Ana Sayfa Manşet SYS, SHOT Show’da, CANiK M2 QCB Ağır Makineli Tüfek için Yeni İhracat Siparişleri Aldı

SYS, SHOT Show’da, CANiK M2 QCB Ağır Makineli Tüfek için Yeni İhracat Siparişleri Aldı

CANiK M2 QCB

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

CANiK ve MECANIK marka ürünleriyle 18-21 Ocak tarihlerinde, ABD’de gerçekleştirilen SHOT Show 2022’ye katılan Samsun Yurt Savunma (SYS), yoğun geçen bir fuarı geride bıraktı. Pek çok ürününü fuar vesilesiyle ABD’de ilk kez sergileyen firma, bunların bir bölümü için de ön siparişler aldı. Bunlardan en önemlisi, SYS’nin yurt dışında ilk kez sergilediği CANiK M2 QCB 12,7 mm’lik ağır makineli tüfeğin ihracatına yönelik olarak aldığı siparişler oldu. Firma, CANiK SFx RIVAL model müsabaka tabancası ve MECANIK marka optik nişangâhın da lansmanını gerçekleştirdi.

SYS ayrıca, CANiK TP9 Elite Combat model tabancasının, CYBERGUN iş birliğiyle geliştirilen airsoft (havalı) versiyonunun lansmanını da fuarda yaptı ve bu ürün için de ön siparişler aldı.Firma, Las Vegas’ta gerçekleştirilen fuardaki standında, 30 bini aşkın ziyaretçi ağırladı.

Asya ve Güney Amerika’ya Makineli Tüfek İhracatında Önemli Adım

SYS açısından fuardaki en önemli gelişme, CANiK M2 QCB ile ilgili gerçekleştirdiği görüşmeler ve aldığı ön siparişler oldu. Firma, silahın ihracatı konusunda; Brezilya, Ekvator Cumhuriyeti, Endonezya, Filipinler, Malezya, Panama ve Paraguay’dan gelen heyetlerle görüştü. Bu görüşmelerin bir kısmı doğrudan son kullanıcılarla bir kısmı da SYS’nin bu ülkelerdeki temsilcileriyle gerçekleştirildi. SYS, görüşmelerin ardından, toplam adedi henüz açıklanmayan ön siparişler aldı.

TP9 Elite Combat’ın orijinal tasarımına sadık kalarak geliştirilen 6 mm’lik airsoft sürümü, hâlihazırda gerçek tabancada yer alan birçok özelliği barındırıyor. Fotoğrafta, tabancanın çift renkli modeli görülüyor.

Siparişlerle birlikte, CANiK M2 QCB’nin Asya ve Güney Amerika’ya ihracatında önemli bir adım atılmış oldu. Bir sonraki aşamada ilgili ülke heyetlerinin Türkiye’ye gelerek silahı ve SYS’nin üretim tesislerini yerinde incelemesi; ardından da ön siparişlerin satış sözleşmesine dönüşmesi bekleniyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu gelişmeler hakkında şunları söyledi: “SHOT Show aslında bir savunma fuarından daha çok avcılık ve atıcılık konularına odaklanan bir fuar. Bununla birlikte CANiK M2 QCB, ihracat potansiyeli çok yüksek olan bir silah. Ayrıca fuarda temas kurduğumuz yabancı heyetler, silahımızı yakından görmek istediklerini bize bir süredir iletiyorlardı. Biz de bunun için SHOT Show’u bir fırsat olarak kullandık ve silahımızı fuarda sergiledik. Ziyaretçiler de bu silaha çok büyük bir ilgi gösterdi ve bu ilgi, fuar sırasında hızla ön siparişlere dönüştü.”

Aral, silahın ihracat potansiyeli hakkında ise şunları söyledi: “12,7 mm’lik ağır makinalı tüfekler, dünyada herkesin kullanmak istediği; ancak çok zor ulaşabildiği silahlar. Dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün ile 270 gün arası sürebiliyor. Hatta bazı durumlarda, özellikle ABD’nin ITAR kısıtlamaları söz konusu olduğunda, izin de alınamayabiliyor. CANiK M2 QCB, hiçbir bileşeni ITAR’a tabi olmayan bir ürün. Devletimizin verdiği izinler doğrultusunda, sipariş aldıktan sonra 45 günde teslimat yapabilecek durumdayız.

Bizi öne çıkartan bir diğer konu da silahımızın mevcut silahlardan çok daha üstün bir performansa sahip olması. Dünyadaki pek çok ülke, 12,7 mm ağır makinalı tüfeklerin kabul testleri için halen ABD tarafından tanımlanan T.O.P. standardını uyguluyor. CANiK M2 QCB ise bu standardın çok daha ötesinde bir performans sergiliyor.”

