Ana Sayfa Haberler SYS’den, Çok Özel Görevler İçin Çok Özel Bir Tabanca: TP9 SUB ELITE

SYS’den, Çok Özel Görevler İçin Çok Özel Bir Tabanca: TP9 SUB ELITE

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Yurt içinde görev aldığı kritik projelerin yanı sıra yurt dışında elde ettiği ihracat başarıları ile adından söz ettiren Samsun Yurt Savunma (SYS), IDEF 2019’da, CANİK markası ile ürettiği, Türkiye’nin iğne ateşlemeli ve polimer gövdeli ilk sub kompakt tabancası TP9 SUB ELITE’i ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için optimize ettiği TP9 SFT’yi ilk kez sergiliyor. SYS ayrıca, Türkiye’ye ilk kez getirdiği ve dünyadaki en gerçekçi eğitim sistemi olarak bilinen Simunition ve bu sistemin özel mühimmatı FX’i de fuarda tanıtıyor.

 

Gizli Görevlerin Gizli Silahı: TP9 SUB ELITE

SYS, CANİK TP9 SUB ELITE’i, resmi görev tabancası olarak TP9 SFx tabancasını taşıyan kullanıcıların, küçük ancak etkili bir tabancaya yönelik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Geçtiğimiz aylarda, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Özel Harekât Daire Başkanlığı için toplamda 25.000 adet SFx tabancası için sipariş alan SYS, bu tabancaların 12.500 adedini teslim etmişti.

SUB ELITE modeli ise SFx’in küçük bir sürümü olacak şekilde tasarlandı. Tabancanın tasarımında, performanstan ödün verilmeksizin ürün daha kompakt bir yapıya kavuşturuldu ve aslında ortaya, özel görevlerin ihtiyaçlarına tek başına cevap verebilecek bir görev tabancası çıkarılmış oldu.

170,5 mm’lik toplam uzunluğu ile TP9 ailesinin en küçük üyesi olan SUB ELITE, ceket cebinde dâhi taşınabiliyor. Kompakt yapısı sayesinde, tam boyda bir tabancadan beklenebilecek pek çok özelliği bünyesinde barındıran tabanca, 12 fişeklik çift sıralı şarjörle besleniyor.

CANİK TP9 SF ELITE-S de MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, tırtıklı ön kapak ve çift taraflı sürgü mandalı özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

CANİK TP9 SUB ELITE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, çift taraflı sürgü mandalı, çift yönlü şarjör kilidi, optik nişangâh kullanıma hazır gez-arpacık, tırtıklı ön kapak ve mermi işaret mandalı özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tabancanın, 12+3 ve 12+5 fişek kapasiteli şarjör seçenekleri de bulunuyor.

Çift taraflı sürgü mandalı ve şarjör hunisi takılabilir kabze özelliğine sahip CANİK TP9 SF Mod 2.

Çift taraflı sürgü mandalı, MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, tırtıklı ön kapak, şarjör hunisi ve hafifletilmiş üst kapak gibi yeni özelliklere sahip CANİK TP9 SFx Mod 2.

 

İki Farklı Boyda Tek Bir Tabanca

TP9’un, hem SFx hem de SUB ELITE modellerindeki kontrol mekanizmaları gibi tüm kritik detaylar birbirinin aynısı. SUB ELITE modelinin de Özel Harekât Daire Başkanlığı tarafından tercih edilmesi hâlinde, personel, iki farklı görev için iki farklı tabanca taşımak yerine, gerektiğinde boyutları küçülüp büyüyebilen tek bir tabanca taşıyor gibi olacak. Böylelikle normal görevler sırasında SFx modelini taşıyan personel, yakın koruma görevleri gibi takım elbise giyerek icra etmesi gereken görevlerde de SUB ELITE modelini kullanabilecek. SFx modeli ile eğitim yaparak alışkanlık kazanan bir kullanıcı, SUB ELITE modelini de ilave bir eğitim yapmaksızın aynı rahatlıkla kullanabilecek.

