Ana Sayfa Haberler TEI, PD170 Motorunu, Baykar’a Teslim Etti

TEI, PD170 Motorunu, Baykar’a Teslim Etti

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

TEI ‘nin, ana yüklenici olarak üstlendiği, Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirdiği PD170 turbodizel havacılık motoru, Baykar’a teslim edildi.

Teslimatla birlikte, PD170 motorunun, Baykar tarafından geliştirilen, dizel itki sistemli bir platforma entegrasyonuna başlanacak. Motorun, bu platformu, 2019 yılının ilk yarısında havalandırması planlanıyor.

12 Ekim’de, TEI tarafından, konuyla ilgili yayınlanan basın bülteninde, söz konusu platformun isminden bahsedilmedi. Bununla birlikte motorun, Baykar’ın AKINCI platformunda kullanılacağı tahmin ediliyor.

TEI’nin, 2012 yılında, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme ile başladığı proje kapsamında geliştirdiği PD170 motoru, 2017 yılının Ocak ayından bugüne kadar, toplam 3.000 saatten fazla süreyle çalıştırıldı. Basın bülteninde ayrıca, motorun, 20.000 feet yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olduğu ifade edildi.

 2,238 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.