MECANIK MO2 Optik Nişangâh

CANiK TP9 Elite Combat’ın Artık Airsoft Sürümü de Var

SYS, fuarda ilk kez sergilenen CANiK TP9 Elite Combat modelinin airsoft sürümünü, bu alanda geniş bir ürün yelpazesi olan CYBERGUN ile iş birliği yaparak geliştirdi. Ürün, sahip olduğu özelliklerle hobi amaçlı kullanıcılardan ziyade profesyonel airsoft sporcuları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Ürün, fuar sırasında ilk kez sergilenmesine rağmen, dünyanın çeşitli yerlerindeki mağazalardan, toplamda 3 bin 600 adetlik sipariş alındı. Bu sayı, silahın seri üretimini gerçekleştirecek olan CYBERGUN’ın 2 aylık üretim kapasitesine denk geliyor.

TP9 Elite Combat’ın, silahın orijinal tasarımına sadık kalınarak geliştirilen 6 mm’lik airsoft sürümü, hâlihazırda gerçek tabancada yer alan birçok özelliği barındırıyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • Optik nişangâh takmaya hazır (optics ready) sürgü
  • Tabancanın atışa hazır olduğunu gösteren iğne kurulu göstergesi
  • Silent Arms Industries lisanslı susturucu ve kompansatörle uyumlu 14 mm çapında vidalı namlu
  • Gerektiğinde şarjör hunisi de takılabilen şarjör yuvası
  • Tetik emniyeti
  • Düz tetik

Ayrıca basınçlı gazla çalışan bu airsoft modelinde, geri tepme özelliği de bulunuyor. Ürün bu özelliğiyle atıcıya daha gerçekçi bir atış hissi yaşatıyor. Ürün, Green Gas olarak adlandırılan gazlarla çalışıyor. Bu tipteki basınçlı gazlar, karbondioksite kıyasla kullanıcı açısından daha maliyet etkin olmalarıyla öne çıkıyor. Ayrıca bu tip gazlar içerisinde, belirli bir miktar silikon yağı da bulunduğu için atış sırasında tabancanın ilgili kısımları da yağlanıyor ve bu da bakım süreçlerini kolaylaştırıyor.

Ürünün satışı SYS’nin temsilcilerinin bulunduğu ülkelerde SYS tarafından, bulunmadığı ülkelerde ise CYBERGUN tarafından yapılacak. Airsoft sporcuları, orijinaline benzer şekilde; siyah, sahra rengi ve çift tonlu olmak üzere 3 ayrı renkte gelen bu modeli, Nisan 2022’den itibaren CANiK’in ve CYBERGUN’ın resmi bayilerinde bulabilecek.

CANiK marka tabancaların airsoft sürümlerinin geliştirilmesi süreci, SYS ve CYBERGUN tarafından, SHOT Show 2020’de atılan imzalarla başlamıştı.

CANiK SFx RIVAL’ın gri (sağda) ve artık “Dark Side” adıyla satışa sunulacak olan siyah modeli (solda).

CANiK Store Corner ile Kullanıcıların Tüm İhtiyacı Bir Yerde

SYS açısından fuardaki diğer bir önemli gelişme de “CANiK Store Corner”ların (CANiK Store Köşesi) tanıtımı oldu. SYS, kendi mağaza zinciri CANiK Store’un bir uzantısı şeklinde faaliyet gösterecek olan CANiK Store Corner ile ABD’deki önemli ateşli silah mağazalarıyla hâlihazırda devam eden iş birliğini bir adım öteye taşıdı. CANiK marka tabancalar ve yedek parçalar, ABD’deki mağazalarda uzun yıllardır satılıyordu. CANiK Store Corner ile birlikte, artık CANiK markalı tüm ürünler, söz konusu mağazalardaki özel bir bölümde satılıyor olacak. Bu sayede Amerikalı CANiK marka tabanca kullanıcıları, ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktadan temin edebilecek.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

Müsabaka Atıcıları için Yeni Tabanca: SFx RIVAL

SYS, daha önce Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde satışa sunduğu yeni müsabaka tabancası SFx RIVAL’ın ABD lansmanını, SHOT Show’da yaptı. Ürün, Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de gri ve siyah olmak üzere 2 farklı renkte satışa çıkarıldı. Bununla birlikte SYS, ABD lansmanı ile birlikte, silahın siyah versiyonunu SFx RIVAL Dark Side olarak adlandırdığını duyurdu.

SFx RIVAL, özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğuyla kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabancanın 90 derecede kırılan hafifletilmiş özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran dahili şarjör hunisi (mag-well) ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Bununla beraber daha büyük şarjör hunisine ihtiyaç duyanlar için yine kutu içinde harici bir şarjör hunisi de bulunuyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka geziyle müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL, agresif görünümüyle de dikkat çekiyor. SFx RIVAL’ın yeni gövde tasarımı sayesinde kullanıcı, CANiK Punch olarak adlandırılan özel bir aparatla tabancayı, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar kolaylıkla sökebiliyor.

SYS, fuara geniş bir ekiple katılım gösterdi.

MECANIK’in Optik Nişangâhları da Sahne Aldı

SYS, daha önce Türkiye’de satışa sunduğu MECANIK marka MO1 ve MO2 ve model optik nişangâhların ABD lansmanını da SHOT Show sırasında yaptı.

