Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı SYS’den CANiK M2 QCB-N: Deniz Platformları için Korozyon Dayanımı Arttırılmış Ağır Makinalı Tüfek

SYS’den CANiK M2 QCB-N: Deniz Platformları için Korozyon Dayanımı Arttırılmış Ağır Makinalı Tüfek

Samsun Yurt Savunma (SYS), IDEF 2021’de, CANiK markası altında ürettiği 12,7 mm çapındaki M2 QCB-N ağır makinalı tüfeği ilk kez sergiliyor. SYS’nin yüksek bir korozyon dayanımına sahip olacak şekilde geliştirdiği bu silah, deniz platformlarına yönelik pek çok avantaj sunuyor. SYS’nin özel Ar-Ge çalışmaları ile atım ömürlerini 2 katına çıkardığı namlusu, ateşleme iğnesi ve tahliye tırnağı ile dünyadaki muadillerini geride bırakıyor. Hızlı Değiştirilebilen Namlu (Quick-Change Barrel / QCB) özelliği ile birlikte sunulan silah ayrıca, standart mühimmat ile yakaladığı 6 MOA’nın altındaki isabet kabiliyeti ile dikkat çekiyor.

Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANiK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor. Bu sayede hem zorlu deniz koşulları altında silahın ömrünün kısalması önleniyor hem de bakım personelinin iş gücü, geminin daha önemli bölümlerinde kullanılabiliyor.

SYS’nin yüksek bir korozyon dayanımına sahip olacak şekilde geliştirdiği CANiK M2 QCB-N, deniz platformlarına yönelik pek çok avantaj sunuyor.

Odaklanmış Ar-Ge Çalışmaları ile Gelen Uzun Ömür

SYS, CANiK M2 QCB’nin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan uzun ömürlü namlusunu, ateşleme iğnesini ve tahliye tırnağını, çok yoğun Ar-Ge ve test çalışmaları neticesinde üretti. Firma, bu yolculuğa, dünyanın en iyi M2 ağır makineli tüfeğini CANiK markası altında üretme hedefiyle adım attı. Bu süreçte, dünyada benzeri olmayan eşsiz bir namlu üretim teknolojisi geliştirdi. Bu çalışmalar sayesinde, namlunun isabet kabiliyeti de 6 MOA’nın altına indi.

SYS, 2021 yılı itibarıyla yılda 3.000 adetlik bir üretim kapasitesi ile silahın seri imalatına başladı. Böylece tüm dünyada sayısız savaş deneyimine sahip bu makineli tüfeği üretebilen 5’inci şirket SYS oldu.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, silah üzerinde yapılan çalışmaları şu şekilde anlatıyor: “CANiK marka M2 QCB ağır makineli tüfeğimizin ihtiva ettiği yenilik ve değişiklikler, silahın 1930’lu yıllardaki ilk üretiminden sonra, silah üzerinde bugüne kadar yapılanların çoğundan daha önemli nitelikte. Nitekim “Platformlar için Makineli Tüfek Projesi”nin yüksek isterlerini karşılayabilmek için hızlı değiştirilebilir namluda, önemli malzeme ve dizayn değişiklikleri gerçekleştirdik. Bunun neticesinde namlu ömrünü, piyasadaki en iyi modellerin bile oldukça ötesine çıkardık. Buna paralel olarak ateşleme mekanizmasının temel parçalarında kullandığımız malzemeler ile bu parçalara uyguladığımız özel prosesler, hem silahın dayanıklılığını arttırdı hem de silahın en zorlu operasyonel koşullarda bile yüksek performansla ve çok uzun süre işleyebilir hale gelmesini sağladı. Dünyadaki rakiplerine kıyasla ömürleri iki kat uzun olan ateşleme iğnesi, tahliye tırnağı ve namluya sahip bir silah geliştirdik. Bu silahı her gün kullanmak zorunda olanların da çok iyi bildiği gibi bu 3 parça, aynı zamanda silahın en çok yıpranan bölümleri. Dolayısıyla aslında silahın ömrünü de bu parçalar belirliyor.”

