağda hem de solda, aynı şekilde yer alması. Böylece silahı, hem sağ hem de sol elinizle rahatça kullanıyorsunuz. Çatışmada yaralanma gibi senaryolarda, bu özellik, hayat kurtarıyor. Birçok firma, teknik zorlukları nedeniyle böyle bir tasarım yapmaktan kaçınıyor.

CANİK TP9 Elite SC’nin bu özellikleri, her kesimden kullanıcının, bu silahı çok sevmesini sağladı. ABD’deki satış kanallarımız ve satış sonrası desteğimiz de çok iyi bir noktada olduğu için, ICA’nın tüm kriterlerini en iyi şekilde karşılayabildik ve bu ödül geldi.

Başarı Tesadüf Değil

MSI Dergisi: CANİK marka tabancalar, bu ödülü ilk defa almıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda aldığınız ödüllerden de kısaca bahseder misiniz?

CANİK tabancalarının, patentli bir tetik mekanizması var.

Gençay GENÇER: Bir müsabaka tabancası olan CANİK TP9 SFx’i, en iyi özellikleri barındırması için, çok özenli bir geliştirme sürecinin ardından, 2017 yılında pazara çıkarttık. Bu tabancamız, aynı yıl, ICA’dan “Yılın Tabancası” ödülünü kazandı.

ICA, her kategoride, ikincileri de açıklıyor. TP9 SF Elite tabancamız, 2018 yılında, yılın tabancası kategorisinde ikinci oldu. Tabii ki biz her zaman en iyisini yapmayı hedefliyoruz; ancak ICA’nın sürecini göz önüne aldığımızda, ikincilik de önemli bir sonuçtu.

2019 yılında ise bizim için de ilkleri barındıran bir ürün olan CANİK TP9 Elite Combat’ı çıkarttık. Bu tabancada, silah dünyasının önemli tasarım markalarından, SAI ile iş birliği yaptık. SAI, ateşli silahlar pazarında çok yakından tanınır; ancak tüm okuyucuların kafasında daha net bir resim çizebilmek için, Mercedes-AMG iş birliğini örnek verebilirim. Burada SAI, AMG oluyor.

SAI ile yaptığımız bu çalışma kapsamında; SAI tasarımcıları, TP9 Elite Combat modelimiz için performans parçaları tasarladılar. Bunlar nelerdir? Namlu, susturucu kapağı, arpacık ve gez ve şarjör hunisi (magwell) gibi parçalar. Biz de silahı, bu parçalarla pazara sunduk. Bu, önemli bir yenilikti. Çünkü CANİK TP9 Elite Combat, dünya çapında satılan bir silah. ABD dışında ise SAI’nin parçalarını alıp silahınıza uygulamak, başta gümrük olmak üzere, bir sürü süreç gerektiriyor. Bir anlamda, silah meraklılarının silahlarına takmak istedikleri SAI parçalarını, erişilebilir hale getirdik.

Tüm bunların sonucunda, CANİK TP9 Elite Combat da 2019 yılında, ICA’dan yılın tabancası ödülünü kazandı.

MSI Dergisi: Bu ödüller, CANİK markası için ne ifade ediyor?

Gençay GENÇER: Son dört yılda, ABD’de üç defa birincilik ödülü almayı başarabilen tek tabanca markasıyız. Bizim, “Başarı rastlantı değildir!” diye bir sözümüz var. Çok dikkatli çalışıyoruz, her adımımızı dikkatli atıyoruz. Küresel ağımız çok iyi. 42 ülkede operasyonumuz var. Her yerden askerlerle, polislerle, sportif atıcılarla çalışıyoruz. Tecrübe ve teknolojimizle onlardan gelen geri bildirimleri aynı potada eritiyoruz, bir mantık süzgecinden geçiriyoruz. Ondan sonra da karar alıyoruz. Bu şekilde hareket ettiğimiz için de sınıfının en iyisi ürünler ortaya çıkıyor ve bu ödüller geliyor.

Son dört yılda, ABD’de üç defa birincilik ödülü almayı başarabilen tek tabanca markasıyız. Bizim, “Başarı rastlantısal değildir!” diye bir sözümüz var. Çok dikkatli çalışıyoruz, her adımımızı dikkatli atıyoruz.

Bu ödüller, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor ve bizi, daha fazla çalışmak ve daha iyisini yapmak için motive ediyor.

MSI Dergisi: Gelecek yıllar için ipuçları verebilir misiniz? Ödül almayı hedeflediğiniz yeni ürünleriniz olacak mı?

Gençay GENÇER: Kesinlikle olacak. 2021, 2022 ve 2023 ile ilgili planlarımız, bugünden hazır. 2021’de, CANİK TP9 SFx Pro geliyor. Bu model üzerinde, yaklaşık 1,5 senedir çalışıyoruz.

Ürün Geliştirme Modeli, Fark Yaratıyor

 MSI Dergisi: CANİK TP9 Elite SC, nasıl ortaya çıktı?

