Ana Sayfa Haberler TEI’nin Katmanlı İmalat Atölyesi, Prof. Dr. İsmail Demir’in Katılımıyla Açıldı

TEI’nin Katmanlı İmalat Atölyesi, Prof. Dr. İsmail Demir’in Katılımıyla Açıldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 12 Kasım’da, TEI’nin Eskişehir yerleşkesini ziyaret etti. Prof. Dr. Demir’in ziyaretine, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Serdar Demirel ve Dr. Celal Sami Tüfekçi de eşlik etti. Ziyaret sırasında, bir açılış töreni de gerçekleştirildi.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit’in bilgilendirme toplantısı ile başlayan ziyaret, tesis turu ile devam etti. ANKA insansız hava aracına güç verecek PD170 turbodizel havacılık motoru ile ilgili çalışmaları yerinde gözlemleyen Prof. Dr. Demir ve beraberindeki heyet, daha sonra TEI’nin Katmanlı İmalat Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Akşit, şunları söyledi: “Katmanlı imalatın gerek üretim gerekse tasarım alanında sıralanan çok sayıda avantajı sebebi ile havacılık ve savunma teknolojilerindeki kullanım oranları artmaktadır. Bu kapsamda dünya çapında ürünler sağlayan büyük havacılık firmaları, konuya yüksek araştırma bütçeleri ayırarak, alışılagelmiş üretim tekniklerinin kullanıldığı kritik komponentleri, katmanlı imalat ile üretmek için projeler geliştirmektedir. Ülkemizde de Savunma Sanayi Başkanlığımız, geçmiş yıllarda YAKUT, ELEKTRON ve ATOM gibi projeleri başlatarak, bu teknolojiyi en baştan yakalamaya yönelik önemli adımlar attı. Biz de bu desteği kullanarak, dünyada lider motor şirketleri ile aynı anda gerekli çalışmaları tamamladık ve bu teknolojiyi özgün motorlarımızın üretiminde kullanmaya başladık.”

Prof. Dr. Demir ise yaptığı konuşmada, bu gibi projelerin Savunma Sanayii Başkanlığının görünmeyen yanı olduğunu, bunun gibi ön plana çıkmayan birçok proje ile savunma sanayisine destek sağladıklarını ifade etti.

Açılışın ardından, T625 helikopterine güç verecek TS1400 Turboşaft motorunun test alanı ziyaret edildi ve çekirdek motorun testi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olacak TS1400’ün, deniz seviyesindeki maksimum kalkış gücü 1.400 shp, bununla birlikte motor acil durumlarda deniz seviyesinde 30 saniye boyunca 1.660 shp azami güç üretebiliyor. Motor; 20.000 feet servis tavanına sahip olacak ve 23.000 rpm şaft çıkış hızı üretecek şekilde geliştirme çalışmalarına devam ediliyor.

 1,333 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.