Ana Sayfa Manşet Samsun Yurt Savunma, Yeni Markalar ile Büyümeye Devam Ediyor: Son Eklenen Marka CANiK Store Oldu

Samsun Yurt Savunma, Yeni Markalar ile Büyümeye Devam Ediyor: Son Eklenen Marka CANiK Store Oldu

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Samsun Yurt Savunma (SYS), ateşli silahlar alanındaki markası CANiK’in yanı sıra CANiK Academy, MECANiK ve CANiK Tech gibi markaları ile de sektördeki farklı ihtiyaçlara cevap veriyor. Bir yandan da bu markaların arasına her geçen gün yenilerini ekliyor. SYS’nin markaları arasına en son eklenen ise CANiK Store oldu. Bu marka bünyesinde, 600’ün üzerinde farklı ürünü bir araya getiren ve ateşli silah tutkunlarının aradıkları her şeyi tek çatı altında bulabilecekleri, fiziki ve çevrim içi mağazalar yer alıyor.

CANiK Store markası altındaki ilk mağaza, Mayıs ayında, İstanbul’da, Gümüşsuyu’nda açıldı. İkinci mağaza ise Ağustos ayında Ankara’da, Tandoğan’da açılacak. Bu mağazaları yine yakın zamanda açılması planlanan Samsun şubesi takip edecek. CANiK Store’un yurt dışındaki ilk şubesi ise Belgrad’da açılacak.

SYS, CANiK Store markası altında kurduğu fiziki mağazaları, ateşli silah tutkunlarının; silahtan aksesuara, optik nişangahtan kıyafete kadar aradıkları her şeyi tek çatı altında bulabilecekleri bir marka olarak kurguladı. Yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan çevrim içi mağazalar ise kullanıcıların bu ürünlerin tamamına internet üzerinden ulaşabilecekleri bir portal olarak tasarlandı.

Hâlihazırda canikarms.com’un altında yer alan online mağaza çok yakında canik-store.com’a aktarılacak ve sanal mağazaların da hayata geçirilmesi ile birlikte, CANiK Store bünyesindeki hem fiziksel hem de sanal mağazalar tek elden idare edilecek. Böylece tüm süreçler çok yalın bir şekilde yönetilecek ve kullanıcılar, istedikleri ürüne, gecikme yaşamaksızın istedikleri anda ulaşabilecek.

Aynı Zamanda Bir Deneyim Merkezi

CANiK Store mağazaları, kullanıcıların, alışveriş yapabilecekleri bir yer olmanın ötesinde, aynı zamanda silahları, aksesuarları ve kıyafetleri deneyimleyebilecekleri birer merkez şeklinde faaliyet gösteriyor. Örneğin, kullanıcılar, mağazaların içerisinde yer alan poligonlarda atış yaparak, satın almayı planladıkları ürünlerin örneklerini, birebir tecrübe edebiliyor.

Doğru Markalaşma Stratejisi

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, firmanın markalaşma yaklaşımı ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Çok güçlü bir markalaşma stratejisi uyguluyoruz. Bu yaklaşımımız sayesinde, dünyanın önde gelen firmaları ile uluslararası arenada kolaylıkla rekabet edebiliyoruz. Bunun için her biri kendi alanında uzmanlaşan markalar yaratıyoruz. Bunlardan CANiK, tabanca ve makinalı tüfek gibi son ürünlere odaklanıyor. Bunun haricinde, aksesuar, taktik eğitim, temel atıcılık eğitimi ve bakımcı eğitimi gibi diğer her şey, farklı markalar altına yer alıyor. Bağımsız birer şirket gibi çalışan bu markaların her birinin, kendi personelleri bulunuyor. Böylece, stratejik olarak hedeflediğimiz bir şeyi, belirli bir markaya görev olarak vererek, hedeflerimizi gerçekleştirebiliyoruz.”

SYS’nin, CANiK Store’un haricinde;

 • CANiK Resmi Aksesuar Programı,
 • MECANiK,
 • CANiK Tech,
 • CANiK Academy,
 • CANiK News,
 • CANiK Team,
 • CANiK Smart gibi markaları da bulunuyor.

