Ana Sayfa Tanıtıcı Makale Tanıtıcı Makale: Savunma ve Havacılık Sanayisinin Geleceği, Teknopark İstanbul’da Şekilleniyor

Tanıtıcı Makale: Savunma ve Havacılık Sanayisinin Geleceği, Teknopark İstanbul’da Şekilleniyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul, yerli ve yabancı girişimcilerin, Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesini amaçlıyor. 2017 yılı itibarıyla 170 Ar-Ge firmasına ve 2.750 Ar-Ge personeline ev sahipliği yapan Teknopark İstanbul bünyesinde, kurulduğu günden bugüne, 600 tane milli proje başlatıldı. Teknopark İstanbul, mevcut firmaları ve yeni katılan firmalarıyla Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine, katkı sağlamaya devam ediyor.

Türkiye’nin kendi markalarını yaratacağı bir teknoloji üssü olmayı hedefleyen Teknopark İstanbul’da; ASELSAN, ROKETSAN, STM, TEI, YALTES, Pavo, CTECH, Kale Havacılık, Altınay, Dearsan, FİGES, Hexagon Studio gibi yerli firmalara; ayrıca ülkemize ilave katma değer yaratacak GE, SAP gibi dünya devlerine ofis tahsisi yapıldı. Bu firmalar, MİLGEM, KURYED, LST ve LPD gibi milli askeri gemi inşa projeleri ile ATAK, ALTAY ve ANKA gibi milli platform projelerine, doğrudan veya dolaylı olarak katkı sağlıyorlar.

Teknopark İstanbul, SSM hedefleri doğrultusunda, firmalarla, arz-talep dengesini oluşturacak ve ana yüklenici-alt yüklenici ilişkilerini geliştirecek etkinlikleri düzenliyor. Ayrıca, kuruluşunda yer aldığı SAHA İstanbul Kümelenmesi ile savunma, havacılık, uzay konularında çalışan veya çalışma potansiyeli olan firmalar arasındaki iş birliği ve iletişimin arttırılması için de çalışıyor. Bunlara ek olarak, Teknopark İstanbul, havacılık sektörüne giriş için bariyer olarak görülen sertifikasyon ve akreditasyon süreçlerinde de firmalara destek olmayı ve rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Teknopark İstanbul, denizcilik sektöründe yaşanılan gelişmeleri de yakında takip ediyor ve süreçlere katkı veriyor. Denizcilik sektöründe bir mükemmeliyet merkezi kurulması çalışmaları, ilgili paydaşlarla yürütülürken bir yandan da denizcilik sektörü ile ilgili bir kümelenme oluşumunun temelleri atılıyor.  Türkiye’nin gemi ihracatının, %90’ından fazlasını tek başına gerçekleştiren Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde üretilmekte olan gemilerin tasarımını yapan ve mühendislik hizmeti sağlayan firmaların, Teknopark İstanbul’da ofisleri bulunuyorlar. Sektörün Ar-Ge gücünün bir araya geldiği bu oluşumu, Ekonomi Bakanlığı da destekleme kararı aldı.

Bu yıl, Haziran-Temmuz aylarında devreye alınacak 84.000 metrekarelik ikinci aşama bloklarla birlikte, Teknopark İstanbul’da bulunan Ar-Ge firması sayısı 300’e; kuluçka girişimci sayısı 250’ye ve Ar-Ge personel sayısı 4.000’e çıkacak. Teknopark İstanbul’un toplam Kuluçka Merkezi alanı, ikinci aşama blokların bitmesiyle 3.000 metrekareye ulaşacak.

Ayrıca KordSA Global ve Intertech gibi yerli firmalar tarafından oluşturulan uluslararası mükemmeliyet merkezlerinden bazıları, 2016 yılında tamamlanarak işletmeye alındı. İkinci aşama yapılara ek olarak, Teknopark İstanbul’un odak alanlarında faaliyet gösteren firma ve üniversitelerle, önümüzdeki 2 yıl içerisinde yapmayı planladıkları diğer mükemmeliyet merkezleri için, toplamda 40.000 metrekarelik inşaat alanını kapsayacak sözleşmeler imzalandı. Diğer etaplar da tamamlandığında, Teknopark İstanbul, Avrupa’nın, en büyük ve en nitelikli teknoparklarından birisi olacak.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Macit, ikinci etap ile ilgili firmalara şu mesajı verdi: “İkinci etap yapılarımız için değerlendirmeler devam ediyor. Odak teknoloji alanlarımızdaki ekosistemimizin parçası olmak isteyen nitelikli firmaları bekliyoruz. Firmalarımız, Türkiye’nin İnovasyon Merkezi’nde, yerlerini şimdiden ayırtabilirler.”

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

https://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/148_149_144-idef2017-TEKNOPARK-tr.pdf

 1,379 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.