SYS, TP9’un SUB ELITE modelini geliştirirken pek çok tasarımsal zorluğu da geride bıraktı. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu zorlukları şöyle anlatıyor: “Bu tabancanın boyutlarını küçültürken ergonomisinden feragat etmememiz gerekiyordu. Kullanıcıya, kabzasını doğru şekilde kavrayabileceği ve hâkim olabileceği, avucunun içerisinde kaybolmayacak kadar büyük; bununla birlikte, ceket cebine bile sığdırabileceği kadar küçük bir tabanca sunmalıydık. Diğer yandan da tabancanın namlu boyunu kısalttığımızda, tabancanın atış performansı azalmamalı; atıştaki dağılım değerleri aynı kalmalıydı. Sonuçta, hem küçük hem de atışlar sırasında ideal bir dağılıma sahip bir tabanca ortaya koyduk. SUB ELITE modelimizin de SFx modeli gibi Özel Harekât Daire Başkanlığımız tarafından tercih edilmesinden büyük gurur duyarız. Ayrıca TP9 ürün ailesini, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da hizmetine sunmaya hazırız.”

  

 

TP9 SF’nin Susturucu Takılabilen Modeli: SFT METE

SYS, bir diğer ürünü olan TP9 SFT’yi, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Susturucu da takılabilen SFT METE modeli, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından 1 ay boyunca testlere tabii tutuldu ve kullanıcılardan tam not aldı.

CANİK TP9 SFT METE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, tırtıklı ön kapak, çift taraflı sürgü mandalı, şarjör hunisi takılabilir kabze, susturucu takılabilme,
optik nişangâh kullanımına hazır gez-arpacık gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

TP9 SFT METE, her ikisi de hâlihazırda yurt içindeki kullanıcılar tarafından kullanılmakta olan TP9 METE ile TP9 SFx tabancaları arasında bir boya sahip. Böyle bir tasarım ortaya konmasının sebebi ise kullanıcıların, farklı çatışma ortamlarının gerektirdiği görev ihtiyaçlarını tek bir boy ile karşılayabilmek. SFT METE modelinin namlusu üzerinde, susturucu takılabilmesi için metrik ölçüde (M13 x 1 LH) dişler bulunuyor. Tabancanın, dünya üzerinde mevcut olan farklı tipteki susturucularla kullanılabilmesine olanak tanıyan bu dişlerin dış etkenlerden korunabilmesi için, tabanca, namlu koruma kapağı ile birlikte sunuluyor. Tabanca üzerinde standart olarak bulunan Warren marka yüksek fiber optik arpacık ve gez ise susturucu takılı iken, atıcının hedefini rahatlıkla görebilmesini sağlıyor.

SYS’nin kısa bir süre önce kurduğu CANİK Akademi bünyesinde yer alan CANİK TEAM ekibi, yurt içi ve yurt dışındaki talep eden kullanıcılara Simunition kiti ile eğitim imkânı da sunuyor.

 

Dünyadaki En Gerçekçi Eğitim Sistemi: Simunition

SYS’nin, General Dynamics – Ordnance and Tactical Systems Canada (GD-OTS) iş birliği ile Türkiye’ye ilk kez getirdiği Simunition eğitim sistemi, ateşli silahlar söz konusu olduğunda, dünyadaki en gerçekçi eğitim sistemi olarak öne çıkıyor. FX mühimmatı ise bu eğitim sistemi için özel olarak üretilen bir mühimmat. SYS, IDEF 2019’daki standında, özel bir atış kabini ile Simunition sistemini, deneyimlemek isteyen kullanıcıların ayağına getiriyor.

Dünyada bu alanda lider GD-OTS tarafından geliştirilen Simunition, silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetlerinin kısa menzilli eğitimi için tasarlanmış; ölümcül olmamasına rağmen gerçeğe en yakın tecrübeyi yaşatan eğitim sistemi. Simunition sistemi, patentli FX markalama mühimmatı ile eğitimdeki gerçeklik hissini en üst seviyeye çıkarırken mühimmatın zehirli olmayan boya içeriği ve 110-150 m/sn namlu çıkış hızı ile tamamen güvenli eğitim icra edilmesine olanak sağlıyor. Bu özelliği ile yaşamları mümkün olan en iyi eğitime dayanan profesyoneller için vazgeçilmez olan Simunition, son 15 yıldır, dünyanın dört bir yanındaki askerler ve polisler tarafından en çok tercih edilen eğitim sistemi haline geldi.

 

CANİK TP9’a Özel Simunition Kitleri

SYS ile GD-OTS arasındaki iş birliği sayesinde, CANİK TP9 serisi tabancalar için de FX mühimmatını ateşleyebilen lisanslı Simunition kitleri üretiliyor. CANİK ise lisanslı Simunition kitleri ile gerçekçi eğitim simülasyonu imkânı sunan az sayıdaki markanın arasına adını yazdırmış oldu.