CANiK Tabancaları için Resmi Aksesuarlar

SYS, CANiK Resmi Aksesuar Programı’nı CANiK Marka tabanca sahiplerinin, tabancaları ile %100 uyumlu yedek parça ve aksesuarlara ulaşabilmeleri için, 2019 yılında başlattı. Artık kendi başına bir markaya dönüşmüş durumda olan bu program kapsamındaki ürünler, SYS’nin kendi kanallarının haricinde, dünyanın çeşitli yerlerindeki ateşli silah mağazalarında da satılıyor. Bu sayede, Türkiye’de üretilen CANiK marka tabancaya sahip ABD’li bir kullanıcı, Avusturalya’daki bir mağazaya girip, üzerinde CANiK markası bulunan aksesuarı, “Acaba tabancama uyar mı?” endişesi yaşamadan satın alabiliyor. Bu aksesuarların bir kısmı SYS’nin kendisi tarafından, bir kısmı da SYS’nin aksesuar ekosistemindeki farklı firmalar tarafından üretiliyor.

CANiK Store markası altındaki ilk mağaza, Mayıs ayında, İstanbul’da, Gümüşsuyu’nda açıldı.

Aral, SYS’nin aksesuar ekosistemi hakkında şunları söylüyor: “Dünyada lider konumunda bulunan tabanca aksesuarı veya eğitim kiti üreticileri, belirli model tabancalarla uyumlu aksesuarların üretimi için altyapı yatırımı yapmadan önce, ilgili tabancaların dünyadaki kullanım yaygınlığına bakıyorlar. Eğer tabancaların üretim adetleri çok yüksek değilse bunun için yatırım yapmıyorlar. SYS ise özellikle ABD tabanca pazarındaki yaklaşık 2 milyon adet CANiK markalı ürünü ile pek çok aksesuar üreticisinin doğrudan dikkatini çekiyor ve bu üreticiler, bizimle kendileri iletişime geçiyor.”

CANiK ekosistemindeki önemli aksesuar üreticilerinden bazıları ve ürettikleri aksesuarlar, şu şekilde sıralanıyor:

 • General Dynamics OT – Simunition eğitim kitleri
 • Safariland – Tabanca kılıfları
 • Truglo – Tritium nişangâhlar
 • Frontline – Tabanca kılıfları
 • Coolfire – Tabanca eğitim sistemleri
 • Olight – Taktik tabanca feneri
 • Surefire – Susturucu ve fener
 • Vortex – Optik nişangâhlar
 • Shield – Optik nişangâhlar

MECANiK: Her Marka Silah için Evrensel Aksesuarlar

CANiK Store mağazalarında, sadece CANiK marka tabanca ve aksesuarlar değil, SYS’nin yeni markası MECANiK altındaki ürünler de yer alıyor. Bu marka altında, dünyadaki farklı firmalar tarafından üretilen ve aksesuar takmaya müsait tüm ateşli silahlarla uyumlu, evrensel aksesuarlar satılıyor. Bunların arasında, dünyadaki farklı üreticiler tarafından üretilen bıçaklar ve gömlek altı balistik yelekler gibi taktik ürünler ile sportif atıcılara yönelik özel şapka ve gözlükler gibi ürünler de yer alıyor.

SYS, CANiK Resmi Aksesuar Programı’nı CANiK marka tabanca sahiplerinin, tabancaları ile %100 uyumlu yedek parça ve aksesuarlara ulaşabilmeleri için, 2019 yılında başlattı.

Bunun yanında, herhangi bir aksesuarın MECANiK markası altında satılabilmesi için, çeşitli standart özelliklere sahip olması gerekiyor. Örneğin ürünün ihraç edilebilir olması ve seri üretiminin yapılabilmesi şartı aranıyor.

MECANiK markası altında, dünyadaki farklı firmalar tarafından üretilen ve aksesuar takmaya müsait tüm ateşli silahlarla uyumlu, evrensel aksesuarlar satılıyor.

MECANiK markası altındaki ürünlerin öne çıkan özelliklerinden bazıları, şöyle sıralanıyor:

 • Optikler, dünyanın her yerinden farklı konseptlerde konusunda uzman atıcıların tasarım girdileri ile dizayn ediliyor. En yüksek seviyede performans ve dayanıklılık için yüksek teknoloji ile üretiliyor.
 • Tekstil grubunda kullanılan tüm tekstil ekipmanları için 9 farklı patenti olan alt teknoloji geliştirildi.

