Ana Sayfa Haberler TEI’den GTÜ’ye Yazılım ve Donanım Desteği: Hedef Uçak Motoru Araştırmaları

TEI’den GTÜ’ye Yazılım ve Donanım Desteği: Hedef Uçak Motoru Araştırmaları

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

TEI, Gebze Teknik Üniversitesine (GTÜ), mühendislik simülasyon yazılım lisansı ve 240 çekirdekli yüksek başarımlı bilgisayar desteğinde bulunuyor. Hibe edilen yazılım sayesinde, öğrenci ve akademisyenler, gerçek hayatta yaşanabilecek olayları simülasyonlarla açıklayabilecek, yaptıkları tasarımların detaylarını tüm ayrıntıları ile inceleyebilecek, birden fazla benzetimi aynı anda gerçekleştirebilecek ve bu sayede çalışmalarına hız kazandırabilecekler. Hibe edilen bilgisayar ise her biri normal bilgisayarlara göre 10 kat hızlı olan 240 çekirdeğe sahip. TEI, gelişmeyi, 12 Nisan’da duyurdu.

Bu gelişme ile ilgili, GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende; TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ile Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan söz aldı. Prof. Dr. Akşit, üniversitenin bilişim altyapısına yaptıkları desteğin, ülkenin savunma sanayisine doğrudan katkı sunacağını ifade ederek; “Devletimizin de desteğiyle, dünyanın gelişmiş ülkelerinde yer alan sistemleri, araştırma merkezlerimizde görebiliyoruz. Gebze Teknik Üniversitesi’nin Uzay ve Havacılık Fakültesi’nde, uçak motorları ağırlıklı laboratuvar altyapısı görmeyi diliyoruz. Böyle bir oluşum, üniversiteyi, havacılık ve motor alanında mükemmeliyet merkezi haline getirecektir. Bugün yapmış olduğumuz desteği, bu hedefin bir aşaması olarak görebilirsiniz.” diye konuştu.

Törende yaptığı konuşmada GTÜ yönetimi olarak üniversite-sanayi iş birliğine her zaman en üst seviyede önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Aslan, “Türk havacılık sanayisine yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunarak bizleri daima gururlandıran TUSAŞ Motor Sanayii, hem Ar-Ge hem de üretim kabiliyetleri bakımından üniversitemiz adına çok değerli bir paydaşımızdır. Geçtiğimiz yıllarda Mühendislik Fakültemizde hizmete giren “Yüksek Hesaplamalı Araştırma Laboratuvarı”nın kurulmasında göstermiş oldukları destek nedeniyle de bir kez daha TEI yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.