Ana Sayfa Tanıtıcı Makale Tanıtıcı Makale: İleri Mühendislikte Türkiye’nin Köklü Firması – FİGES

Tanıtıcı Makale: İleri Mühendislikte Türkiye’nin Köklü Firması – FİGES

Koray GÖKALP

Genel Müdür

 

FİGES, 1990 yılında, bilgisayarlar daha henüz yeni yeni çağdaş yaşamın bir parçası olmaya başladığı zamanlarda, ileri mühendislik ve simülasyon sistemlerini, Türkiye’de tanıtmak, öğretmek ve kullanılmasını sağlamak amacı ile Dr. Tarık Öğüt tarafından kuruldu. Aynı yıl, sonlu elemanlar tekniğini kullanarak bu konuda yazılımlar geliştiren, dünyanın hâlen en büyük mühendislik yazılımı şirketi ANSYS’nin Türkiye temsilciliğini aldı.

Kuruluşundan bu yana, ülkemizde özgün tasarımı kendisine gelişme vizyonu olarak benimsemiş mühendislik tabanlı pek çok kamu kurumu ve özel kuruluşun projesi FİGES’in de projesi olmuş; FİGES mühendisleri, yüzlerce projede simülasyon teknolojisi eğitimleri vermiş ve çoğunda bizzat uygulamacı olarak yer almıştır.

2000’li yıllarda, yüksek bir tempoda büyüyen ve ilerleyen savunma sanayimizin dev şirketleri, FİGES’ten, kendileri için tasarladığı ve sanal dünyada simülasyon tekniği ile oluşturduğu sistem ve alt sistemlerin prototiplerini de üreterek doğrulamasını yapmasını, sıklıkla talep etmiştir. Böylece, FİGES, tasarladığı bu sistemleri, seri üretim öncesi hazır hâle getirmeye de başlamıştır. 2003 yılında, sistem simülasyon dünyasının kendi alanında en büyük şirketi olan MathWorks firmasının da Türkiye temsilciliğini alan FİGES; detay parça, alt sistem ve bunların oluşturduğu üst sistemler olan, bütün kara, deniz ve hava platformlarını simüle edebilecek mühendislik yazılım altyapısını sunar ve bu konularda destek verir hâle gelmiştir.

FİGES, 2015 yılında, stratejik bir karar alarak, ülke için kritik, yüksek teknoloji gerektiren ve bütün dünya pazarı için gelecek vadeden ürünleri belirlemiş ve bunları geliştirerek sanayileştirmeye yönelik bir süreç başlatarak yatırımlar yapmıştır. Bu çalışmalarının sonucu olarak, 2017 yılında; sivil haberleşme ve askeri pek çok alanda kullanılan teleskopik yükseltme sistemlerini geliştirme çalışmalarını tamamlayarak, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde, ilk fabrikasını kurmuştur. Yine aynı yıl içerisinde, küresel pazarda geleceğin üretim teknolojisi olarak görülen 3 boyutlu lazer sinterleme sistemleri ve cihazları geliştirerek, katmanlı üretim için büyük bir adım atmıştır. Bunları, yine aynı yıl için bitirmeyi planladığı protez el izleyecek ve böylece, bu 3 ürün sanayileşerek ülkemizin gelişmesi ve kaynaklarının korunması için hizmet edecektir.

2017 yılında FİGES, 110 kişilik uzman mühendis ekibi ve 100’ün üzerinde akademik danışman kadrosu ile ülkemizin en eski olduğu kadar en güçlü ileri mühendislik şirketlerinden birisi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

 

FİGES Teleskopik Yükseltme Sistemleri

 

·         Elektromekanik, yüksek mukavemetli karbon kompozit, hafif, hassas pozisyonlama ve düşük sehim, askeri standartlara uygun MIL-STD 810G / MIL-STD-461F / MIL-STD- 1275

·         Yükseltilebilir elektromekanik direkler, mobil ve sabit platformlarda, faydalı yükün yükseltilerek görev yapmasını sağlayan bir alt sistemdir. Genelde savunma sanayisinde, kara ve deniz araçlarında ve sabit platformlarda; anten, radar, haberleşme, gözetleme sistemleri; silah sistemleri ve diğer özel amaçlı işler için kullanılmakta; ayrıca benzer sistemleri kullanan sivil (özellikle haberleşme ve yangına müdahale gibi) şirketlerin de ihtiyaçları arasında yer almaktadır.

FİGES Akustik Test Sistemleri: Empedans Tüpü

 

·         Ses yutma katsayısı ve iletim kaybı ölçümleri için komple çözüm

·         Ses kalitesini iyileştirmek ve gürültüyü kontrol altında tutabilmek, ürün tasarım süreçlerinde gitgide önem kazanmaktadır. Malzemelerin akustik özelliklerinin bilinmesi, tasarım ve analiz süreçlerinde mühendisleri avantajlı konuma taşır.  Söz konusu özelliklerin belirlenmesinde en pratik yöntemlerden birisi akustik empedans tüpleridir. FİGES Akustik Empedans Tüpü Test Sistemleri ile malzemelerin ses yutma, yansıtma, empedans ve iletim kaybı gibi parametreleri yüksek doğrulukla ve hızlı bir şekilde elde edilebilmektedir. ASTM E1050 (ISO 10534-2) ve ASTM 2611 standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Ölçüm aralığı 50 Hz ile 6,400 Hz arasında değişen farklı model seçenekleri mevcuttur.

FİGES Akıllı Protezler: Biyonik El

 

Biyonik El, bir hastalık veya kaza sonucu elini kaybetmiş hastalar için geliştirilmiş myoelektrik kontrollü üst ekstremite protezidir. Biyonik El’in kontrolü, merkezi mikrodenetleyici tarafından gerçekleştirilir ve 5 parmak bağımsız şekilde kontrol edilebilir. 9 farklı modda işlev gören Biyonik El, insan eline yakın bir formda, Antropometrik ölçülere göre tasarlanmıştır.
FİGES Katmanlı Üretim Sistemleri

 

Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) Makinesi, farklı metal alaşımlarından prototip olmayan fonksiyonel parçalar üretebilen yeni nesil üretim makinesidir. Soygaz altında lazer sinterleme metoduyla 3 boyutlu parçalar üretebilen DMLS Makinesi, farklı üretim hacimlerinde çözümler sunmaktadır.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/162_163_144-idef2017-FIGES-tr.pdf

 2,282 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.