Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Tanıtıcı Makale: Gentex-Norbo Ortaklığı, En İyilere En İyi Korumayı Sunuyor

Tanıtıcı Makale: Gentex-Norbo Ortaklığı, En İyilere En İyi Korumayı Sunuyor

Son yıllarda, askerlerin kullandığı çeşitli cihazların entegrasyonu ile bilim kurgu hikâyelerindeki modellere benzeyen başlıklar (miğferler) ortaya çıksa da başlığın asıl teknolojik niteliği, hâlâ rahatlık ve hafifliğin öne çıktığı ergonomisi ve balistik korumasında yatıyor. Dünyanın önde gelen silahlı kuvvetlerinin tercih ettiği başlık sistemlerini üreten Amerikan Gentex firması ile 17 yıldır Türk savunma ve havacılık sanayisine hizmet eden Norbo Savunma Sanayi, Nisan ayı içerisinde kurdukları ortak girişim şirketi Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri A.Ş. ile en gelişmiş başlık sistemlerini Türkiye’de üretmeye hazırlanıyor.

 

Gentex; Gentex®, Ops-Core®, ALPHA®, Aegisound®, Cromwell®, ve PureFlo® markaları ile Dual Mirror™ aluminize kumaşı ile biliniyor. Firma, 100 yılı aşkın tecrübesiyle dünyanın en önde gelen; başlık, balistik başlık, uçucu (pilot) ve yer destek personeli başlıkları ve maske sistemleri, endüstriyel emniyet başlıkları, başlığa entegre iletişim sistemleri ve kulaklıklar ile yüz koruma sistemleri üreticilerinden biri konumunda. Gentex ayrıca, insan başını bir platform olarak görüp, ilintili her türlü operasyonel ihtiyacı, başlığa entegre edebilen sistemler de üretiyor. Norbo Savunma Sanayi ise güvenilir bir tedarikçi firma olarak; sadece yenilikçi ürünleri değil, onların teknolojilerini de Türkiye’nin hizmetine sunmayı hedefliyor. Bu iki firmanın sinerjisi ile Türk savunma ve havacılık sanayisine, yeni bir kabiliyet daha kazandırılması hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri, Gentex ürünlerine yabancı değil. Türkiye’de, hâlihazırda yaklaşık 20.000 adet Gentex başlığı kullanılıyor. Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, daha önce yurt dışından ithal edilen ve ileri malzemelerin kullanıldığı başlık sistemlerini, artık Türkiye’de üretecek. Firma, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde, geniş ve modern bir fabrika alanına sahip olacak. 2017 yılı içerisinde üretime başlaması planlanan tesislerde, ilerleyen aşamalarda, yıllık 40.000 adet başlık üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor.

Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin, ilk aşamada, dünyada ve Türkiye’de de çok tutulan Gentex markası Ops-Core’un, FAST™ ve SENTRY™ grubu başlıklarını; yurt dışı pazarlara için de PASGT ve diğer aramid temelli kaskları ve ilgili aksesuarları üretmesi öngörülüyor.

Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, hem Türkiye hem de dost ve müttefik ülke pazarlarına yönelik üretim yapacak ve hizmet verecek. Ayrıca, hâlen Türkiye’de kullanımda olan başlıkların, idame ve işletme desteği de bu tesis tarafından sağlanacak. Bu hizmetlere, uçak ve helikopterlerde kullanılan, Gentex marka havacılık kaskları, oksijen maske sistemleri ile iletişim sistemleri de dâhil olacak.

 

Sınıfının En İyisi

Gentex/Ops-Core tasarımı balistik başlıklar, üretim esnasında kullanılan özel malzemeleri ve kesitsiz üretim teknolojileri sayesinde, daha yüksek korumayı daha düşük ağırlıkta sağlıyor. Diğer ürünlere kıyasla 10 yıl gibi daha uzun raf ömrüne sahip olan bu başlıklar, en zorlu şartlar altında test ediliyor.

ABD ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra bazı Asya ülkelerinde de özel kuvvetler ve komando birliklerinin tercihi olan Ops-Core kaskları, çöllerden kutuplara kadar olan farklı çevresel şartlarda kullanılabiliyor. Bu başlıklar, -51 santigrat derece ila +71 santigrat derecede, farklı ısı çevrim ve şoklara tabi tutuluyor; deniz suyu, nemlendirme, ıslatma ve aşındırıcı sıvılara (benzin, mazot, hidrolik, yağ, böcek ilacı ve benzeri) karşı etkinliği kontrol ediliyor ve koruma özelliğini kaybetmemesi sağlanıyor. Başlıklara, yüksek irtifa testleri ile sıkıştırma, düşürme ve darbe testleri de yapılıyor.

Tasarım ve üretimleri esnasında, değişen muharebe sahası tehditlerini de göz önünde bulunduran Gentex, farklı tip şarapnel ve parçacıkların oluşturduğu tehditleri sürekli olarak analiz ederken, daha yüksek seviye koruma ile muhtemel boyun ve beyin yaralanmalarını da asgari seviyeye indirecek teknolojik çalışmaları sürdürüyor.

Gentex-Norbo tesislerinde ayrıca, özelikle standart balistik testlerin yapılacağı akredite bir laboratuvar kurulacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, Gentex tarafından, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF / F-35) programı için geliştirilen; pilot kask uygulama merkezi, akustik gürültü azaltma sistemleri, oksijen maskeleri, oksijen ve akustik sistemler test setleri ile kimyasal ve biyolojik korunma sistemi ve yer destek ekibi duyma koruma sistemleri için de idame ve işletme desteği sağlayabilecek.

 

Türkiye için Önemli Yatırım

Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin kurulması, sektör için de çeşitli açılardan örnek teşkil ediyor. Konuya Gentex’in yatırım yapması açısından bakıldığında, Türkiye’ye ve Türk pazarına duyulan güven öne çıkıyor. Norbo Savunma Sanayi’nin yatırımı ise bir KOBi’nin, sektöre yeniden yatırım yapması ve dünyaca ünlü bir firmayla ortak olması olarak görülüyor ve KOBİ’lerin büyümesi için, uygulanabilecek bir yol olarak dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü firmalar ile iş birliği, aynı zamanda ihracat potansiyelini de arttırıyor.

Kuşkusuz, Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin faaliyetleri, en iyi kaskları Türkiye’de üreterek, malzeme ve üretim teknolojileri ile Gentex’in birikimlerinin Türkiye’ye kazandırılması ve bu konularda uzman iş gücünün oluşturulması ile de sonuçlanacak. Ayrıca firma, özellikli teçhizat ve donanım üretiminde bir ekosistem oluşturmayı da hedefliyor. Bu doğrultuda, bir tedarikçi ve alt yüklenici planı hazırlanıyor. Başlıklarda kullanılan bir takım alt parça ve arayüzlerin, Türkiye’de üretilip ABD’ye ihraç edilmesi de gündemde yer alıyor.

Sadece üretime odaklanmayan Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, özelikle başlık ve elektro-optik görüntü ve bilgi sistemlerinin entegre bir platform hâline getirilmesi konusunda da Fotoniks A.Ş. ile çalışıyor. Bunun dışında firma, geleceğin başlık sistemleri için, farklı Ar-Ge projeleri üzerinde de hazırlık yapıyor ve bu konuda yatırımlar planlıyor.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/06/94_97_144-idef2017-GENTEX-tr.pdf

 3,593 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.