Ana Sayfa Özel Haberler SYS ve Aselsan Hassas Optik’ten, Hedefi 12’den Vuracak Refleks Nişangâh Çözümü

SYS ve Aselsan Hassas Optik’ten, Hedefi 12’den Vuracak Refleks Nişangâh Çözümü

Samsun Yurt Savunma (SYS), dünya çapında tercih edilen tabancaları ile birlikte kullanıcılarına sunduğu aksesuarları, özgün çözümleri ile genişletiyor. SYS’nin bu konudaki çözüm ortağı ise Aselsan Hassas Optik oldu. Son yıllarda, girdiği devlet ihalelerinde, tabancaları ile birlikte farklı marka optik nişangâhlar sunan SYS’nin, bu tecrübeyi, tüfek üstü nişangâh üretiminde ülke lideri olan Aselsan Hassas Optik ile harmanlayarak birlikte geliştirdiği refleks nişangâh, Aselsan Hassas Optik tarafından üretilecek ve MECANİK markası ile satışa sunulacak.

SYS ve Aselsan Hassas Optik, tabanca kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için yürüttükleri çalışmaları, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgını döneminde de sürdürdü. SYS ile Aselsan Hassas Optik arasında Nisan ayında imzalanan sözleşme uyarınca, tasarımını SYS’nin gerçekleştirdiği mikro refleks nişangâhlar, Aselsan Hassas Optik tarafından üretilecek. Bu mikro refleks nişangâhların ilk deneyimleyecekler ise SYS’nin TP9 METE tabancalarının kullanıcıları olacak.

En İyi Atış için Gerekli Bileşen

İyi bir atış için gerekli etmenler sıralanacak olursa; iyi bir silah ve usta bir atıcının yanı sıra iyi bir nişangâh da sayılabilir. Refleks nişangâhlar, bu noktada ön plana çıkıyor. TP9 METE ile aynı ailede yer alan ve spor atıcılık için geliştirilmiş olan TP9 SFx’in son yıllardaki performansı, bu durumu ortaya koyuyor.

TP9 SFx, 2016 yılında piyasaya sürüldü. 2017 yılında, ABD’de, yılın tabancası olarak da seçilen bu model, SYS’nin markası Canik Arms’ın atıcılık takımının da kullandığı silah konumunda. Optik nişangâhlı TP9 SFx, takım kaptanı Nils Jonasson’a, geçen yıl, optikli tabanca atıcılığı kategorisinde, ABD üçüncülüğü derecesini getirdi.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

SYS’nin, optik nişangâhlar konusunda derin bir tecrübesi bulunuyor. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, tecrübelerini şöyle anlatıyor: “Optikler, SYS çatısı altında, uzun yıllardır çalıştığımız bir konu. SYS olarak, dünyanın birçok ülkesinde devlet ihalelerine davet ediliyoruz. Bu ihalelerde, birçok kez tabancalar ile birlikte tabanca aksesuarlarının da test edildiğine şahitlik ettik. Bu aksesuarlar arasında, optik nişangâhlar da bulunuyor. Optiklerden sorumlu departmanımız olan SYS Ar-Ge Merkezi, tabancalarımız ile iyi performans sağlayacak optikleri belirleyebilmek için uzun süredir çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında, SYS Ar-Ge Merkezi’nin optik kalifikasyon süreçleri üzerine yoğunlaşmasıyla birlikte, bu alanda bir uzmanlaşma elde ettik.

Farklı ülkelerdeki pek çok devlet ihalesine katıldığımız bu süreçte, elimizden sayısız optik nişangâh geçti. Bu sayede, her bir modelin artılarını ve eksilerini görme fırsatı yakaladık. Bugün ise artık tüm bilgi ve deneyimimizi kullanarak, dünyadaki en iyi modellerin en iyi yönlerini bünyesinde barındıran kendi optiğimizi tasarlama aşamasına geldik.”

Tecrübe, Ürünleşmeyi Getiriyor

SYS, katıldığı ulusal ve uluslararası ihalelerde, refleks nişangâhlarla ilgili birçok çalışma gerçekleştirdi. Bu süreçte, bu tür nişangâhları daha iyi tanıması gerektiğine karar veren firma, optik alanındaki tecrübesi ve Ar-Ge Merkezi’ni devreye sokarak kolları sıvadı. Süreç, Aselsan Hassas Optik ile IDEF 2019’da başlayan görüşmelerle hızlandı.

