Ana Sayfa Tanıtıcı Makale Tanıtıcı Makale: RENK’ten, ALTAY Tankı için, Dünya Lideri Transmisyon Teknolojisi

Tanıtıcı Makale: RENK’ten, ALTAY Tankı için, Dünya Lideri Transmisyon Teknolojisi

ALTAY ana muharebe tankında, RENK ürünü, HSWL 295TM transmisyonu kullanılıyor. ALTAY tankının arka kısmına yerleştirilen bu transmisyon, aşağıda sıralanan işlevleri yerine getiriyor:

  1. Aracın tüm frenleme işlevleri,
  2. Paletli aracın yönlendirilmesiyle ilgili tüm işlevleri ve
  3. Tüm sürüş işlevleri (otomatik vites değiştirme dâhil).

Motor ve soğutma sistemiyle birlikte RENK ürünü transmisyon, tek bir takım olarak, ALTAY tankına yerleştirilebilen ve tanktan yine tek bir takım hâlinde çıkarılabilen “güç grubu”nu oluşturuyor.

HSWL 295TM transmisyonu, tüm yeni ana muharebe tankı (main battle tank / MBT) tasarımları için, en kompakt ve optimal teknik çözümü sunuyor. Dünyanın önde gelen ve karmaşık olmakla birlikte, kendini defalarca ispatlanmış bir transmisyon teknolojisiyle donatılmış bu sistem, aynı zamanda dijital olarak kontrol ediliyor ve gerektiğinde, manuel olarak devre dışı bırakılabiliyor. RENK’in 70 yılı aşkın deneyimlerini bünyesinde barındıran HSWL 295TM transmisyon sistemi, ALTAY tankına, üstün hareket performansıyla birlikte, kullanım esnasında güvenilirlik ve dayanıklılık sağlar.

RENK transmisyonunun öne çıkan bir diğer özelliği, motorun, araç içerisinde, daha “yayılmış” bir şekilde yerleştirilmesini sağlamasıdır. “U düzeni” olarak adlandırılan bu yaklaşım, tanklardaki eski ve geleneksel “T düzeni”ne kıyasla araç içerisinde çok daha fazla yer kazandırır.

 

Frenleme

Tankı, gerektiğinde aniden durdurabilmek için HSWL 295TM transmisyonunun fren sistemi, transmisyonun sol ve sağ taraflarından dışarıdan monte edilmiş fren diskleriyle birlikte, aşınmayan ve son derece kuvvetli, içeriden monte edilmiş bir yavaşlatıcı (retarder) kullanır. Fren sistemi, tıpkı bir araba veya kamyonda olduğu gibi, çift devrelidir; ancak bir tank söz konusu olduğu için, fren sistemi bütünüyle HSWL 295TM transmisyonunun üzerine monte edilmiştir.

 

Yönlendirme

Bir otomobilin aksine, bir tankın yönlendirilmesini sağlayacak ön tekerlekleri yoktur. ALTAY’ı yönlendirmek ve sağa-sola dönmesini sağlamak için paletlerden biri yavaşlatılırken diğerinin hızlandırılması gerekir. RENK ürünü transmisyon, bu işlemin gerçekleştirilmesi için gereken kuvvetli ve etkili yönlendirme sistemini sağlar. Bu sistem, bütünüyle transmisyonun içine kuruludur. Dönüş ekseninin tarafında kalan paletteki gücü aktararak, bunu dış tarafta kalan paleti hızlandırmak için kullanan RENK sistemi, bu sayede, yönlendirme sırasında, araç performansındaki düşüşü asgari düzeyde tutar. Yönlendirme sistemi, ayrıca tankın kendi ekseni etrafında dönmesine de imkân tanır (hem hareket hâlinde bir dönüş hem de bir pivot dönüşü olarak). Tank şanzımanı tasarımının karmaşık bir unsuru olan yönlendirme sistemi, tıpkı fren sistemi gibi, mürettebatın, araçtan inen askerlerin ve çevredeki insanların güvenliği açısından son derece önemlidir. RENK’in, ALTAY tankında kullanılan şanzıman için seçtiği yönlendirme prensibi, hassas ve etkili sürücü kontrolü sağlamak üzere tasarlanmış, hidrostatik ve hidrodinamik yöntemlerin birleşiminden oluşur. Nitekim bu prensip, hâlihazırda, tüm Leopard 2 ana muharebe tanklarındaki RENK ürünü transmisyonlarda da kullanılmaktadır.

 

Sürüş

ALTAY tankında kullanılan ve RENK ürünü tork dönüştürücüsü tarafından desteklenen 5 vitesli HSWL 295TM transmisyonu, hem arazi koşullarında dik yamaçlara tırmanırken hem de düz yollarda yüksek hızda ilerlerken araca üstün performans sağlar. Optimum verim sağlamak amacıyla tork dönüştürücüsü, sadece ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanılır; diğer zamanlarda ise güç kaybını önlemek adına, kilitli vaziyette tutulur. Dişlilerin seçimi ve kontrolü ile ilgili tüm işlemler ise motor ve araçla da iletişim kurabilen, RENK transmisyon kontrolörü tarafından, elektronik olarak gerçekleştirilir. Askeri ihtiyaçlar için araçta, ayrıca bir mekanik acil durum vites seçme sistemi de kuruludur.

 

Fan Sürücüleri

Son olarak, RENK ürünü transmisyonun üzerinde, iki büyük dairesel yapı bulunur. Bu yapılar, motorun ve transmisyonun tamamını soğutan iki fan sürücüsüdür. İlk bakışta basit gibi görünen bu fan sürücüleri, aslında karmaşık bir yapıya sahiptir. RENK’in transmisyonu tarafından kontrol edilen bu fanlar, ALTAY tankının, mümkün olan en yüksek seviyede ivmelenebilmesini sağlamak amacıyla, motordan aracın paletlerine kadar, azami düzeyde tork aktarabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik, aracın korunmasına olduğu kadar performansına da katkıda bulunur. RENK ürünü transmisyonun üzerinde çıkıntılar şekilde görülen diğer nesneler ise yağ filtreleridir. Bu filtreler, tank mürettebatının, kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesini sağlamak amacıyla zırhın hemen altında ve güç grubunun en üstüne yerleştirilmiştir.

Genel olarak bakıldığında, ALTAY tankına monte edilen ve sürüş-yönlendirme-frenleme işlevlerini yerine getiren RENK ürünü transmisyonunun; paletli askeri araçların modern transmisyonlarına özgü teknoloji ve tasarımlar üzerinde, uzmanlar tarafından uzun yıllar boyunca yürütülen geliştirme çalışmalarının bir sonucu olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sistem ise üstün performansa sahip, güvenilirliği ve dayanıklılığı kanıtlanmış ve dünya çapında büyük saygınlığa sahip olan ALTAY ana muharebe tankıdır.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/192_193_144-idef2017-RENK-tr.pdf

 4,650 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.