Ana Sayfa Haberler TEI, Türkiye’nin İlk Millî Turbofan Motorunun Fan İç Mahfaza Sistemini Teslim Aldı

TEI, Türkiye’nin İlk Millî Turbofan Motorunun Fan İç Mahfaza Sistemini Teslim Aldı

TEI, milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve bir turbofan motorunda ilk kez kullanılan kompozit malzemeden imal edilmiş fan iç mahfaza parçasını (Fan Duct Inner Case) teslim aldı. TEI’nin prototip imalat çalışmalarını sürdürdüğü ilk milli turbofan motoru TEI-TF6000’in fan iç mahfaza sistemi, Turbofan Motorlarda Fan İç Mahfaza Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (SU IMC) tarafından, KordSA yarı mamülü kullanılarak üretildi. SAHA EXPO 2022’de TEI ile Sabancı Üniversitesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen sistem, kompozit malzeme kullanımı sayesinde hafif bir motor tasarımına imkân sağlarken, kompozit malzemenin sağladığı yüksek mukavemet avantajı ile TEI’ye rekabetçi çözüm sunacak.

Türkiye’de Bir İlk

İstanbul’da düzenlenen teslim töreninde konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, üretilen parçanın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekerek, imalatında kullanılan kompozit malzemenin ve epoksi gibi ana girdilerinin de yerli olduğuna vurgu yaptı. Akşit, “TEI olarak projelerimizi yoğun şekilde sürdürüyoruz. İhtiyacımız olan bazı parçaları üniversite-sanayi iş birliğine güzel bir örnek olarak bu yöntemle tedarik edebiliyoruz. Bu sayede merkezler de faaliyetlerine devam ediyorlar. Sonraki iş birliklerimizden biri de havacılık motorlarında kullanılan ön yatak çerçevesi kanatçıklarının (Front Bearing Structure Blade) kompozit malzemeden üretimi olabilir. Projeyi bir seneden daha kısa bir sürede başarıyla tamamlayan tüm ekiplere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversite-Sanayi İş Birliği

Törende söz alan Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yıldız, “Sabancı Üniversitesi olarak üniversite-sanayi işbirliklerini çok önemsiyoruz. Özellikle sanayi alanında öncü bir iş modeli olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezimizde birçok firma ile önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Eklemeli imalat konusunda ise TEI ile uzun süredir çalışıyoruz. Bu kapsamda son olarak kompozit malzemelerin havacılık sanayisinde de kullanılmasını sağlayan bir projeyi daha hayata geçirdik. Bu çalışma ile Türkiye’nin dünyada havacılık sektöründe söz sahibi olmasına katkı sağladığımız için gururluyuz.” şeklinde konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.