Piyadenin Uzun Menzilli Ateş Gücü

M2, Tablo 1’de yer alan özellikleri ile makineli tüfekler arasında ayrıcalıklı ve vazgeçilmez bir yere sahip. Aral, silahın tarihçesini şu şekilde özetliyor: “Ma Deuce olarak da adlandırılan bu ağır makineli tüfek, dünya silahlı kuvvetlerinin envanterinde en uzun süre kalan silahlardan biri. Esasen Birinci Dünya Savaşı’nda cephede kullanımı yaygınlaşmaya başlayan tank ve uçaklara karşı, uzun menzilli ve yüksek delme kabiliyetli cephaneleri ateşleyebilecek bir ağır silah olarak düşünülmüş. İlk olarak .30 kalibre M1917 makineli tüfeğinin .50 kalibre mermiyi atabilecek şekilde ‘büyütülmesi’ ile geliştirilmeye başlanmış. Sonuçta da 1919 yılında, ABD Silahlı Kuvvetleri envanterine alınan M1918 makineli tüfeğinin, devam eden iyileştirmeler ile 1933 yılında nihai şeklini alması ile ortaya çıkmış.”

CANiK M2 QCB

M2, ne kadar güvenilir, etkin ve etkili bir silah olduğunu, yaklaşık 90 yıldır, çok çeşitli koşullarda ve yöntemlerle icra edilen aktif muharebelerde kullanılarak ve bu süre zarfında neredeyse hiç değişmeden kalmayı başararak kanıtladı. Bu süreçte silahın temel tasarımında yapılan değişiklikler ise silahın farklı hava ve kara araçlarında kullanımının doğurduğu çeşitli ihtiyaçları karşılamaya yönelik tadilatlardan oluşuyor.

CANiK M2 QCB, rakiplerine kıyasla öne çıkan yeni özellikleri ile kara, hava ve deniz kuvvetlerinde üstün bir makineli tüfek olarak hizmet vermeye hazır. Zırhsız ya da hafif zırhlı hava, kara ve deniz araçlarına karşı temel olarak anti-materyal rolünde kullanılabiliyor. Düşmanın yaya unsurları söz konusu olduğunda ise özellikle sütre gerisindeki ya da uzak mesafedeki piyadenin baskı altına alınması için görev yapabiliyor.

SYS, CANiK M2 QCB’ye yönelik Ar-Ge çalışmalarından elde ettiği bilgi ve tecrübeler ile bu silahın, hava araçlarında kullanılabilecek şekilde hafifletilen ve atış hızı arttırılan M2F sürümünün tasarımını tamamladı. Bu tip yüksek hızlı silahlara, İkinci Dünya Savaşı ile birlikte uçakların hız ve manevra kabiliyetinin artması nedeniyle ihtiyaç duyulmaya başlandı. SYS’nin M2 üzerindeki bir diğer çalışması ise silahın, deniz platformlarında kullanılabilecek şekilde yüksek korozyon dayanımı kazandırılan CANiK M2 QCB-N sürümü oldu. SYS böylece, farklı büyüklükteki hava, kara ve deniz platformlarının farklı ihtiyaçlarının tamamı için en uygun ağır makineli tüfeği sunabilecek bir ürün ailesi oluşturdu.

CANiK M2 QCB-N sahil güvenlik botları ve gemilerinde; öz savunma amacıyla ya da kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla kullanılabilecek.

Silah Entegrasyonunu Unidef ve Unirobotics Sağlıyor

Esasen bir platform silahı olan bu makineli tüfeklerin etkin bir şekilde kullanımı, ancak bunların ilgili hava, kara ve deniz araçlarına kusursuz bir şekilde entegre edilmesi ile söz konusu olabiliyor. İşte tam da bu noktada, SYS’nin iştirakleri Unidef ve Unirobotics, ihtiyaç duyulan yetenekleri sunuyor. Bu firmalar, M2 gibi ağır bir silahın, hareketli araçlarda isabetli ve rahat bir şekilde kullanımını sağlayacak sistemler geliştiriyor. Bu amaçla;

 • Manuel olarak kullanılan,
 • Tek ya da çift silah taşıyabilen,
 • Geri tepme sönümleyicili veya sönümleyicisiz türde ve
 • Yarı robotik aktif dengeleyici mesnetler

gibi pek çok entegrasyon çözümü tasarlandı ve uygulamaya hazır hale geldi. Bu firmalar ayrıca, CANiK M2F ve CANiK M2 QCB için sabit ve döner kanatlı platformlara özel, makineli tüfek podları da tasarladı.