Her silah için özel olarak tasarlanan bu kitler, gerçek mühimmatın tabancaya yüklenmesini imkânsız hâle getirerek emniyetli bir eğitim ortamı sunuyor ve tabancanın yarı otomatik mekanizmasının, daha düşük basınca sahip FX mühimmatı ile birlikte çalışabilmesini de olanaklı kılıyor. Genellikle kapak takımı, farklı bir namlu ve yerine getiren yay gibi parçalardan oluşan bu kitler, kullanıcı tarafından tabancaya rahatlıkla sökülüp takılabiliyor.

Aral, SYS’nin GD-OTS ile iş birliği hakkında şunları söylüyor: “GD-OTS, herhangi bir hafif silah tipi için bu kitlerin tasarımına başlamadan önce, buna ilişkin bir yatırım yapmasının rasyonel olup olmadığına karar veriyor. Bu karar sürecinde ise silah üreticisi firmanın pazardaki konumuna ve yıllık üretim rakamlarına bakıyor. ÖYTG Projesi’ndeki üretim rakamlarımızın yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika gibi ihracat pazarlarında başarı ile geride bıraktığımız projeleri ve bu pazarlardaki potansiyelimizi gördüklerinde, yatırım kararını vermelerinin çok zor olmadığını düşünüyorum.”

 

2018’de 180.000 Tabanca Üretimi

2018 yılı cirosunu, dolar bazında %80 oranında arttırmayı başaran SYS, aynı yılı 180.000 tabanca üretimi ile geride bıraktı. Bu üretimin %65’ini ihracat pazarlarına yönelik satışlar oluştururken teslimatlar ağırlıklı olarak Filipinler, Polonya ve Ukrayna’ya yapıldı.

SYS, yurt içinde ise ÖYTG Projesi kapsamında, toplamda 45.000’in üzerinde TP9 METE tabancası teslimatı gerçekleştirdi. Firma, Mayıs sonunda bu sayıyı 70.000 tabancaya tamamlamayı ve projeyi, teslimat takviminin 3 ay öncesinde bitirmeyi hedefliyor. SYS, 2018 yılında ayrıca, resmi devlet kurumlarındaki kullanıcılara, kurumları üzerinden 26.000 tabanca satışı gerçekleştirdi.

2018’i başarılı bir şekilde kapatan SYS’nin, 2019’dan beklentileri de büyük. Filipinler Polis Teşkilatı (PNP)’nın 2018 yılı başlarında açtığı 10.000 adetlik tabanca ihalesini kazanarak teslimatları tamamlayan firma, yine Filipinler’de açılan 26.000 adetlik başka bir ihaleyi de kazandı ve teslimatları 2019’da gerçekleştirecek. SYS ayrıca, Brezilya’da açılan ve yıllara sari olarak 400.000 adet tabanca alımını kapsayan ihalede, son 2’ye kalmış durumda. Bu ihaleyi yakın zamanda kazanmayı bekleyen firma, aynı şekilde Malezya’da teklif verdiği bir başka ihale için de son aşamaya geldi.

 

CANİK, Artık Dünya Liginde

SYS, Danimarka Silahlı Kuvvetleri tarafından 2018’de açılan ihalede de son 2’ye kalmış; ancak ihaleyi SYS’nin yabancı rakibi kazanmıştı. Aral, SYS’nin Danimarka pazarında devam eden pazarlama faaliyetleri ile ilgili de şunları söylüyor: “Danimarka Polis Teşkilatı’nın tabanca alımı konusunda açtığı yeni bir ihale var. Danimarka Silahlı Kuvvetlerinin ihalesinde rakibimiz olan firma, şu sıralarda teslimatlarla ilgili sorunlar yaşıyor. Bu durum, yeni ihalede bizim konumumuzu güçlendiriyor.”

Aral, CANİK markasının dünyadaki konumunu ise şu şekilde özetliyor: “2018’le birlikte, marka olarak kendimizi Glock ve SIG gibi batılı üreticilerle aynı segmente konumlandırdık. Bununla birlikte, CANİK tabancaları bu firmaların ürünleri ile yakın fiyatlara sahipken, tabancanın yanında kullanıcıya sunduğumuz aksesuarlarla birlikte düşünüldüğünde, daha maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyoruz.”

 14,784 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.