Ana Sayfa Haberler TEI ve Sabancı Üniversitesi, Kompozit Motor Parçaları için Güçlerini Birleştirdi

TEI ve Sabancı Üniversitesi, Kompozit Motor Parçaları için Güçlerini Birleştirdi

TEI ve Sabancı Üniversitesi , SAHA EXPO sırasında, 26 Ekim’de, kompozit motor parçaları geliştirme çalışmaları yürütmek üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında “Turbofan Motorlarda Kompozit Malzemeden Fan İç Mahfaza Sistemi Geliştirme Projesi”, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (SU IMC) gerçekleştirilecek.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin katıldığı imza töreninde konuşan Prof. Dr. Akşit, özellikle havacılık sanayisinde üretilen parçaların çok zor ve kompleks yapıda olduğunu işaret etti. Sabancı Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri projelerde yer alan tüm ekiplerin gayretli çalışmalarının sonucu önemli çıktılar elde ettiklerini belirterek “Türkiye’nin en güçlü motorunda kullanılacak bu sistemin geliştirilmesi projesi, daha zor projelere doğru ilerleyeceğimiz bu yolda önemli bir basamak olacak.” dedi.

Prof. Dr. Leblebici ise şunları söyledi: “Sabancı Üniversitesi, kompozit malzemeler ve eklemeli imalat konusunda yıllardan beri çok önemli ve iyi çalışmalara imza atıyor. Özellikle eklemeli imalat konusunda TEI ile uzun zamandır birlikte çalışıyoruz ve şimdiye kadar çok güzel sonuçlar elde ettik. Bugün de tüm bu çalışmalara ek olarak kompozit malzemelerin havacılık sanayinde de kullanılmasının kapısını açacak bir proje çalışmasına imza atıyoruz. Bu anlaşma ile Sabancı Üniversitesi olarak merkezimizdeki araştırmacılarımız ve çalışanlarımız ile TEI’nin çalışmalarına destek olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin dünyada bu alanda söz sahibi olan çok az ülkeden biri olmasını sağladığımız için biz de gurur duyuyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.