CANiK M2 QCB-N uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, M-134 minigun tipi nispeten daha kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere, özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarına entegre edilebilecek.

CANiK M2 QCB, CANiK M2 QCB-N ve CANiK M2F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:

 • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
 • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; M-134 minigun benzeri daha kısa menzilli silahları tamamlayacak şekilde, uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
 • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; öz savunma amacıyla ya da kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
 • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; özellikle de suyun üstündeki ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında, nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M-134 minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
 • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, M-134 minigun tipi nispeten daha kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
 • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
 • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
 • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; ‘gunship’ konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.
SFx RIVAL’da, sürgü tutucunun hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor.

Tablo 1. CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri

Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)12 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli) Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb-f)

Ana Alt Başlık: Müsabaka Atıcıları, Rakiplerini, SFx RIVAL ile Geride Bırakacak

SFx RIVAL’da, sürgü tutucunun hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor.

SYS, özellikle müsabaka atıcılarına yönelik olarak geliştirdiği SFx RIVAL tabancasını da IDEF’te ilk kez sergiliyor. Tabanca, geliştirilmiş özel tasarımlı yeni gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu ile kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabancanın 900 derecede kırılan özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran şarjör hunisi (mag-well) ise saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka gezi ile müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri kutusundan çıktığı gibi sunan SFx RIVAL, agresif görünümü ile de dikkat çekiyor.

Aral, tabancanın adının neden RIVAL olarak seçildiğini şu şekilde aktarıyor: “Rakip, aynı faaliyet alanında ya da aynı amaca yönelik olarak bir başkası ile yarışan veya üstünlük kurmayı hedefleyen kişi anlamına geliyor. Bu nedenle bu kavramın İngilizce karşılığı olan ‘RIVAL’ da yeni müsabaka tabancamız için en uygun isimdi. SYS olarak, pazara sunduğumuz her yeni ürünle rakiplerimizi geride bırakmayı hedefliyoruz. Şimdi de yeni tabancamız RIVAL ile tüm dünyadaki müsabaka atıcılarına çok rekabetçi bir silah sunuyoruz.”

SFx RIVAL’ın alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor.

Müsabakada Başarının Anahtarı: Hız

SFx RIVAL, atıcıların hızını arttıracak pek çok özellik içeriyor. Örneğin, sürgü tutucunun hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor. Bununla birlikte bu özel kılıflar, tabanca doğru bir şekilde kavrandığı zaman kilidi kendiliğinden açarak, tabancanın hızlı bir şekilde çekilmesine müsaade ediyor. Bu özellik, müsabakalarda, atıcının toplam puanında ciddi bir fark yaratabiliyor.

Bu tabancalardaki bir diğer yenilik ise 90° derece açıda kırılan, elmas kesim düz alüminyum tetik. Bu tetik, TP9 Elite-S Combat modelinde yer alan, patentli düz alüminyum tetiğin geliştirilmiş bir versiyonu. Bu yeni tetikte, kaydırmazlığı arttıran elmas kesim yüzey, atıcıya yüksek bir tetik kontrolü sağlarken kısaltılmış ön seyir ve kurulma mesafesi ile atıcıya, daha süratli atış imkânı da sunuyor.

Aral, bu özel tetikle ilgili şunları söylüyor: “Kırılma açısının 90°’ye getirilmiş olması, seri üretimde dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, genel olarak özel tasarım tetik mekanizmalarında görülür. Burada, CANiK markamızın tetik teknolojilerindeki üstünlüğünü daha da ileri götürerek yeni bir boyuta taşıyoruz.”

