Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Tanıtıcı Makale: Coşkunöz Savunma ve Havacılık’tan Yeni Ürünler

Tanıtıcı Makale: Coşkunöz Savunma ve Havacılık’tan Yeni Ürünler

Coşkunöz Savunma ve Havacılık (CSH), kökleri 1950’ye uzanan, Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Coşkunöz Holding’in bir firması olarak, 2006 yılında kuruldu ve 2007 yılında da üretime başladı. Aslında geçmişte, Avrupa Stinger programı dâhil olmak üzere birçok projede yer alan Coşkunöz Holding’in, yabancı olmadığı bu sektöre, ayrı bir şirket ile girme arzusu, Türkiye’ye, havacılık ve savunma alanında daha yoğun hizmet verme arzusunun bir sonucudur. CSH, kuruluşunun üzerinden 10 yıl geçmişken bugün itibarıyla:

  • Sektöre tasarım ve analiz hizmeti veren,
  • Parça üretimi yapan,
  • Sistem entegrasyonu ile silah alt sistem ve sistemlerini anahtar teslim üretip test eden,
  • Helikopter gövde montajı yapan bir yapıya kavuşmuştur.

CSH’nin ürettiği helikopter gövdeleri, doğrudan Kore Cumhuriyeti’ne ihraç edilecek ve bu ülkenin genel maksat helikopteri, Surion’da kullanılacak. CSH, bu sayede, yüksek katma değerli ihracat yaparak, ülke ekonomisine katkıda bulunacak. Bunun yanında CSH, son 2 yıl içinde, kendi ürünlerini geliştirmek için yoğun bir çaba harcayarak, bu yıl, 4 ürünün prototiplerini hazır etti. Çok kısa sürede ticarileştirilmesi planlanan bu sistemlerin, performans testleri devam ediyor. Bu ürünler; Askeri Dış İskelet Sistemi (ADİS), Medikal Yürüyüş Dış İskelet Sistemi (MEYDİS), Torpido Karşı Önlem Dekoy Lançeri (YELÇİ) ve turboşaft ve turboprop motor egzozlarının atık ısısından elektrik enerjisi elde etmek için, Atık Isı Geri Kazanım Sistemi (PARS)’dir. Bu sistemlerin lansman ve tanıtımları da ilk olarak IDEF 2017 fuarında gerçekleştiriliyor.

ADİS, askerin, arazide yürüyerek intikali esnasında, ağır sırt yükünden dolayı yorulmasını önlemek amacıyla düşünüldü ve tasarlandı. Bu sistemde asker, sırt çantasını taşıyan, her iki bacağının dışından yere basan bir iskelet sistemini kuşanır. Sistem, tabandaki sensörler aracılığı ile askerin yürüdüğünü, koştuğunu veya durduğunu hisseder ve bunu görev bilgisayarına iletir. Görev bilgisayarı, algoritması sayesinde, eyleyicilere gerekli komutları aktarır. Bu sayede, askerin hareketi esnasında, sırt çantasını dış iskelet sistemi taşırken asker fiziken, sadece kendi ağırlığı ile serbest yürüyüş veya koşu yapar. Sistemin ileri versiyonlarında, iskelet sistemine kol da eklenerek ağır makinalı tüfek gibi silahların da taşınmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

MEYDİS ise belden aşağısı felçlilere yönelik günlük hayatı kolaylaştıracak ve sesle veya bir komuta butonu yardımı ile çalışacak bir ürün olarak tasarlandı. “Yürü, dur, tırman” gibi basit komutlarla kişinin tekerlekli sandalyeden kurtularak yürümesini, merdiven çıkmasını mümkün kılan bir dış iskelet sistemidir.

PARS ise turboşaft ve turboprop motorların, egzoz gazlarındaki atık ısı enerjisini kullanarak elektrik elde etmek amacı ile tasarlanmış bir sistemdir. Sistem; bir eşanjör, bir kompresör, bir türbin ve bir jeneratörden oluşur. 250 cc gibi küçük bir hacimde, 5 kW güç elde etmek mümkündür.

Rüzgâr gibi hızlı anlamına gelen YELÇİ, esas olarak gemilerdeki torpido karşı önlem dekoylarının basınçlı hava ile fırlatılmasını sağlıyor.

CSH, tüm bunların yanında, ülkemiz için hayati olarak gördüğü, yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarında da verilecek her tür görev ve sorumluluk için ekibi ile hazır bekliyor.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/160_161_144-idef2017-COSKUNOZ-tr.pdf

 2,516 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.