Ana Sayfa Haberler TEI, LM2500 Gaz Türbinlerinin Bakım Onarım Merkezi Oldu

TEI, LM2500 Gaz Türbinlerinin Bakım Onarım Merkezi Oldu

GE Marine ile anlaşma imzalayan TEI, LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakımı, onarımı ve revizyonu alanında yetkili hizmet sağlayıcısı oldu. 18 Nisan’da imzalanan anlaşmada; TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI İş Geliştirme ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kain, GE Marine Avrupa ve Orta Doğu Satış Direktörü Selami Yumurtacı, GE Marine Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Musheno hazır bulundu. Bu anlaşmayla, Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan GE gaz türbinlerinin yanı sıra, Türkiye’nin ihraç ettiği gemiler ve bu motoru kullanılan çeşitli donanmalar da TEI’den hizmet alabilecek.

GE ve TEI’nin ek yerelleştirme çalışmalarına yönelik çerçeve mutabakat zaptını, Ağustos 2021 tarihinde imzalamıştı. LM2500 deniz gaz türbinleri yoğun biçimde kullanan Türkiye için, bu yeni anlaşma özel bir önem taşıyor. MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ADA sınıfı korvetler ve İstif sınıfı fırkateynler yanında, Barbaros ve Gabya sınıfı fırkateynlerde de LM2500 gaz türbinleri kullanılıyor. Deniz Kuvvetleri’nin, inşa edilmekte olan gemilerle birlikte yakın gelecekte, 18 gemide, 31 adetten oluşan bir LM2500 sınıfı güç türbini envanterine sahip olması bekleniyor.

Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, bu anlaşma ile ilgili şunları söyledi: “LM2500 Deniz Motorları’nın uluslararası bakım, onarım ve revizyon servis tedarikçi ağına TEI’nin dâhil edilmesinden heyecan duyuyoruz. Uzun vadeli çözüm ortağımız olan GE’den almış olduğumuz bu lisans sayesinde, TEI olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra dünya çapındaki diğer birçok ülkenin deniz kuvvetlerinin de bakım, onarım ve revizyon ihtiyacını karşılamak amacıyla OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) sertifikalı bir MRO Hizmet Sağlayıcısı haline geldik.

Bu alanda gerçekleştirmeyi öngördüğümüz yatırımlar sayesinde, şirketimizin, zamanında teslimat, hızlı bakım süreleri ve rekabetçi fiyatları ile LM2500 Deniz Motorları’na, sınıfında en iyi bakım, onarım ve revizyon hizmetini sağlayacağına eminiz. TEI, projeye özel yatırımlar yaparak, ekosistemimiz ve ülkedeki altyapımızın da desteğiyle Türkiye’de gerekli kabiliyet ve kapasiteyi kazanacaktır. Güçlü irademiz ve iş birliğimizin yeni bir başarı hikâyesine dönüşeceğine yürekten inanıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.