Ana Sayfa Haberler SYS, VENOM LR’nin İlk Teslimatını Ağustos Ayında Yapacak

SYS, VENOM LR’nin İlk Teslimatını Ağustos Ayında Yapacak

Samsun Yurt Savunma (SYS), grup şirketlerinden AEI Systems’ın geliştirdiği düşük geri tepmeli 30×113 mm orta kalibre top VENOM LR’nin ilk teslimatını 2024’ün Ağustos ayında yapacak. SYS’den 29 Mart’ta yapılan açıklamada, söz konusu gelişmeyi değerlendiren SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Yenilikçi çözümlerimizle küresel arenada pozisyonumuzu güçlendiriyoruz. Takip eden değil, takip edilen olma vizyonumuz doğrultusunda inovatif ve rekabetçi çözümlerle, başta ülkemiz olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hizmetindeyiz. Bu yenilikçi ürünümüzle, global savunma sektöründe önemli bir boşluğu doldurmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral

“Tüm Platformlar için Tek Otomatik Top Konsepti”

SYS’nin ilk kez 2023 yılındaki IDEF ve DSEI fuarlarında tanıttığı 30x113mm VENOM ve düşük geri tepmeli versiyonu VENOM LR’nin modern savaş alanındaki ihtiyaçlara cevap verdiğini belirten Aral, şunları söyledi: “Deniz, kara ve hava platformları için tek bir otomatik top konseptiyle savunma sektörüne yepyeni bir anlayışla yön veriyoruz. Geliştirdiğimiz çok amaçlı orta kalibre top konsepti, modern orduların ihtiyaçlarına cevap veriyor ve böylece ihracat hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

VENOM LR

Tek Atımdan, Dakikada 1.200 Atıma

Aral, geliştirdikleri inovatif ürünlerin, deniz ve kara platformlarının dron tehdidine karşı savunulması başta olmak üzere, birçok yeni modern muharebe alanı sorunsalına karşı çok maksatlı bir çözüm sunduğunu belirterek, “Öne çıkan ürünlerimizden VENOM ve VENOM LR, 30×113 mm nitelikli mühimmat kullanıyor ve modern savaş alanındaki ihtiyaçlara cevap veriyor. Özellikle VENOM LR, düşük geri tepme, hafif ağırlık ve kompakt yapısıyla dünya üzerindeki en geniş platforma uyum sağlayabilen orta kalibre top olma özelliği taşıyor. Bununla beraber sahip olduğu ayarlanabilir atış hızı sayesinde, tekli atımdan, dakikada 1.200 atıma kadar farklı hızlarda atış yapabiliyor. VENOM LR, Ağustos ayından itibaren ilk müşterileriyle buluşmaya hazırlanıyor.” diye konuştu.

Yeni Mühimmat Sistemleri ile Uyumlu

Firmadan yapılan açıklamada VENOM LR’nin, diğer 30 mm mühimmat kullanan toplara kıyasla daha az geri tepme özelliğiyle öne çıktığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “VENOM LR, hem hafif ve kompakt taret sistemlerine hem de uzaktan komutalı ya da mürettebat tarafından kullanılan silah istasyonlarına kolaylıkla entegre edilebiliyor. Yeni mühimmat sistemleri ve teknolojileri ile uyumlu 30 mm mermileri sayesinde, özellikle hava ve deniz üstü dronlar, hafif zırhlı/zırhsız hedefler ve siper arkasındaki düşman birliklerine karşı ihtiyaç duyulan ateş gücünü sağlıyor. VENOM LR, yüksek infilaklı mühimmat atabilmesi sayesinde deniz platformlarında, özellikle kamikaze botlar ve İHA’lara karşı etkili bir savunma sunuyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.