Ana Sayfa Haberler SYS’den Sub Kompakt Gizli Görev Silahı: TP9 SUB ELITE

SYS’den Sub Kompakt Gizli Görev Silahı: TP9 SUB ELITE

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Samsun Yurt Savunma (SYS), IDEF 2019’da, CANİK markası altında ürettiği, sub kompakt tabancası TP9 SUB ELITE’i ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için optimize ettiği TP9 SFT’yi ilk kez sergiledi. SYS ayrıca, Türkiye’ye ilk kez getirdiği Simunition ve bu sistemin özel mühimmatı FX’i de fuarda tanıttı.

 

SYS, TP9 SUB ELITE modelini, Türkiye’nin iğne ateşlemeli ve polimer gövdeli ilk sub kompakt tabancası olarak tanımlıyor. Firma, CANİK TP9 SUB ELITE’i, resmi görev tabancası olarak TP9 SFx tabancasını taşıyan kullanıcıların, küçük ancak etkili bir tabancaya yönelik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Geçtiğimiz aylarda, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Özel Harekât Daire Başkanlığı için, toplamda 25.000 adet SFx tabancası siparişi alan SYS, bu tabancaların tamamının teslimatını tamamladı.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, CANİK TP9 ELITE COMBAT modelini denedi.

 

CANİK TP9 SUB ELITE; MIL-STD-1913 uyumlu Picatinny ray, çift taraflı sürgü mandalı, çift yönlü şarjör kilidi, tırtıklı ön kapak ve mermi işaret mandalı özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tabancanın, 12+3 ve 12+5 fişek kapasiteli şarjör seçenekleri de bulunuyor.

SUB ELITE modeli ise SFx’in küçük bir sürümü olacak şekilde tasarlandı. Tabancanın tasarımında, performanstan ödün verilmeksizin ürün daha kompakt bir yapıya kavuşturuldu ve aslında ortaya, özel görevlerin ihtiyaçlarına tek başına cevap verebilecek bir görev tabancası çıkarılmış oldu.

91,5 mm namlu uzunluğu ve 170,5 mm’lik toplam uzunluğu ile TP9 ailesinin en küçük üyesi olan SUB ELITE, ceket cebinde dâhi taşınabiliyor. Kompakt yapısı sayesinde, tam boyda bir tabancadan beklenebilecek pek çok özelliği bünyesinde barındıran tabanca, 12 fişeklik çift sıralı şarjörle besleniyor.

İki Farklı Boyda Tek Bir Tabanca

TP9’un, hem SFx hem de SUB ELITE modellerindeki kontrol mekanizmaları gibi tüm kritik detaylar birbirinin aynısı. SUB ELITE modelinin de Özel Harekât Daire Başkanlığı tarafından tercih edilmesi hâlinde, personel, iki farklı görev için iki farklı tabanca taşımak yerine, gerektiğinde boyutları küçülüp büyüyebilen tek bir tabanca taşıyor gibi olacak. Böylelikle normal görevler sırasında SFx modelini taşıyan personel, yakın koruma görevleri gibi takım elbise giyerek icra etmesi gereken görevlerde de SUB ELITE modelini kullanabilecek. SFx modeli ile eğitim yaparak alışkanlık kazanan bir kullanıcı, SUB ELITE modelini de ilave bir eğitim yapmaksızın aynı rahatlıkla kullanabilecek.

SYS, TP9’un SUB ELITE modelini geliştirirken pek çok tasarımsal zorluğu da geride bıraktı. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu zorlukları şöyle anlattı: “Bu tabancanın boyutlarını küçültürken ergonomisinden feragat etmememiz gerekiyordu. Kullanıcıya, kabzasını doğru şekilde kavrayabileceği ve hâkim olabileceği, avucunun içerisinde kaybolmayacak kadar büyük; bununla birlikte, ceket cebine bile sığdırabileceği kadar küçük bir tabanca sunmalıydık.

CANİK TP9 SUB ELITE’e, istenirse optik nişangâh da takılabiliyor.

 

Diğer yandan da tabancanın namlu boyunu kısalttığımızda, tabancanın atış performansı azalmamalı; atıştaki dağılım değerleri aynı kalmalıydı. Sonuçta, hem küçük hem de atışlar sırasında ideal bir dağılıma sahip bir tabanca ortaya koyduk. SUB ELITE modelimizin de SFx modeli gibi Özel Harekât Daire Başkanlığımız tarafından tercih edilmesinden büyük gurur duyarız. Ayrıca TP9 ürün ailesini, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da hizmetine sunmaya hazırız.”

 

SYS standı, fuar süresince, katılımcıların ilgi odağı olmayı başardı.

 

SYS’nin fuarda ilk kez sergilediği diğer ürün ve çözümlere ilişkin olarak kaleme aldığımız haberlere, fuarda öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz IDEF 2019 Özel Dosyası’nın gelecek bölümlerinde yer

 1,543 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.