Gençay GENÇER: ABD’de, Federal Hükümet’in son dönemde açtığı tabanca alım ihalelerinde, tedarik edilecek tabanca sayısı açısından birinci sırada, bir milyonu aşkın tabanca ile Amerikan Kara Kuvvetleri ihalesi bulunuyordu. İkinci sırada ise Amerikan Gümrük Muhafaza Teşkilatının (U.S. Customs and Border Protection), 800.000’i aşkın tabancayı içeren ihalesi vardı. Biz de bu ihaleye davet edildik. Burada belirtmek isterim ki dünyada bu ihaleye sadece 8 tabanca markası davet edildi. Bu da bizim global ölçekteki konumumuzu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu ihalede, tedarik edilecek kompakt tabancalarla aynı özelliklere sahip, sub kompakt bir tabancanın hazır olması da isteniyordu. CANİK TP9 Elite SC’nin çalışmaları, böyle başladı. İlerleyen süreçte, bu ürünü sivil piyasaya da sunabileceğimizi gördük ve çalışmalarımızı, buna göre yürüttük.

Gizli taşıma, silahın, günlük kıyafetlerin altında fark edilmeden taşınabilmesi ve gerektiğinde, kolaylıkla çekilebilmesi anlamına geliyor. Bunun için de silahın boyutlarının küçük olması gerekiyor; ayrıca, silahın, kıyafetlerin altından çekilirken kıyafetlere takılmayacak özellikte olması da gerekiyor.

Samsun Yurt Savunma’da, daha önce geliştirdiğimizi tabancalar için de uyguladığımız ve kendisini kanıtlamış, özel bir ürün geliştirme sürecimiz var. Örneğin, çalışmalarımızın çeşitli aşamalarında, dünya genelinden uzmanları çağırıp çalıştaylar yapıyoruz. Bu çalıştaylarda, silahların hangi özelliklere sahip olması gerektiği gibi konular ele alınıyor. Çalıştayların sonuçlarını, tasarım ve Ar-Ge birimlerimize aktarıyoruz ve ortaya, rekabette öne geçen ürünler çıkıyor.

CANİK TP9 Elite SC’de de bu süreçleri yaşadık. Geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında, ürünümüzü hazır hale getirdik ve Shot Show fuarında lansmanını yaptık.

MSI Dergisi: CANİK TP9 Elite SC’nin aldığı ödül, SYS’nin tasarım kabiliyetleri ve teknolojisi konusunda neler ifade ediyor?

Gençay GENÇER: SYS’nin, savunma ve havacılık sanayisinden gelen köklü bir geçmişi bulunuyor. Bu tecrübenin bize getirmiş olduğu; tasarım, hassas üretim ve seri üretim kabiliyetleri var. Bu kabiliyetler sayesinde, yüksek performanslı ürünler geliştiriyoruz. Ama iş burada bitmiyor. Bunları, yüksek miktarlarda ve hatasız şekilde, yani seri olarak da üretebilmeniz gerekiyor. Burada, yılda, yüz binler mertebesindeki bir seri üretimden bahsediyorum. Bunu da başarıyoruz.

Aldığımız ödül, bu işi ne kadar iyi yaptığımızı gösteriyor. Sınıfındaki en iyi ürünü tasarlayabiliyoruz; aynı zamanda bunu, seri üretime de aktarabiliyoruz.

ABD Pazarındaki Payımızı Arttıracağız

MSI Dergisi: CANİK markasının ABD pazarındaki mevcut durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gençay GENÇER: Bugün dünya genelinde, ABD’ye tabanca ihraç eden firmalar arasında, tabanca adedi açısından, dördüncü sıradayız. Üçüncü ile aramızda çok az bir fark var. Bu yıl, sub kompakt alanında aldığımız ödül ile kısa zamanda üçüncü sıraya yükselmeyi hedefliyoruz.

MSI Dergisi: CANİK markasının ABD pazarındaki geleceği ile ilgili hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?

Gençay GENÇER: ABD’de, ateşli silahların satış rakamlarında bir artış yaşandığını gözlemliyoruz. Bu artışın, gelecek yıl Mart ayı civarında yavaşlayacağını ve satışlarda azalma olacağını öngörüyoruz. Gelecek yıl çıkartacağımız yeni modellerle sektör genelinde beklenen yavaşlamaya rağmen, CANİK markasının büyümesini sürdürmesini hedefliyoruz.

2021 için hazırlıklarımızı yaptık. METE serisi tabancalarımızı, ABD pazarı ile buluşturacağız.

SYS, aksesuar pazarında da söz sahibi olabilmek için, ABD’de önemli bir aksesuar programı yürütüyor. CANİK TP9 Elite SC’nin kutusundan çıkan kılıfı ile bunun ipuçlarını veriyor. Bu kılıf, hem iç hem dış taşımaya uygun, çift taraflı bir kılıf. Diğer markalar, bunu standart olarak vermiyor; kullanıcı, kendisi almak zorunda kalıyor.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Gençay GENÇER: ABD pazarına baktığımızda, kullanıcılar, tabanca tedariki için harcadığı paranın daha fazlasını, tabancaları için satın aldıkları aksesuarlara harcıyorlar. Aksesuar pazarında da söz sahibi olabilmek için, ABD’de önemli bir aksesuar programı yürütüyoruz. Zaten CANİK TP9 Elite SC’nin kutusundan çıkan kılıfı ile bunun ipuçlarını veriyoruz. Bu kılıf, hem iç hem dış taşımaya uygun, çift taraflı bir kılıf. Diğer markalar, bunu standart olarak vermiyor; kendiniz almak zorunda kalıyorsunuz.