Bu ürünlerin kalifikasyonu, SYS ekibi tarafından yapılıyor. Bu sayede, kullanıcılara, CANiK tabancaları ile aynı kalitede aksesuarlar sunulması amaçlanıyor. Aral, MECANiK markasının ardında yatan fikri şu şekilde özetliyor: “Türkiye’de, tabanca alanında, hem üretici hem de kullanıcı açısından çok geniş bir pazar var. Bununla birlikte, kullanıcılar, farklı üreticilerden aldıkları bu tabancalara çeşitli aksesuarlar takmak istediklerinde, üretici onaylı ve tabancalarıyla uyumlu ürün bulamıyorlar. Bu durumda da mecburen, piyasadan satın aldıkları aksesuarları tabancalarına uydurabilmek için, üzerlerinde amatör modifikasyonlar gerçekleştirerek derme çatma çözümler üretiyorlar. Ayrıca satın aldıkları aksesuarların tamamını yurt dışından getirdikleri için, bir sorun yaşadıklarında, muhatap bulamıyorlar. MECANiK markamız ise tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. Kullanıcılar, MECANiK’in arkasında, SYS gibi bir güç olduğu için aksesuarları satın alırken ikinci kez düşünmüyor.”

MECANiK markası altında, ateşli silah aksesuarlarının yanı sıra çeşitli tekstil ürünleri de satışa sunuluyor.

CANiK Academy: Resmi Kurumlar için İleri Seviye Taktik Eğitimler

SYS, resmi kurumların taktik ve teknik eğitim ihtiyacına ise CANiK Academy markası ile cevap veriyor. Şu an için CANiK Academy bünyesinde sadece, talep eden resmi kurumlara eğitim veriliyor ve CANiK Tech kapsamına giren eğitimler icra ediliyor.

SYS, resmi kurumların taktik ve teknik eğitim ihtiyacına CANiK Academy markası ile cevap veriyor.

Bu eğitimler, kurumların talepleri doğrultusunda özel olarak hazırlanabildiği gibi paket programlar halinde de verilebiliyor. CANiK Academy, salgın sürecinde uzaktan eğitim ile başarılı bir sınav verdi ve birçok resmi kurum ile uzaktan eğitim faaliyeti icra etti. CANiK Academy, şu ana kadar, 5’i yurt dışında olmak üzere, toplam 7 farklı kuruma, bu şekilde eğitim verdi. Bununla birlikte, gelecek dönemde, sivillere yönelik olarak sportif atıcılık (IDPA, IPSC vb.) eğitimleri ve kişisel müdafaa amaçlı atıcılık eğitimleri verilmesi de planlanıyor.

CANiK Academy bünyesinde ayrıca Amerikan Silahlı Kuvvetlerinde standart olan Tactical Combat Casualty Care (TCCC / Taktik Muharebe Zayiatı Bakımı) gibi ileri seviyeli tıbbi eğitimlerin de icra edilmesi planlanıyor. Bu eğitimlerde, çatışma sırasında, normalde cerrahi operasyon olmaksızın yaşama ihtimali olmayacak derecede ağır şekilde yaralanmış personele, nasıl müdahale edileceği öğretiliyor. Bu eğitimler sayesinde, ağır yaralı personelin hayatta kalma şansı artıyor. Aynı şekilde ateşli silah ile uğraşan sivillere de bu eğitimlerin verilmesi hedefleniyor.

CANiK Tech: İlk Ağızdan Doğru Teknik Bilgi

SYS, bir diğer markası olan CANiK Tech’i, kullanıcıların, teknik konularda doğru bilgilendirilmesi amacıyla kurdu. Bu marka altında CANiK Academy Eğitmenleri tarafından hazırlanan eğitim programları ve içerikleri, resmi kurumlardan bakım birliklerine ve yetkili servislere kadar herkesin erişimine sunuyor. Ayrıca CANiK yetkili servislerinin, CANiK Tech veri tabanına erişebilmeleri ve hizmet verebilmeleri için yine CANiK Academy tarafından verilen sertifikalı eğitimleri tamamlaması zorunlu tutuluyor. CANiK Tech, yurt dışındaki pek çok resmi kurumun bakım personeline de teknik eğitim verdi.

