Ana Sayfa Haberler TEI’den, Genel Maksat Helikopterleri için 50. T700-TEI-701D Motoru Teslimatı

TEI’den, Genel Maksat Helikopterleri için 50. T700-TEI-701D Motoru Teslimatı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Genel Maksat Helikopter Programı (GMHP) kapsamında, TEI’nin ürettiği 50. T700-TEI-701D turboşaft motoru, TUSAŞ tarafından yapılan kabul testlerini başarıyla tamamladı. TEI, gelişmeyi 26 Kasım’da duyurdu.

50. motorun teslimi anısına, TEI’nin Eskişehir tesislerinde düzenlenen etkinliğe, TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, TEI Yönetim Kurulu Üyeleri, TEI yöneticileri ve TEI çalışanları katıldı. Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Akşit, T700-TEI-701D motorundan şu ana kadar 63 adet ürettiklerini ve üretilen motorlardan testleri tamamlananları teslim etmeye devam ettiklerini söyledi. Testleri tamamlanan 50. helikopter motorunu teslim ediyor olmaktan dolayı büyük sevinç duyduklarını belirten Prof. Dr. Akşit, TEI’nin ürettiği T700-TEI-701D motorlarının, T700 motor ailesi içinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek; “Halen ülkemizin envanterinde de kullanılan bir önceki versiyondan 60 beygir daha fazla güç elde ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin genel maksat helikopteri ihtiyacının yerli imkânlarla karşılanması amacıyla başlatılan GMHP, farklı kullanıcıların envanterine girecek olan T70 Genel Maksat Helikopterlerinin üretimini konu alıyor. TEI ise bu proje kapsamında, General Electric lisansı altında toplam 236 adet T700-TEI-701D motoru üretecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.