Ana Sayfa Haberler Tekerlekli Zırhlı Araçların Güç Aktarma Paketleri BASE Studio’ya Emanet

Tekerlekli Zırhlı Araçların Güç Aktarma Paketleri BASE Studio’ya Emanet

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Derin tecrübesi, müşteri odaklı yaklaşımı ve yetkin ekibiyle sektöre hızlı bir giriş yapan BASE Studio, kısa zamanda kullanıma hazır şekilde pazara sundukları milli ürünleri ile kuşkusuz fuarın dikkat çeken firmaların arasındaydı. Arazi kabiliyeti de olan tekerlekli kara platformları için özgün ve yenilikçi güç aktarma paketi çözümleri geliştiren BASE Studio, sektörde yeni bir firma gibi görünse de firmanın kurucuları, uzun süredir bizzat bu işin içinde, 30 yılı aşkın otomotiv deneyimine sahip kişiler.

BASE Studio’nun kurucuları Remzi Oduncu ve Ahmet Hacıyunus, aynı zamanda, İtalya’daki, otobüs ve hafif kamyonlar için aks ve süspansiyon tasarlayıp üreten BRIST Axle firmasının da sahipleri. 2014 yılında, ünlü Alman VOITH Turbo’nun İtalya’daki aks firmasının %100 hissesinin satın alınmasıyla kurulan BRIST Axle; bugün itibariyle yılda 10.000 aks ve süspansiyon üreten, yaklaşık 20 milyon avro cirosu olan, 35 beyaz yaka 30 mavi yaka çalışana sahip 65 kişilik bir şirket. BRIST Axle, kendi mühendisliği ile geliştirip ürettiği özgün ürünlerle otobüs ve hafif ticari kamyonlar için özellikle niş pazarda fark yaratıyor. Avrupa ve Çin’deki pek çok elektrikli otobüs ve lojistik kamyon projesinde, alt yüklenici olarak aks ve süspansiyon geliştirme görevi üstlenen firma, sektörün bilinen oyuncuları arasında kendine yer bulma yolunda hızla ilerliyor.

BASE Studio, 2018 yılı içerisinde de 20.000 metrekare açık, 10.000 metrekare kapalı alana sahip mevcut fabrikasına taşınarak son 1 yılda üretim faaliyetlerine ciddi bir ivme katmış durumda.

 

İtalya’daki şirketlerinde hızlı bir büyüme trendi yakalayan ve küresel pazarlarda ses getiren vizyoner projelere imza atan Oduncu ve Hacıyunus, edindikleri deneyimleri kendi vatanları Türkiye’ye taşıyıp özellikle askeri alandaki, bu ürün grubunda Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla ikinci firmaları olan BASE Studio’yu, 2016 yılında, Gebze Teknopark’ta kurmuş. 2 yıl boyunca Ar-Ge faaliyetlerini teknoparkta yürüten firma, 2018 yılı içerisinde de 20.000 metrekare açık, 10.000 metrekare kapalı alana sahip mevcut fabrikasına taşınarak son 1 yılda üretim faaliyetlerine ciddi bir ivme katmış durumda. Güç aktarma paketinin, şanzımandan tekerleklere kadar olan bölümünü, özgün olarak tasarlayıp üretiyorlar. Şirket, tüm bu süreci, uçtan uca şekilde kendi bünyesinde gerçekleştiriyor.

BASE Studio kurucularından Oduncu, yaklaşımlarını şu şekilde anlatıyor: “Biz, sektörde sıkça gözlenen klasik ‘üretim’ şirketlerinden biri değiliz. Kendimizi, ‘üretim’ değil bir ‘ürün’ şirketi olarak tanımlıyoruz. Bu kavramı açmak gerekirse örneğin, tesisimizde, herhangi bir talaşlı imalat yeteneği yok. Sadece teknoloji, insan ve bilgiye yatırım yapıyoruz ve Türkiye’deki talaşlı imalat yapan firmaları da potansiyel iş ortağımız olarak görüyoruz. Kendi tasarladığımız parçaları, iş ortaklarımızda ürettiriyoruz ve ardından da fabrikamızda, yalnızca bu parçaların montajını gerçekleştirerek son ürün haline getiriyoruz. Montaj hatlarımızdaki işleyişi de tamamen yalın üretim yaklaşımı ile gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan, 80 kişilik ekibimizin 50’si mühendis ve bunlar, Ar-Ge Merkezimizde yoğun olarak yeni teknolojiler ve ürünler üzerinde çalışıyor. Şu anda ürünlerimizde, %65 civarında bir yerlilik oranına ulaştık. Yıl sonu itibarıyla da bunu %80 seviyesine getireceğiz. İki yıl içinde de %95’e ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu, Türkiye’deki tedarikçilerimizle başaracağız. Bir tedarikçi ekosistemi yaratıyoruz. Bunun için, yurt dışından danışmanlar getiriyor ve Türkiye’deki tedarikçilerimizi daha üst seviyelere çıkartmaya çalışıyoruz. Böylece, sektörün gelişimine de önemli ve değerli bir katkı veriyoruz.”

BASE Studio, fuarda, 14 ton ve 21 tonluk araçlara yönelik olarak geliştirdikleri güç aktarma paketlerinin ön akslarını ve transfer kutularını sergiledi.

 

BASE Studio, şu anda 4×4 araçlar üzerine çalışıyor. Fuarda da 14 ton ve 21 tonluk 4×4 araçlara yönelik olarak geliştirdiği güç aktarma paketlerinin ön akslarını ve transfer kutularını sergileyen firma, 14×14’e kadar olan araçlar için çözüm sunmaya yönelik olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

Test altyapısı ile ilgili Türkiye’deki eksiklikleri gören firma, bu altyapıyı geliştirmeye yönelik olarak da çalışmalar yapıyor. Bu çerçevede süspansiyon test altyapısını kuran BASE Studio, dinamometre kurulum çalışmalarına devam ediyor. Tamamlandığında, bu test altyapısının, Türkiye’deki türünün tek örneği olması bekleniyor.

 3,844 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.