Bunun yanında, ateşli silahlar söz konusu olduğunda, özellikle de internet ortamında, doğruluğu tartışılır çok fazla bilgi bulunuyor. Bu ortamda, silahlarını teknik açıdan daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşmakta zorlanıyor. CANiK’in resmi YouTube kanalı üzerinden, CANiK Tech markası altında, herkesin erişimine açık yayınlanan videolar, bu bilgi kirliliğini azaltmayı hedefliyor.

CANiK News: CANiK’in Dışa Açılan Yüzü

SYS, CANiK News markasını ise CANiK’in resmi yayın organı olacak şekilde kurguladı ve kendi yürüttüğü faaliyetler ile ilgili haberleri ilk elden sunma hedefiyle hayata geçirdi. Bu haberler, CANiK markalı yeni ürünlerden, SYS’nin CANiK markası ile katıldığı fuarlardaki faaliyetlerine kadar, SYS ile ilgili en taze bilgileri, ilk elden sunuyor. Bunun yanında CANiK News üzerinden, CANiK marka tabancaları kullanan dünyaca ünlü isimlerle yapılan söyleşilerin de yayınlanması hedefleniyor.

SYS, ayrıca, CANiK News isimli ücretsiz bir dergi yayınlamaya başladı. SYS’nin son 4 ay içerisindeki önemli faaliyetlerini konu alan ve yılda 3 sayı olacak şekilde planlanan derginin ilk sayısı, Temmuz ayında yayınlanacak. Derginin dijital sürümüne, yakın zamanda CANiK’in web sitesinden de ulaşılabilecek. Derginin sınırlı sayıdaki basılı haline ise CANiK Store mağazalarında erişmek mümkün olacak.

CANiK Team: Doğru Eğitimle Herkes İyi Atıcı Olabilir

SYS, CANiK Team markasını, sivil kullanıcılara CANiK Academy çatısı altında atıcılık eğitimi verilmesi maksadıyla yarattı. SYS, bu marka ile geçmişinde askeri bir eğitim olmasa dahi doğru eğitimi alan herkesin, iyi bir atıcı olabileceğini göstermeyi hedefliyor. CANiK Team, aynı zamanda, SYS’nin resmi atıcılık takımının da adı. Bu marka bünyesindeki eğitimler de SYS’nin resmi atıcılık takımındaki müsabıklar tarafından veriliyor.

SYS, CANiK Team bünyesindeki atıcıları kendi yetiştirdi. CANiK Team’in eğitimlerini ise artık her biri eğitmen seviyesine ulaşan bu müsabaka atıcıları veriyor.

SYS, CANiK Team markasını, sivil kullanıcılara temel atıcılık eğitimi verilmesi maksadıyla yarattı.

CANiK App ve CANiK Smart: Atıcılıkta Dijital Devrim

CANiK App, SYS’nin geliştirdiği yeni bir mobil uygulama. Kullanıcılar, SYS’nin CANiK Store gibi diğer platformlarıyla entegre bir şekilde çalışan bu mobil uygulamaya; kendilerine özel CANiK ID ile giriş yapabiliyor. Kullanıcılar, uygulamaya, silahları ve aksesuarları ile ilgili bilgilerin girişini yaparak atış ve bakım kaydını tutabiliyor. Uygulama bünyesinde aynı zamanda, dâhili bir Atış Kronometresi (Shot Timer) bulunuyor. Uygulama, CANiK silah ailesini ve aksesuarlarını inceleme fırsatı da sunuyor. İlerleyen dönemlerde, silah ve aksesuarların sanal ortamda birleştirilerek kullanıcıya özel ateşli silah çözümleri sunacak olan CANiK Konfigüratör ve CANiK Smart da bu uygulama üzerinden erişilebilir olacak.

Kullanıcılar, CANiK APP uygulamasına, silahları ve aksesuarları ile ilgili bilgilerin girişini yaparak atış ve bakım kaydını tutabiliyor.

CANiK Smart markası altında ise atıcılara yönelik çeşitli akıllı ürünler sunulması planlanıyor. Bu ürünler,kullanıcıların atış sırasındaki performansını ölçen, analiz eden ve bunun sonucunda atış performansını arttırmak için kullanıcıya öneriler veren, silaha entegre akıllı sistemlerden oluşuyor. Bu sistemler, SYS iştiraklerinden Unirobotics tarafından geliştiriliyor.

 681 Toplam Görüntüleme,  5 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.