Ana Sayfa Haberler SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin savunma ihracatının daha da artmasını bekliyoruz.”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin savunma ihracatının daha da artmasını bekliyoruz.”

Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihracat verilerini yorumladı. Aral’ın konu ile ilgili görüşlerine, SYS tarafından 19 Mayıs’ta yayınlanan basın bülteninde yer verildi. Aral, pandemide değişen dengelerin, 2021 yılından itibaren Türk savunma ve havacılık sanayisinin lehine döndüğünü belirtti. Hem kamu sektöründe hem de sivil kanatta satışların arttığını söyleyen Aral, “Ülkelerin yetkili makamları, 2021 yılı itibariyle kontratlardaki gecikmelerin sürdürülebilir olmadığını kabul edip teslimatlarını almaya başladılar. İnanıyorum ki, önümüzdeki süreçte savunma sanayi alımlarını artıracak. Sivil talepteki artış da sürüyor.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihracatı, 2020 yılında, önceki yıla göre yüzde 16,9 azalarak 2 milyar 279 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2021 yılında ise sektörün ihracatı artmaya başladı ve 2021’in ilk 4 aylık döneminde, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 47,7 artarak 949 milyon 744 bin dolar olarak gerçekleşti.

Sektör, 2020’de Önemli Bir Sınav Verdi

Önümüzdeki süreçte Türk savunma ve havacılık sanayisinin yıldızının daha da parlayacağını değerlendiren Aral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, çok önemli süreçlerden geçti. Azerbaycan’daki savaş, Doğu Akdeniz’deki mücadele, Libya’daki savaş, Türkiye’nin ne kadar etkin bir savunma sanayi üreticisi olduğunu dünyaya gösterdi. Bu, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin savunma sanayi ürünlerine talebi artıracaktır. Elbette bu zaman alacaktır ama vitrine çıkmış olduk. Hava, kara, deniz savunma sistemlerimiz, insansız araçlarımız, mühimmat ve roket-füze sistemlerimiz, başarısını en iyi şekilde kanıtladı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’den savunma sanayi ürün talepleri artacaktır. Burada önemli olan kalifiye ürünleri, yurt dışına göndermek. Karşı tarafta yaşanacak en ufak bir memnuniyetsizlik, Türkiye’nin tüm savunma sanayine olan ilgiyi sekteye uğratacaktır.”

Üniversite Sanayi İş Birliği Önemli

Aral, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisinde başarısını artırmak için neler yapılması gerektiği konusundaki önerilerini de sıraladı: “Türkiye’nin savunma sanayinde daha fazla ileriye gidebilmesi için artık çok-disiplinli projeleri hayata geçirmesi gerekiyor. Bunlara da firmaların kendi Ar-Ge’lerinin yetmesi mümkün değil. Konuyu şu örnekle anlatayım. Biliyorsunuz; Türkiye, Uzay Programı’nı açıkladı. Bu program, sadece roketi ve kapsülü yapmaktan ibaret değil. Biyolojiden gıda sanayine, bütün sektörlerde başarılı çalışmaların yapılmasını gerektiriyor. Bunu yapabilmek için de üniversite-sanayi iş birliği şart. Üniversitelerin Ar-Ge altyapısı, tüm branşları kapsadığı gibi insan kaynağı da firmalara nazaran daha üst seviyede. Türkiye’nin, Uzay Programı yapmak hatta savunma sanayinde daha ileri adımlar atmak istiyorsa üniversite-sanayi iş birliğini artırması gerekiyor. Üniversitelerin bu alana yöneltilmesi ve projelere dahil edilmesi çok faydalı olur. Onlara buralardan kaynak yaratılması ve kaynakların sürekli kılınması gerekiyor ki üniversiteler odaklarını kaybetmesinler, savunma sanayi alanında çalışmalarına devam etsinler.”

 582 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.