Ana Sayfa Haberler Tankta ASELSAN İmzası

Tankta ASELSAN İmzası

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan KSS 2018 özel haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASELSAN’ın Kara Sistemleri Semineri gündemindeki ağırlıklı konu, tank sistemleri oldu. Türkiye’nin gündemindeki; ALTAY tankının seri üretimi ve Leopard 2 ve M60 tanklarının modernizasyonu projelerinin hepsinde, ASELSAN, kritik alt sistemleri sağlıyor. Firma, M60 modernizasyonunda, aynı zamanda ana yüklenicilik sorumluluğunu da üstleniyor.

 

Kabiliyetlerin Temeli: Sistem Mühendisliği

Daha genel perspektiften bakıldığında, ASELSAN’ın, üstlendiği projelerin geneline uyarladığı kabiliyeti ise sistem mühendisliği. ASELSAN Kara Sistemleri Program Direktörü Murat Faik Yaren, etkinliğin ilk günü yaptığı; “Muharebe Sahasında ASELSAN Sistem Çözümleri” başlıklı sunumunda, bu noktaya değindi. Yaren, günümüzde, “Bütünleşik Muharebe” ve “Sistemlerin Sistemi” kavramlarının öne çıktığını belirtti ve bu kavramlarla ilgili şu noktaları sıraladı:

 • Çoklukta birlik sağlanınca, uyum ve güç ortaya çıkar.
 • Dün olduğu gibi yarın da muharebe sahasında kesin sonuç alabilecek üstün ve kusursuz, tek başına bir silah olmayacak.
 • Muharebe sahasında her unsur, büyük bütünün parçası olmak zorunda. Bu bütün ne kadar büyük, çok fonksiyonlu ve hızlı ise o derece güçlü olacak.
 • Niceliksel büyüklük ve fonksiyonlar unsurlar ile sağlanırken bütünleşikliğin ortaya çıkardığı güç ve fonksiyonlar, entegrasyonun ne kadar iyi tasarlandığı ile orantılı olacak.
 • Dünyanın gelişmiş silahlı kuvvetleri, artık tüm sistemlerinin bir bütün olarak kullanılabilmesinin verdiği güce de sahip olmak istiyor.

Yaren, ASELSAN’ın, sistem mühendisliği yaklaşımı ile “Bütünleşik Muharebe” ve “Sistemlerin Sistemi” kavramlarını uygulamaya koyduğunu ifade etti.

 

Aktif Koruma Sistemleri, İki Koldan İlerliyor

Seminerin ilk günü gerçekleştirilen bir diğer sunumda, ASELSAN Aktif Koruma Sistemleri Proje Yöneticisi Kadir Karslı, firmanın PULAT ve AKKOR aktif koruma sistemlerini tanıttı.

AKKOR aktif koruma sistemi, lançerli tasarımı sayesinde, her yönden gelebilecek tehditlere karşı koruma sağlayabilecek.

PULAT; tehdidi algılayan tetik radarını ve karşı tedbir mühimmatını içeren modüllerden oluşuyor. Sistem, acil ihtiyacın karşılanması için, ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından, kısa bir zaman içerisinde geliştirildi. Tankın dört bir yanına bu modüllerden birer tane konulması, tüm çevreyi kapsayan bir koruma sağlıyor. Tankın içine ise bir güç dağıtım birimi ve bir kontrol paneli yerleştiriliyor. Sistem aktif hale getirildiğinde, herhangi bir kullanıcı girdisine gerek duymadan, otonom olarak çalışıyor. M60 tanklarının modernizasyonu kapsamında, her bir tanka, 6 adet PULAT modülü entegre ediliyor. PULAT, veri toplama ve sistem performansı testleri kapsamında, yaklaşık 400 kere ateşlendi ve testlerini başarıyla tamamladı (Tablo 1).

 

AKKOR ise lançerli bir sistem. Böylece, her bir karşı tedbir mühimmatını, her yönden gelebilecek tehditlere karşı kullanabiliyor. Ayrıca, tankın atış kontrol sistemi ile entegre çalışıyor. ALTAY tankında kullanılacak AKKOR’un alt bileşenlerinin testleri, başarılı bir şekilde devam ediyor. Sistem seviyesi testlerin ise 2019’da başlaması ve AKKOR’un, 2020’de, ALTAY üzerinde kullanıma hazır olması planlanıyor.

 

FIRAT-M60T, Acil İhtiyaç Projelerine Yol Gösterebilir

Seminerin ikinci günü, ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı’ndan Lider Mühendis Ömer Çubuklu tarafında gerçekleştirilen sunumda ise FIRAT-M60T projesi kapsamında yapılan çalışmalar anlatıldı. Projede, acil ihtiyaçların karşılanması konusunda örnek gösterilebilecek bir çalışma gerçekleştirildi.

Fırat Kalkanı Harekâtı’nda, tanklara yönelik asimetrik tehditlerin artması üzerine, FIRAT-M60T projesi, 26 Eylül 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatıldı. ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede:

 • Ana muharebe tanklarının artan tanksavar tehditlerine karşı muharebe sahasındaki etkinliğinin ve beka kabiliyetinin arttırılması,
 • Tankların, terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve
 • Mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılması hedeflendi.

ASELSAN’ın çözüm önerisi, şöyle şekillendi:

 • Anti-Tank Güdümlü Mermilerine Karşı Tedbir: Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sesli Uyarı Sistemi, PULAT Aktif Koruma Sistemi, iç astar koruması
 • Yakın-Orta Mesafe Karşı Tedbir: Uzaktan komutalı silah sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi
 • Muharebe Şartlarının İyileştirilmesi: İklimlendirme sistemi
 • Tank Birimleri Ömür Uzatımı: Güç dağıtım sistemi, yardımcı akım sistemi

M60 tankına, PULAT aktif koruma sisteminin karşı tedbir modüllerinden 6 tanesi entegre ediliyor.

 

Projenin başlatılması ile 2016 yılının Ekim ayında, ASELSAN ekibi tarafından tank üzerinde inceleme faaliyetleri gerçekleştirildi. 20 gün içerisinde, prototip tank, kalifikasyon test faaliyetlerine hazır hale getirildi. Sistem entegrasyonu, tankın mevcut yeteneklerinde hiçbir azalmaya yol açmadan gerçekleştirildi. Birinci faz kalifikasyon testleri, Fırat Kalkanı operasyon sahasında gerçekleştirildi. Seri üretime de operasyonun yürütüldüğü üs bölgesinde geçildi.

Tüm bu çalışmalar, ortada, yazılı bir proje sözleşmesi olmadan yapıldı. Projenin sözleşmesi ise IDEF 2017 sırasında imzalandı.

Projede, 139 adet tankın modernizasyonu tamamlandı. Envanterdeki tüm tanklar modernize edilecek.

6 yıl garanti süresinin olduğu projede, ASELSAN, arızalara, ortalama 4-6 saat içerisinde müdahale edebiliyor. Sorun, en fazla 3 gün içerisinde çözülüyor.

 2,937 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.