Ana Sayfa Haberler TCG Gür Denizaltısından Milli Torpido AKYA ile Atış Testi

TCG Gür Denizaltısından Milli Torpido AKYA ile Atış Testi

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Roketsan tarafından geliştirilen milli ağır torpido AKYA’nın talim sürümü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının TCG Gür denizaltısından yapılan atış testini başarı ile geride bıraktı. Konu ile ilgili olarak, 25 Ocak’ta Milli Savunma Bakanlığı, 28 Ocak’ta da Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) birer video yayınladılar.

Yayınlanan görüntülerde, fiber-optik güdümlü AKYA’nın, TCG Gür’ü terk ettikten sonra, denizaltı ile olan fiber-optik kablo bağlantısının devam ettiği görülebiliyor. Bu torpido, SSB tarafından başlatılan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi kapsamında geliştiriliyor.

Proje kapsamında, Türk savunma ve havacılık sektöründen pek çok alt yüklenici de çeşitli görevler üstleniyor. Bunlardan bazıları, AKYA’ya sağladıkları katkılar konusunda sosyal medya üzerinden çeşitli paylaşımlarda bulundurlar.

Elektrik motorları ve eyleyiciler konusunda uzmanlaşan Femsan, sosyal medya hesaplarından “Parçası olmaktan gururluyuz…” mesajını yayınlandı.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (KoçSavunma) ise sosyal medya hesaplarından şu mesajı paylaştı: “Hedefi daha başarılı şekilde etkisiz hale getirmek için Dümen Suyu Dedektörümüzü ve hassas konumlandırılması için akıllı şamandıralarımızı kullandığımız, Akustik Ortam Modeli ile algoritmalarını test ettiğimiz çalışmalarımızla bu işin bir parçası olmaktan dolayı gururluyuz.”

 931 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.