Optik Konusunda Türkiye’nin Mükemmeliyet Merkezi

Optik ve optomekanik birimler ile elektro-optik cihazların yerli olarak üretilmesi, aynı zamanda bu birim ve cihazların özgün olarak geliştirilmesi misyonuyla kurulan Aselsan Hassas Optik, SYS için doğal bir iş ortağı konumunda. Alanında, Türkiye için bir mükemmeliyet merkezi haline gelen Aselsan Hassas Optik, optik nişangâhlar konusunda da önemli bir tecrübeye sahip.

Aselsan Hassas Optik Genel Müdürü Murat Şahin

Aselsan Hassas Optik Genel Müdürü Murat Şahin, 2016 yılındaki açılışlarının ardından geldikleri noktayı, şöyle özetliyor: “Açıldığımız tarihten günümüze, zorluk derecesi yüksek savunma sanayisi ürünlerinden, yaklaşık 122 kalem optik ve optomekanik birim ile elektro-optik cihazları millileştirilerek ürettik. Bunların arasında; 1x-4x Gündüz Görüş Nişangâhı, A600 Gece Görüş eklentisi, KND 3-12×50 Keskin Nişancı Dürbünü, Kapalı Refleks, Termal Objektif üretimleri yer alıyor. Refleks nişangâh alanında da kendi tasarımımız tüfek üstü açık refleks nişangâhlardan 20.000 adedin üzerinde üreterek Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettik.”

En İyilerin Sinerjisi

Aral, mikro refleks nişangâh üretimi konusunda, Aselsan Hassas Optik ile yaptıkları iş birliğini, “Hassas optik üretimi, çok özel bir uzmanlık gerektiriyor. Bu yüzden, biz de ülkemizin en iyi optik üreticisi ile birlikte çalışıyoruz.” sözleri ile tanımlıyor.

İş birliğine giden süreçte, ciddi bir pazar araştırması yapıldı. Bu araştırmanın kapsamı, Türkiye ile sınırlı tutulmadı ve dünya geneline yayıldı. Araştırmanın sonucunda, refleks nişangâhlarda en çok ihtiyaç duyulan özelliklerin bir sıralaması yapıldı. IDEF 2019’un hemen ardından, 2019 yılının Temmuz ayında, SYS ile Aselsan Hassas Optik arasında, niyet mektubu imzalandı. Bu kapsamda ilerletilen çalışmaların sonucunda üretim sözleşmesi ise Nisan ayında imzalandı.

MECANİK markası altında satışa sunulacak ilk ürün, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen ve envantere girmiş olan TP9 METE tabancalarına yönelik mikro refleks nişangâh olacak.

İki firma arasındaki iş birliği kapsamında SYS, konsept, dış tasarım ve kalifikasyondan; Aselsan Hassas Optik ise optik ve optomekanik tasarım ile refleks nişangah seri üretiminden sorumlu olacak. Bu iş birliği, tarafları, en iyi oldukları noktalarda ön plana çıkartıyor. SYS; ürünün konseptini ve standartlarını belirliyor; tüm metal aksamın endüstriyel tasarımını gerçekleştiriyor; test, kabul ve kalifikasyon süreçlerini tanımlıyor. Aselsan Hassas Optik ise optik ve optomekanik tasarım ve elektro-optik cihaz seri üretim alanındaki tecrübesini ve kabiliyetlerini kullanıyor. Bu kapsamda Aselsan Hassas Optik; optik ve optomekanik bütün bileşenleri kendi bünyesinde tasarlayıp, test edip seri üretim hatlarına entegre edecek.

Ortaya çıkacak ürünün tasarım ve marka hakları, SYS’ye ait olacak. Ürün, SYS’nin aksesuar markası MECANİK çatısı altında satışa sunulacak ve bu doğrultuda, satış ve pazarlama faaliyetleri, SYS tarafından gerçekleştirilecek.

İyi bir atış için gerekli etmenler sıralanacak olursa; iyi bir silah ve usta bir atıcının yanı sıra iyi bir nişangâh da sayılabilir. Refleks nişangâhlar, bu noktada ön plana çıkıyor. TP9 METE ile aynı ailede yer alan ve spor atıcılık için geliştirilmiş olan TP9 SFx’in son yıllardaki performansı, bu durumu ortaya koyuyor.

SYS ile Aselsan Hassas Optik arasındaki bu iş birliği, yarattığı sinerjinin yanı sıra iş modeli ile de farklılaşıyor. Ürün, yapılan pazar araştırmaları sonucunda, firmaların, öz kaynakları ile başlattıkları bir çalışma ile ortaya çıkacak. Diğer bir deyişle ürün, bir tedarik makamının doğrudan talebi doğrultusunda ya da bir devlet desteği kapsamında geliştirilmiyor. Çalışmalar, SYS’nin tespit ettiği ihtiyaç ve pazar potansiyeli kapsamında yürütülüyor.

