Ana Sayfa Haberler TCG KINALIADA, Mavi Vatan’da Göreve Başladı

TCG KINALIADA, Mavi Vatan’da Göreve Başladı

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet Projesi’nin 4’üncü gemisi TCG KINALIADA (F-514)’nın hizmete giriş ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nin 1’inci Gemi Sac Kesme Töreni, 29 Eylül’de, İstanbul Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi’nin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinden ve sektörden birçok isim katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCG KINALIADA’nın, Türkiye’ye, millete ve denizcilere hayırlı olmasını dileyerek sac kesme törenini gerçekleştirecekleri geminin de dost ve kardeş Pakistan devletine hayırlı olmasını temenni etti.

MİLGEM Projesi’nde yıllar içinde edinilen tecrübeyle, yerlilik oranının %70 seviyesine yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu süreçte ihtiyaç duyulan tasarım, araştırma, geliştirme, tedarik ve hizmet alım işleri, Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından yerli ve millî imkânlarla gerçekleştirildi. Gemimizin platform sistemleri ve dizayn sistemleri STM, silah ve sensör sistemleri ASELSAN, savaş ve yönetim sistemi HAVELSAN tarafından sağlandı. Bu firmalarımızın altında 50’yi aşkın yerli firma, alt yüklenici olarak görev yaptı.”

MİLGEM Ada sınıfı korvetlerin ilk üçünden farklı olarak TCG KINALIADA’nın ROKETSAN tarafından millî imkânlarla geliştirilen ATMACA füzesini kullanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri’nin birlikte geliştirdikleri ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin de ilk kez TCG KINALIADA gemisinde yer alacağını açıkladı. TCG KINALIADA’da, Meteksan Savunma’nın Karinaya Monteli Sonar Sistemi de bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM Projesi’nin 5. gemisi ve Ada sınıfı korvetlerin devamı niteliğindeki İ sınıfı firkateynlerin ilkinin inşasına da Savunma Sanayi Başkanlığı ile STM arasındaki sözleşmenin imzalanmasıyla başlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azaldığına vurgu yaparak, savunma sanayisinde dışa bağımlılık oranının %80’lerden %30’lara düştüğünü, savunma sanayindeki araştırma, geliştirme harcamalarının bir buçuk milyar dolara yaklaştığını açıkladı.

Türkiye’de 700 ayrı savunma sanayi projesi yürütüldüğü bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje hacmi itibarıyla sektörde 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhale sürecindekilerle bu rakam 75 milyar dolara çıkacak. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren beş firmamız bulunuyor. İnşallah bu sayı sürekli artacaktır. Hedefimiz 2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmaktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında yürüttüğü çalışmaların sonuçlarını, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra dost ve kardeş ülkelerle de paylaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma ve havacılık ihracatının geçen yıl itibariyle yaklaşık 2,5 milyar doları bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi ile birlikte Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci gemisinin ilk kaynağını yaptı.

 1,722 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.