Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Tanıtıcı Makale: REPKON’dan, Daha Uzun Yaşam Döngüsüne Sahip Hassas Namlu Üretimi için, Devrim Niteliğindeki Metal Şekillendirme Teknolojisi

Tanıtıcı Makale: REPKON’dan, Daha Uzun Yaşam Döngüsüne Sahip Hassas Namlu Üretimi için, Devrim Niteliğindeki Metal Şekillendirme Teknolojisi

Flowforming (akıtarak sıvama) teknolojisi, 50 yıldan fazla süredir, havacılık ve savunma sanayisinde kullanılan, gelişmiş bir soğuk şekillendirme (sürekli soğuk dövme) teknolojisidir. Bu teknolojideki yeni gelişmelerle (REPKON Serbest Akıtarak Sıvama Teknolojisi / REPKON Free Flowforming Technology) birlikte, yüksek hassasiyete sahip silah namlularının, artık talaşsız ve maliyet etkin bir şekilde üretmek mümkün hâle geldi.

Flowforming yöntemi; yüksek hassasiyete sahip, ince veya kalın duvarlı, rotasyonel simetrik yapılı bileşenler üretmek için kullanılır. Daha önceleri bu teknolojiyi kullanarak, sadece iç kısmında bir kontur; dış kısmında ise birden fazla kontur bulunan iş parçaları oluşturmak mümkündü. Ancak yeni REPKON Serbest Akıtarak Sıvama Teknolojisi sayesinde, artık iş parçalarında; birden fazla iç kontura veya karmaşık rotasyonel simetrik yapıya sahip şekiller üretmek mümkündür.

Birçok avantaj sunan akıtarak sıvama yönteminin başlıca faydaları arasında, şunlar sıralanabilir: Soğuk işleme sırasında, malzemede sertleştirme etkisi; deformasyon yönünde çekilmiş tane yapısı; çekme mukavemetinde artış; boyutlarda yüksek doğruluk oranı ve yüzey kalitesinin iyileşmesi.

Ayrıca akıtarak sıvama yöntemi, son şekle sahip veya son şekle yakın karmaşık parçaları üretmek için de son derece maliyet etkin bir yöntemdir. Bu yöntem, sonuç olarak daha az malzeme kullanımı sağlayarak, ek bileşen ihtiyacını ortadan kaldırır ve montaj maliyetlerini düşürür. Teknoloji, ayrıca; işleme, kaynak yapma ve finisaj proseslerine duyulan ihtiyacı azaltır veya tamamen ortadan kaldırır.

Flowforming tekniği, on yıllardır savunma sanayisinde birçok uygulamada kullanılmasına rağmen, şekillendirme teknolojisindeki sınırlamalar nedeniyle bugüne kadar, bu teknikle yivli silah namluları üretmek mümkün olmamıştır. Patentli REPKON Serbest Akıtarak Sıvama Teknolojisi ise geleneksel ileri akış ve geri akış şekillendirme yöntemlerindeki mevcut sınırlamaları ortadan kaldırarak, bu teknolojiyle yivli silah namlusu üretimini mümkün kılmıştır.

 

REPKON Serbest Akıtarak Sıvama Teknolojisi’nin kullanıldığı namlu üretimi süreci:

 • Tek çakılı kalem ile tek tek açılan yiv (Single Point Cut Rifling),
 • Tek seferde çok sayıda kesi oluşturabilen kalem ile açılan yiv-set (Multipoint Broach Cut Rifling)
 • Düğme metodu ile tek pasajda yiv-set açılması (Button Rifling)
 • Dövme metodu ile yiv-set açma (Hammer Rifling) ve
 • Elektro-kimyasal talaş kaldırma metodu (Electro Chemical Machining)

gibi geleneksel imalat tekniklerine göre, daha üstün bir alternatif sunar.

 

Aşağıda sıralanan avantajlara ek olarak, bu yeni üretim teknolojisi, imalatla ilgili sınırlamaları asgari düzeye çekerek, mühendis ekiplerinin, karmaşık namlular tasarlayıp geliştirmelerine yardımcı olur:

 • Soğuk dövme yöntemi sayesinde, üstün malzeme özelliklerine ve dolayısıyla daha uzun ömre sahip namlular.
 • Son şekle sahip veya son şekle yakın üretim ile yüksek malzeme tasarrufu sağlanması.
 • Darbeli olmayan şekillendirme yöntemi sayesinde, şekillendirme aletinin ve mandrel ömürlerinin uzaması.
 • Diğer herhangi bir şekillendirme tekniği ile mümkün olmayan, çeşitli malzeme veya namlu şekillerini imal etme imkânı.
 • Namluya ön germe / önceden yükleme yöntemleri uygulayarak, namlu ömrünü uzatma imkânı.
 • Üstün iç ve dış yüzey nitelikleri.
 • İkinci bir işleme gerek olmaksızın; keskin yiv kenarları, eş merkezlilik ve düzgünlük gibi üstün geometrik toleransların sağlanması.
 • Sürekli soğuk dövme yöntemi sayesinde mikro çatlakların giderilmesi.

 

Silah namlusu şekillendirme yeteneklerinin ötesinde REPKON, 40 yıllı aşkın metal şekillendirme deneyimlerine dayanarak, havacılık ve savunma sanayilerine yüksek hassasiyetli üretim alternatifleri sunmaktan gurur duyar:

 • Roket Motor Muhafazaları
 • Türbin Ana Milleri
 • İniş Takımı Parçaları
 • Tahrik ve İletim İçin İçi Boş Miller (diğer bir deyişle, Helikopter Rotorları ve Tahrik Milleri)
 • Yüksek sıcaklıklara ve korozyona dayanıklı borular (ör. Konik Nozullar, Difüzörler)
 • Jet Motoru Emme Halkaları ve Motor Yanma Odaları
 • Dişli ve Sürüş Sistemleri
 • Anti-Tank Füzelerinin Bakır Konileri
 • Pirinç veya Çelik Mermi Kovanları

 

Yukarıda sıralanan yeteneklerine ilaveten REPKON, metal şekillendirme sanayisinde anahtar teslim ve kullanıma hazır üretim tesisleri de sunar. Ayrıca REPKON, küresel pazar için, kilit metal şekillendirme tezgâhları tasarlayan, üreten ve tedarik eden ve bu alandaki üstün performansı sayesinde dünya çapında iyi tanınan bir firmadır. Akıtarak sıvama, kesme kuvveti ile sıvama, sıcak sıvama, dövme ve sızdırmaz (ex-proof) presler gibi stratejik teknolojiler konusunda sahip olduğu ileri araştırma ve mühendislik kabiliyetleri, firma müşterilerinin, parça ve makina ihtiyaçlarının da etkin bir şekilde karşılanmasını sağlamaktadır.
Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/194_195_115_144-idef2017-REPKON-tr3.pdf

 3,431 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.