Ana Sayfa Haberler SYS, Simunition ile Dünyadaki En Gerçekçi Eğitim Sistemlerinden Birini Türkiye’ye Getiriyor

SYS, Simunition ile Dünyadaki En Gerçekçi Eğitim Sistemlerinden Birini Türkiye’ye Getiriyor

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın bir önceki bölümünde, SYS’nin fuarda ilk kez sergilediği; CANİK TP9 SUB ELITE tabancasına değinmiştik. Bu bölümde ise Simunition eğitim sistemi, FX mühimmatı ve TP9 SFT METE tabancaları ile devam ediyoruz.

 

SYS’nin dünyadaki en gerçekçi eğitim sistemi olarak tanımladığı Simunition ve bu sistemin özel mühimmatı FX, fuarda ilk kez sergilenen ürünler arasında yer aldı. SYS, fuardaki standında, özel bir atış kabini ile Simunition sistemini, deneyimlemek isteyen kullanıcıların ayağına getirdi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, SYS standında kurulan özel kabinde, Fx Simunition sistemini denedi.

 

SYS’nin, General Dynamics – Ordnance and Tactical Systems Canada (GD-OTS) iş birliği ile Türkiye’ye ilk kez getirdiği Simunition eğitim sistemi, ateşli silahlar söz konusu olduğunda, dünyadaki en gerçekçi eğitim sistemi olarak öne çıkıyor. FX mühimmatı ise bu eğitim sistemi için özel olarak üretilen bir mühimmat.

Dünyada bu alandaki öncü firmalardan biri olan GD-OTS tarafından geliştirilen Simunition, silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetlerinin kısa menzilli eğitimi için tasarlanmış; ölümcül olmamasına rağmen gerçeğe çok yakın bir tecrübe yaşatan bir eğitim sistemi. Simunition sistemi, patentli FX markalama mühimmatı ile eğitimdeki gerçeklik hissini en üst seviyeye çıkarırken mühimmatın zehirli olmayan boya içeriği ve 110-150 m/sn namlu çıkış hızı ile tamamen güvenli eğitim icra edilmesine olanak sağlıyor. Bu özelliği ile yaşamları mümkün olan en iyi eğitime dayanan profesyoneller için vazgeçilmez olan Simunition, son 15 yıldır, dünyanın dört bir yanındaki askerler ve polisler tarafından da tercih edilen bir eğitim sistemi haline geldi.

Namlusu, kapak takımı ve yerine getiren yayı, Simunition kiti ile değiştirilmiş bir CANİK modeli

 

SYS standında kurulan ve fuarın odak noktalarından biri hâline gelen Simunition atış kabinin önünde uzun kuyruklar oluştu.

 

CANİK TP9’a Özel Simunition Kitleri

SYS ile GD-OTS arasındaki iş birliği sayesinde, CANİK TP9 serisi tabancalar için de FX mühimmatını ateşleyebilen lisanslı Simunition kitleri üretiliyor. CANİK ise lisanslı Simunition kitleri ile gerçekçi eğitim simülasyonu imkânı sunan az sayıdaki markanın arasına adını yazdırmış oldu.

Her silah için özel olarak tasarlanan bu kitler, gerçek mühimmatın tabancaya yüklenmesini imkânsız hâle getirerek emniyetli bir eğitim ortamı sunuyor ve tabancanın yarı otomatik mekanizmasının, daha düşük basınca sahip FX mühimmatı ile birlikte çalışabilmesini de olanaklı kılıyor. Genellikle kapak takımı, farklı bir namlu ve yerine getiren yay gibi parçalardan oluşan bu kitler, kullanıcı tarafından tabancaya rahatlıkla sökülüp takılabiliyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, SYS’nin GD-OTS ile iş birliği hakkında şunları söylüyor: “GD-OTS, herhangi bir hafif silah tipi için bu kitlerin tasarımına başlamadan önce, buna ilişkin bir yatırım yapmasının rasyonel olup olmadığına karar veriyor. Bu karar sürecinde ise silah üreticisi firmanın pazardaki konumuna ve yıllık üretim rakamlarına bakıyor. ÖYTG Projesi’ndeki üretim rakamlarımızın yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika gibi ihracat pazarlarında başarı ile geride bıraktığımız projeleri ve bu pazarlardaki potansiyelimizi gördüklerinde, yatırım kararını vermelerinin çok zor olmadığını düşünüyorum.”

 

 

CANİK TP9 SFT METE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, tırtıklı ön kapak, çift taraflı sürgü mandalı, şarjör hunisi takılabilir kabza, susturucu takılabilme, optik nişangâh kullanımına hazır gez-arpacık gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

TP9 SF’nin Susturucu Takılabilen Modeli: SFT METE

SYS, fuarda ilk kez sergilediği bir diğer ürünü olan TP9 SFT METE’yi, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Susturucu da takılabilen SFT METE modeli, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından 1 ay boyunca testlere tabi tutuldu ve kullanıcılardan tam not aldı.

TP9 SFT METE, her ikisi de hâlihazırda yurt içindeki kullanıcılar tarafından kullanılmakta olan TP9 METE ile TP9 SFx tabancaları arasında bir boya sahip. Böyle bir tasarım ortaya konmasının sebebi ise kullanıcıların, farklı çatışma ortamlarının gerektirdiği görev ihtiyaçlarını tek bir boy ile karşılayabilmek. SFT METE modelinin namlusu üzerinde, susturucu takılabilmesi için metrik ölçüde (M13 x 1 LH) dişler bulunuyor. Tabancanın, dünya üzerinde mevcut olan farklı tipteki susturucularla kullanılabilmesine olanak tanıyan bu dişlerin dış etkenlerden korunabilmesi için, tabanca, namlu koruma kapağı ile birlikte sunuluyor. Tabanca üzerinde standart olarak bulunan Warren marka yüksek fiber optik arpacık ve gez ise susturucu takılı iken, atıcının hedefini rahatlıkla görebilmesini sağlıyor.

 

 

 2,693 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.