CANİK TP9 Elite SC için ayrıca satılan aksesuarlar olarak ise 17+1’lik şarjör, tepme önleyici özel yaylar, fener, fener uyumlu kılıf gibi aksesuarları hazırladık.

ABD’de satışa sunacağınız her aksesuar için, izin almanız gerekiyor. Şu ana kadar izin sürecini tamamladığımız aksesuarların sayısı, 100’ü geçti ve bu sayı, her ay artıyor. Aksesuar programımız, bu izin süreçleri tamamlanınca, asıl gücüne kavuşacak. Çünkü CANİK tabancaları için hazır olan aksesuarlarımızın sayısı, 270’i geçiyor. 2021’de, aksesuar programımızın ABD’de tam kapasiteye ulaşmasını ve tabanca ihracatı kadar bir ciroya ulaşmasını hedefliyoruz.

SYS Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay Gençer’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

“Sub Kompakt” ve “Gizli Taşıma” Kavramları

ICA, ödül kategorisinde “Gizli Taşıma”yı ön plana çıkartmış olsa da aslında “Concealed Carry Pistol Of The Year” (Yılın Gizli Taşıma Özellikli Tabancası) kategorisi, sub kompakt tabancaları konu alıyor. Bununla birlikte, her sub kompakt tabanca, gizli taşıma özelliğine sahip olmayabilir. Gizli taşıma, silahın, günlük kıyafetlerin altında fark edilmeden taşınabilmesi ve gerektiğinde, kolaylıkla çekilebilmesi anlamına geliyor. Bunun için de silahın boyutlarının küçük olması gerekiyor; ayrıca, silahın, kıyafetlerin altından çekilirken kıyafetlere takılmayacak özellikte olması da gerekiyor.

ABD’de CANİK TP9 Elite SC; Türkiye’de CANİK TP9 Sub Elite

CANİK TP9 serisinde; Elite SC, Sub METE ve Sub Elite, aslında aynı temel tasarıma sahip silahlar. Farklılıkları ise paket içerikleri, nişangâh yapıları ve ağırlıklarından kaynaklanıyor.

Elite SC, ABD pazarına; Sub Elite ise Türkiye pazarına ve dünyanın geri kalanına hitap ediyor. Elite SC, ABD’deki sub kompakt düzenlemelerine göre ayarlanmış bir model ve Sub Elite’den en büyük farkı, daha hafif olması.

Sub METE ise METE serisinin sub kompakt modeli. Nişangâh ve susturucusu özel ve sadece devlet kurumlarına veriliyor; sivil satışı bulunmuyor.

CANİK TP9 Elite SC’nin Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Genişlik (mm/inç): 37 mm / 1,46”

Uzunluk (mm/inç): 170,5 mm / 6,71”

Yükseklik (mm/inç): 116 mm / 4,57”

Namlu Uzunluğu (mm/inç): 91,5 mm / 3,60”

Boş Ağırlık (gr/oz): 695 gr / 24,52 oz

Gövde: Metal insörtlü polimer gövde

Mekanizma: Tek hareketli tetik mekanizması

Ateşleme Mekanizması: Yarı otomatik, iğne ateşlemeli

Emniyet Sistemi: İğne kilidi

 • Çift taraflı sürgü tutucu
 • Parmak destekli şarjör
 • Çift taraflı değiştirilebilir şarjör kilidi
 • İğne kurulu göstergesi
 • Mermi işaret mandalı
 • Beyaz noktalı arpacık ve karartılmış taktik gez
CANİK TP9 serisinde; Elite SC, Sub METE ve Sub Elite, aslında aynı temel tasarıma sahip silahlar. Farklılıkları ise paket içerikleri, nişangâh yapıları ve ağırlıklarından kaynaklanıyor. Elite SC, ABD pazarına; Sub Elite ise Türkiye pazarına ve dünyanın geri kalanına hitap ediyor.

CANİK Marka Tabancaların ve Aksesuarların Aldığı Ödüller

 • 2107 ICA Handgun of the Year – CANİK TP9 SFx
 • 2018 Ballistics Best Editor’s Choice Versatile / Value Pistol – CANİK TP9 SFL
 • 2018 ICA Value Accessory of the Year – CANİK marka şarjörler
 • 2019 ICA Handgun of the Year – CANİK TP9 Elite Combat
 • 2019 Ballistics Best Full-Size Semi-Auto Handguns – CANİK TP9 Elite Combat
 • 2020 ICA Concealed Carry Handgun of the Year – CANİK TP9 Elite SC

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.