İlk Üründen Ürün Ailesine

MECANİK markası altında satışa sunulacak ilk ürün, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen ve envantere girmiş olan TP9 METE tabancalarına yönelik mikro refleks nişangâh olacak. Seri üretime hazır ilk prototiplerin, 100 günlük bir takvim sonunda ortaya çıkması hedefleniyor.

MO 1 METE adını alacak ürün, klik ayarlı ve farklı model tabancalarla uyumlu bir şekilde sıfırlama yapılabilen türde olacak.

MO 1 METE adını alacak ürün, klik ayarlı ve farklı model tabancalarla uyumlu bir şekilde sıfırlama yapılabilen türde olacak. Hafiflik, boyut ve düşük saçılım özelliklerinin yanı sıra barut gazının tutunamayacağı ince film kaplamasına da sahip olacak.

SYS’nin kısa vadeli planlarında, bu ürünü, sivil kullanıcıların ilgisine sunmak da yer alıyor. Aral, bu ürünleri ile ilgili hedeflerini, şöyle ifade ediyor: “Mikro refleks optik pazarında, 2 yıl öncesine kadar dünya çapında sadece iki üretici vardı. Bugün, bu sayı artıyor. Biz de bu rekabeti göz önünde bulundurarak standartları yüksek bir ürünle piyasaya giriyoruz. Teknik özellikler göz önünde bulundurulduğunda, bu ürünün, uluslararası pazarda ilk 3’te yer alacağına inanıyoruz.”

Şahin de çalışmalarının geldiği nokta ile ilgili, şunları söylüyor: “Bu projede, inovatif optik ince film kaplama çözümleri sayesinde, kırmızı nokta saçılımını azalttık. Optomekanik tasarım kabiliyetlerimizle rakiplerden daha hafif ürünler ortaya çıkarttık. MO 1 METE’den, ilk aşamada, aylık 5.000 adet üretmeyi hedefliyoruz. Bu üretim hacminin, Aselsan Hassas Optik’in cirosuna, yıllık 6 milyon dolar katkı vereceği öngörüyoruz. Farklı konfigürasyona sahip iki farklı modelin tasarım çalışmalarını da tamamladık ve seri üretim aşamasına geçtik. Tabanca refleksi ürün ailesine eklenmek üzere, Kapalı Tabanca Refleksi ve Müsabaka Tabanca Refleksi tasarım çalışmaları başladı; bunları, yakın zamanda seri üretime hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Mikro refleks nişangâhın, SYS’nin tabanca markası Canik Arms’ı da destekleyeceği öngörülüyor. Aral,  “Canik Arms’ın profesyonel atıcısı Nils Jonasson’ın, TP9 SFx ile optikli tabanca atıcılığı kategorisinde yarışmalarda büyük başarı göstermesi ve 2019 yılında, ABD’de üçüncülük ödülünü alması ile Canik, optikli tabanca alanında, ABD pazarında en çok silah satan firma konumuna yükseldi.” diyerek, iyi bir nişangâhın, pazarlama faaliyetlerine etkisini açıklıyor.

Aselsan Hassas Optik de ihracat alanlarında hedefler koymuş durumda. Şahin, yaklaşımlarını, “Aselsan Hassas Optik, Tüfek Üstü Nişangâhlarda şu anda olduğu gibi, tabanca refleksi pazarında da yurt içi pazarın tamamını hedefliyor. Dünya pazarında yer almak adına, ihracat için ilk pazar Amerika kıtası olarak planlandı.” şeklinde açıklıyor.

Optik ve optomekanik birimler ile elektro-optik cihazların yerli olarak üretilmesi, aynı zamanda bu birim ve cihazların özgün olarak geliştirilmesi misyonuyla kurulan Aselsan Hassas Optik, alanında, Türkiye için bir mükemmeliyet merkezi haline geldi.

SYS’nin orta ve uzun vadeli hedefi ise refleks nişangâh alanında bir ürün ailesi geliştirmek. Aral, hedeflerini şöyle ifade ediyor: “Canik Arms, dünyanın en büyük mikro optik uyumlu görev silahı üreticisidir. Yüzbinlerce mikro optik uyumlu platformu piyasaya sürmüş durumdadır. Bu yüzden birinci önceliğimiz, optik uyumlu platformlarımıza arayüzsüz, pratik bir şekilde entegre olabilecek bir tasarım geliştirmek oldu. Böylece, kullanıcı, hiçbir arayüz kullanmadan, çok pratik bir şekilde optiğini tabancasına monte edebilecek. SYS olarak, tek bir optik değil bir optik ailesi planladık. O yüzden de önümüzde, uzun ve heyecan verici bir süreç var.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.