Ana Sayfa Haberler TEI’nin Jet Motorlarında Kullanacağı Yağı, Koçak Speedol Geliştirecek

TEI’nin Jet Motorlarında Kullanacağı Yağı, Koçak Speedol Geliştirecek

TEI, Koçak Speedol ile Muadil Gaz Türbin Yağı Geliştirme İş Birliği Anlaşması’na imza attı. Bu kapsamda, Koçak Speedol, TEI’nin gaz türbinli motorlarında kullanılacak yağları geliştirecek.

İstanbul Fuar Merkezi’nde, 25-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen SAHA EXPO 2022’de imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “Tasarladığımız, geliştirdiğimiz ve çalıştırdığımız motorlarımızın üretiminde de azami yerlilik oranını gözetiyor; tüm alt sistemleri, hatta ham malzemeleri bile millî imkânlarla geliştirmeye gayret ediyor; bu doğrultuda yerli üreticilerimizle gerçekleştirdiğimiz iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Koçak ile çalışmalarımız pistonlu motorlarımız için başlamıştı, bu anlaşmayla gaz türbinli motorlarımızda kullanacağımız yağların da Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi sağlanacak.” dedi.

Mevcut iş birlikleri kapsamında TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru’nda, Koçak Speedol Aero Ultra Diesel S170 motor yağını kullandıklarını hatırlatan Akşit, yerli firmalar arasında artan iş birliklerinin Türkiye’nin menfaatine olduğunu vurgulayarak, “Bu gibi iş birliği anlaşmalarına imkân sağlayan SAHA İstanbul’a da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.