Ana Sayfa Haberler TEI-TF6000, TSKGV Yönetim Kurulunun Ziyaretinde Gün Yüzüne Çıktı

TEI-TF6000, TSKGV Yönetim Kurulunun Ziyaretinde Gün Yüzüne Çıktı

TEI, 6 Haziran tarihinde TSKGV Yönetim Kurulu heyetini ağırladı. Ziyaret sırasında, TEI-TF6000 turbofan motorunun birebir ölçekli maketi ilk kez sergilendi.

Ziyarette, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSKGV Yönetim Kurulu Üyesi Emekli Orgeneral Ümit Dündar, TSKGV Yönetim Kurulu Üyesi Cenap Aşcı, TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya hazır bulundu. Heyet önce tesis turuna katıldı. Tur esnasında TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI’nin yürüttüğü projeler hakkında bilgilendirme yaptı.

Ziyaret sırasında katılımcılara birebir ölçekli maketi gösterilen TEI-TF6000, TEI tarafından Türkiye’nin ilk millî turbofan motoru olarak lanse ediliyor. Yaklaşık 2 yıl süren tasarım çalışmalarının ardından, prototip imalat aşamasına gelen motor, uçaklardan gemilere kadar değişik millî platformlarda kullanılabilecek. TEI-TF6000 turbofan motoru ve türevleri, 6.000 lbs (art yakıcı ile ~10.000 lbs) seviyesine kadar itki üretebilecek. Böylece motor, art yakıcı ile beraber ses üstü (süpersonik) uçuşlar için de gerekli güçlere ulaşabilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.