MECANIK marka optik nişangâhlar, üstün tasarımları ve kullanıcıya sundukları performansla fark yaratıyor. Örneğin, atıcılar, nişangâhların özel tasarımlı ön yüzeyini kullanarak tabancalarını kurabiliyor. Bu kabiliyet, Taktik İçbükey Ön Yüz (Tactical Concave Face / TCF) olarak adlandırılan özellikle mümkün oluyor. Ayrıca atıcılar, nişangâhların, tabanca kapağının üzerine eklenen ilave bir aksesuardan ziyade, kapağın bir parçası olmasını sağlayan sağlam montaj arayüzleri sayesinde de nişangâha zarar verme endişesi yaşamadan tabancasını kurabiliyor.

Benzer şekilde, nişangâhların yan taraflarında yer alan tırtıklı yüzeyler de kapak üzerindeki kavrama alanını arttırarak, kurulumu kolaylaştırıyor. Verimliliği arttırılmış Super LED teknolojisiyle donatılan MECANIK optikler, 60 bin saate kadar olan operasyon ömürleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bu ürünler, dünyanın her yerinden farklı konseptlerde konusunda uzman atıcıların tasarım girdileriyle dizayn ediliyor. En yüksek seviyede performans ve dayanıklılık için yüksek teknolojiyle üretiliyor.

SFx RIVAL’ın üzerine, farklı tipte optik nişangâhlar takılabiliyor. Fotoğraftaki tabancalar üzerinde, MECANIK marka MO1 Mikro Optik Nişangâh (solda) ve MO2 Optik Nişangâh (sağda) yer alıyor.

METE SFT ve METE SFx de Sergilendi

SYS, ABD’de 2021’in Ağustos ayında satışa sunduğu CANiK marka yeni tabancaları olan METE SFT ve METE SFx’i de ABD’deki bir fuarda ilk kez sergilemiş oldu. Bu modeller, kısa bir süre önce satışa çıkmış olmasına rağmen, SYS’nin ABD’ye ihracatına önemli bir katkıda bulundu.

SYS, bu iki yeni tabancanın tam boy gövde tasarımını, kendi Ar-Ge merkezinde, yaklaşık 18 aylık bir çalışma ile tamamladı. Bu süreçte, tabancalar üzerine pek çok yenilik uygulandı. Bu sayede, TP9 METE serisinin silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine sunduğu taktik avantajlar, yeni METE serisindeki özelliklerle bir adım öteye taşındı.

Bu yeni özelliklerden bazıları; genişletilmiş optik yatağı ve acil durumlarda tabancanın tek elle kurulmasını sağlayan özel gez ile ergonomiyi arttıran kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu şeklinde sıralanıyor. Ayrıca tabanca, uygun tasarımlı kılıflar ile birlikte çok hızlı şekilde kullanılabiliyor ve gerektiğinde, sahra koşullarında dahi en ufak parçasına kadar sökülebiliyor.

Tüm bu özellikler, sportif atıcılar ve kişisel savunma amaçlı tabanca kullanıcılarına da daha iyi bir atış deneyimi sunabilecek nitelikte.

CANiK SFx RIVAL Dark Side, gri renkli sürümüne benzer şekilde zengin bir kutu içeriğiyle birlikte geliyor.

Ürünler Büyük İlgi Topladı

Aral, firmanın fuar katılımı hakkında şunları söyledi: “Dünya endüstri devleri arasında Türkiye’yi temsil etmek bizim için büyük bir gurur kaynağı ve başarı göstergesi oldu. Müsabaka tabancamız SFx RIVAL ve ülkemizin milli uçaksavarı CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğimizle fuarın yıldızı olduk. TP9 Elite Combat’ın CYBERGUN iş birliğiyle geliştirdiğimiz airsoft versiyonunu da ilk kez sergiliyor olmamıza rağmen, 2 aylık üretim kapasitesini dolduracak kadar sipariş almayı başardık. Fuar standımızdaki ABD pazarına sunacağımız yeni ürünlerimizden MECANIK optik nişangâhlarımız da büyük bir ilgi topladı. SFx RIVAL modelimiz ise zaten uzun süredir ABD’de beklenen bir modeldi. Ziyaretçilerimizin, ABD’de yaklaşık 6 aydır satışta olan METE SFT ve METE SFx modellerimize gösterdiği ilgi de bu silahların yakaladığı satış başarısının devam edeceğinin sinyallerini verdi. Fuar süresince kurduğumuz iş bağlantılarıyla pazardaki hareket alanımızı genişlettik. Aldığımız yüksek miktardaki siparişlerin pazardaki faaliyetlerimize nitelikli bir değer kazandıracağını şimdiden söylemek mümkün.”

MECANIK MO1 Mikro Optik Nişangâh
SYS, ABD’de bir süredir satışta olan METE SFT (solda) ve METE SFx (sağda) modellerini de bu ülkedeki bir fuarda ilk kez sergiledi.
TP9 Elite Combat’ın airsoft sürümünün, siyah renkte ve sahra renginde modelleri de mevcut.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.