Ana Sayfa Haberler T-625 Genel Maksat Helikopterine “GÖKBEY” İsmi Verildi

T-625 Genel Maksat Helikopterine “GÖKBEY” İsmi Verildi

“T625 Genel Maksat Helikopterimizin adını uzun istişareler neticesinde GÖKBEY olarak belirledik.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli imkanlarla geliştirilen Genel Maksat Helikopterine verilen ismi, Ankara’da yapılan Savunma Sanayii Zirvesi’nde bu sözlerle açıkladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde prototip olarak üretilen GÖKBEY, ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “GÖKBEY’in ülkemize, milletimize, sektörümüze hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Helikopterimizin tasarımında ve üretiminde katkısı olanları yine şahsım milletim adına tebrik ediyorum” dedi.

GÖKBEY      

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyacının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülen Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı.

Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırıldı ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlandı.

ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Helikopter,  geniş görev yelpazesine sahip olmasından dolayı taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde kullanılabilecek.

Helikopterin seri üretiminin 2021 yılında başlaması öngörülüyor.

 1,675 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.