Ana Sayfa Haberler TASECS, Havacılık Sektörüne Sunacakları Yerli ve Milli Çözümleri, MSI Dergisi ve AMAC Magazine Ziyaretinde Anlattı

TASECS, Havacılık Sektörüne Sunacakları Yerli ve Milli Çözümleri, MSI Dergisi ve AMAC Magazine Ziyaretinde Anlattı

TASECS Genel Müdürü Sabahattin Önay (ortada), MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Bayraktar (sağda) ve AMAC Magazine Genel Yayın Yönetmeni Birol Tekince (solda) tarafından ağırlandı.

Türkiye’nin özgün hava platformlarında kullanılan iklimlendirme ve kabin basınç sistemlerinin yerli ve milli olarak üretilmesi amacıyla kurulan TASECS’in (Turkish Aerospace Environmental Control Systems) Genel Müdürü Sabahattin Önay, 12 Mart’ta, MSI Dergisi ve AMAC Magazine’i ziyaret etti. Ziyarette, TASECS’in kurulduğu günden bugüne yürüttüğü faaliyetler konuşuldu.

TASECS, askeri ve sivil amaçlı üretilen uçak ve helikopterlerde kullanılan iklimlendirme sistemlerini üretmek amacıyla 2019’da; Gökser Makina, Anova Arge Teknolojileri, Friterm, Gür Metal ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortaklığı ile kuruldu. “Uçar Platformlarda Kullanılan İklimlendirme Sistemleri” projesi kapsamında, SAHA İstanbul öncülüğünde oluşturulan konsorsiyumda yer alan firmaların kurduğu TASECS, kısa sürede proje faaliyetlerine başladı.

İklimlendirme ve kabin basınç sistemlerinin, hava platformları için hayati önem taşıdığını vurgulayan Önay, bu sistemlerin yerlileştirilmesi ile Türkiye’nin önemli bir dışa bağımlılığının daha ortadan kaldırılacağını ifade etti. Türkiye’nin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir özveri ile çalıştıklarını da söyleyen Önay, dünyada havacılık sektörünün çok geliştiğinin ve büyük bir ihracat potansiyeli olduğunun da altını çizerek geliştirdikleri sistemler, alt sistemler ve bileşenler ile yurt dışında da Türkiye’nin adını duyuracaklarını belirtti.

Önay, 2019 yılında faaliyetlerine başlayan TASECS’in en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birinin de tanıtım olduğunu vurguladı. Bu kapsamda, görüşmede, TASECS’in yurt içi ve yurt dışı pazarına yönelik yürüteceği tanıtım faaliyetleri de ele alındı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.