SFx RIVAL, müsabakaların rekabetçi doğasına uygun agresif tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Günümüzde şarjör hunileri, müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu hızlara erişebilmeleri için olmazsa olmaz bir eklenti. Tabancaların şarjör girişini adeta bir “huni” gibi genişleten bu özel eklentiler, atıcının gözlerini hedeften ayırmadan, yeni şarjörü hızlıca takmasını sağlıyor. SFx RIVAL’ın tasarımı itibarı ile geniş bir şarjör girişine sahip kabzası ise doğal bir şarjör hunisi gibi davranıyor. Bununla birlikte daha büyük bir şarjör hunisi isteyen atıcılar için tabanca, kendi renkleri ile uyumlu bir şarjör hunisi eklentisi ile birlikte kutudan çıkıyor. Tüm bunlara ilave olarak SFx RIVAL’ın şıklığını tamamlayan özel gri rengi, dünyaca ünlü seramik kaplama firması CERAKOTE™’nin imzasını taşıyor. SFx RIVAL için özel tasarlanan bu renk, CERAKOTE™ “CANiK RIVAL GREY” olarak tescilledi.

SFx RIVAL, sahip olduğu yeni gövdenin sadece dış tasarımı ile değil, aynı zamanda kullanıcı dostu yeni iç tasarımı ile de dikkat çekiyor. Bu yeni tasarım sayesinde kullanıcı, sadece tek bir metal zımba ile tabancayı, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar kolaylıkla sökebiliyor.

Tabancada Ergonomi, Performans Demek

Tabanca, gelişmiş özel tasarımlı gövdesi ve kunduz kuyruğu ile kullanıcıya kusursuz bir tutuş sağlıyor. Bu sayede nişan resmi hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde de atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor.

Bunun yanında atıcı, tabancanın gezini, üzerindeki ayar vidaları sayesinde, herhangi bir silah ustasına ihtiyaç duymaksızın kendisi ayarlayabiliyor. Atıcı isterse tabanca üzerine optik nişangâhlar da takabiliyor.

Pile ihtiyaç duymayan CAS nişangâh sayesinde atıcılar, aydınlık ya da karanlık ortamlarda, çok hızlı ve isabetli şekilde hedefe angaje olabiliyor.

Benzer şekilde tabanca, özel tasarımı sayesinde, müsabaka ortamında dahi çok hızlı bir şekilde, en küçük parçasına kadar sökülerek tekrar monte edilebiliyor. Böylece sporcular, müsabaka sırasında yaşanabilecek beklenmedik bir durum karşısında tabancalarını kolaylıkla temizleyebiliyor.

Tabancanın öne çıkan bir diğer özelliği de tasarımı. Aral, tabanca üzerindeki tasarım detaylarını şu şekilde anlatıyor: “SFx RIVAL’ı, rekabetin doğasına uygun şekilde agresif bir görünüme sahip olacak şekilde tasarladık. Bu sayede kullanıcın kendine duyacağı güveni ve motivasyonu arttırmayı hedefledik. Sürgüsü üzerindeki özel kesikler, tabancamıza güçlü bir görüntü katıyor. Dış yüzeyi oluklu (fluted) namlu ise bu görünümü güçlendiriyor.”

Tüm bu özellikleri ve 127 mm namlusu ile SFx RIVAL; IDPA, IPSC ve USPSA gibi organizasyonlar tarafından düzenlenen yarışmalara, herhangi bir kısıtlama olmaksızın katılabiliyor.

CANiK TP9 Sub Elite CAS, Gizli Görevlerin Vazgeçilmezi Olmaya Aday

SYS’nin IDEF’te öne çıkardığı bir diğer ürün, Ocak 2021’de satışına başlanan TP9 Sub Elite CAS. Bu silah, özellikle tabancanın gizli olarak taşınması gereken görevlerde pek çok avantaj sağlıyor. CAS teknolojili tabancalar, pile ihtiyaç duymayan entegre fiber-trityum optik nişangahları sayesinde, gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabiliyor ve gerektiğinde, gizli görevler sırasında giyilen günlük kıyafetlere takılmadan rahatlıkla çekilebiliyor. İstenildiğinde, aynı anda klasik gez-arpacık seti ile de kullanılan bu tabancalar, yeni tetikleri ile de hızlı atış imkânı sunuyor.

CANiK Advanced Sight System (CANiK Gelişmiş Nişangâh Sistemi) ifadesinin kısaltması olan CAS, CANiK Ar-Ge merkezi tarafından, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışılan bir teknoloji. CAS teknolojisi, mekanik nişangâhlar ile fiber trityum optik gece/gündüz nişangâhların birlikte kullanımını mümkün kılıyor. Bunun için de CAS teknolojisinin entegre edileceği her bir tabanca modelinin kapağı yeniden tasarlanıyor ve bu sayede, fiber optik nişangahlar, tabanca üzerinde çıkıntı yapan birer aksesuardan ziyade, kapağın bir parçası olacak şekilde tabancaya monte ediliyor.

Gece ve Gündüz İsabetli Atış

TP9 Sub Elite CAS, FT Bullseye nişangâhın yanı sıra klasik gez-arpacık seti ile birlikte de kullanılabiliyor.

Normalde fiber optik nişangâhlar, ortamdaki ışıktan faydalanarak çalışırlar ve bundan dolayı da geceleri kullanılmaları mümkün değildir. Bununla birlikte, FT Bullseye nişangâh, içindeki trityum sayesinde, pile ihtiyaç duymaksızın, gece koşullarında da nişan almaya yetecek kadar ışık üretebiliyor ve bu şekilde, uzun yıllar kullanılabiliyor. Bu özel nişangâh sayesinde atıcılar, aydınlık ya da karanlık ortamlarda, çok hızlı ve isabetli şekilde hedefe angaje olabiliyor. Ayrıca bu sistem pile ihtiyaç duymadığı için, kullanıcılar, “Acaba angajmanın en kritik anında pil biter mi?” stresini yaşamıyor. Kişisel tercih ve beklentileri en iyi şekilde karşılama felsefesiyle tasarlanan CAS serisi tabancalar, fiber-optik nişangâh ve klasik gez-arpacık setinin aynı anda birlikte kullanımına da imkân sağlıyor.

Tabancadaki bir diğer yenilik ise 90° derece açıda kırılan, elmas kesim düz alüminyum tetik. Bu tetik, SFx RIVAL’daki gibi kullanıcıya, hızlı bir mükerrer atış imkânı sunuyor.

Tablo 2. CANiK TP9 Ailesinden Sub Elite CAS ve SFx RIVAL Model Tabancaların Teknik Özellikleri

ModelTP9 Sub Elite CASSFx RIVAL
Kalibre9×19 mm9×19 mm
Şarjör kapasitesi12*18, 20
Namlu uzunluğu91,5 mm  127 mm
Toplam uzunluk170,5205,5 mm
Yükseklik107,3145 mm
Genişlik37 mm36 mm
Ağırlık
(boş şarjör ile birlikte)
690 g835 g
Gövde malzemesiMetal dolgulu polimerMetal dolgulu polimer
Hareket tipiTek hareketTek hareket
MekanizmaYarı otomatikYarı otomatik
Ateşleme sistemiİğne ateşlemeliİğne ateşlemeli
Emniyet sistemi
NişangâhFT Bullseye nişangâhÇıt ayarlı müsabaka gezi ve fiber optik arpacık
Özellikler)  

*15, 17 ve 18 fişek kapasiteli şarjör seçenekleri de mevcut

Tablo 3. Yeni METE Ailesi METE SFT ve METE SFx Model Tabancaların Teknik Özellikleri

ModelMETE SFTMETE SFx
Kalibre9×19 mm9×19 mm
Şarjör kapasitesi18, 2018, 20
Namlu uzunluğu127 mm132 mm
Toplam uzunluk205,5 mm225 mm
Yükseklik145 mm145 mm
Genişlik36 mm36 mm
Ağırlık
(boş şarjör ile birlikte)
791 g853 g
Gövde malzemesiMetal dolgulu polimerMetal dolgulu polimer
Hareket tipiTek hareketTek hareket
MekanizmaYarı otomatikYarı otomatik
Ateşleme sistemiİğne ateşlemeliİğne ateşlemeli
Emniyet sistemiİğne emniyetiTetik emniyetiİğne emniyetiTetik emniyeti
NişangâhÜç Nokta beyazÜç Nokta beyaz
ÖzelliklerAtım yatağı göstergesiİğne kurulu göstergesiYönü değiştirilebilen şarjör bırakma mandalıHer iki elle kullanıma uygun sürgü tutucuDeğiştirilebilir arka kabza kapağı (2 farklı ebatta)Aksesuar rayı (Picatinny rail)Şarjör hunisi şeklinde kendinden geniş ağızlı şarjör yatağı  Atım yatağı göstergesiİğne kurulu göstergesiYönü değiştirilebilen şarjör bırakma mandalıHer iki elle kullanıma uygun sürgü tutucuDeğiştirilebilir arka kabza kapağı (2 farklı ebatta)Aksesuar rayı (Picatinny rail)Şarjör hunisi şeklinde kendinden geniş ağızlı şarjör yatağı

SYS, Tüm Markaları ile IDEF’e Çıkartma Yapıyor

SYS, fuarda, CANiK marka ateşli silahlarının yanı sıra diğer markalarını da tanıtıyor. Bu markalar ve kısaca öne çıkan özellikleri şu şekilde:

 • CANiK Academy: Bu marka, ağırlıklı olarak resmi kurumlara verilen ileri seviye taktik ve medikal eğitimlere odaklanıyor. Fuarda, hem bu eğitimler hem de CANiK’in profesyonel atış ekibi hakkında bilgi verilecek; ayrıca stant içerisindeki mini poligonda atış yapılabilecek.
 • CANiK Store: Bu marka bünyesinde, ateşli silah tutkunlarının; silahtan aksesuara, optik nişangâhtan kıyafete ve hatta bulundukları ülkeye göre mühimmata kadar aradıkları her şeyi tek çatı altında bulabilecekleri, fiziki ve çevrim içi mağazalar yer alıyor. SYS’nin fuardaki standında, CANiK Store kapsamında, CANiK Resmi Aksesuar Programı dâhilindeki aksesuarlar ile MECANiK marka ürünlerin sergileneceği bir bölüm de yer alacak.
 • CANiK Resmi Aksesuar Programı: Bu program kapsamında, CANiK marka tabancalar ile uyumlu her türlü aksesuar ve yedek parçanın tasarımı, üretimi ya da tedariki, kalifikasyonu ve pazarlaması yapılıyor.
 • MECANiK: Bu marka altında, dünyadaki farklı markalar tarafından üretilen ve aksesuar takmaya müsait tüm ateşli silahlarla uyumlu, evrensel aksesuarlar satılıyor.
 • CANiK App: CANiK’in diğer tüm platformlarıyla entegre bir şekilde çalışan bu mobil uygulamaya; kullanıcılar, kendilerine özel CANiK ID ile giriş yapabiliyor. Kullanıcılar, uygulamaya, silahları ve aksesuarları ile ilgili bilgilerin girişini yaparak atış ve bakım kaydını tutabiliyor. Uygulama bünyesinde aynı zamanda, dâhili bir Atış Kronometresi (Shot Timer) bulunuyor. Uygulama, CANiK silah ailesi ve aksesuarlarını inceleme fırsatı da sunuyor. İlerleyen dönemlerde, silah ve aksesuarların sanal ortamda birleştirilerek kullanıcıya özel ateşli silah çözümleri sunacak olan CANiK Konfigüratör ve CANiK Smart da bu uygulama üzerinden erişilebilir olacak.
 • CANiK Smart: Bu marka altında sunulacak ürünler,kullanıcıların atış sırasındaki performansını ölçen, analiz eden ve bunun sonucunda atış performansını arttırmak için kullanıcıya öneriler sunan, silaha entegre akıllı sistemlerden oluşuyor. Bu sistemler, SYS iştiraklerinden Unirobotics tarafından geliştiriliyor.
 • CANiK News: Bu marka üzerinden,CANiK ile ilgili ilk elden haberler, özel röportajlar ve çeşitli canlı programlar yayınlanıyor. SYS standında, CANiK News’in yayınlarına özel olarak hazırlanan bir çekim alanı da yer alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.