Ana Sayfa Haberler TEKNOFEST 2019’a, 570 Roket Takımı Başvuru Yaptı

TEKNOFEST 2019’a, 570 Roket Takımı Başvuru Yaptı

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı tarafından organize edilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak. T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 22 Mayıs’ta, sosyal medya hesabından, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Önceki yıl yapılan TEKNOFEST kapsamında düzenlenen roket yarışması ile Türkiye’nin, dünyada bu alanda, uluslararası yarışma düzenleyen ikinci ülke olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Alçak ve Yüksek İrtifa Kategorisinde, geçen sene 157 roket takımı başvuru yapmıştı, TEKNOFEST 2019’a ise 570 roket takımı başvuru yaptı. Roket yarışması tamamen bilimsel temeller üzerine kurulu. Ön tasarım, kritik tasarım, genel test ve atış hazırlık raporları ve atış denemeleri… Takımlar roket tasarım ve simülasyonlarını açık kaynak yazılım olan OpenRocket yazılımı desteği ile gerçekleştiriyor.

TEKNOFEST 2019 kapsamında düzenlenen tüm diğer yarışmalarda olduğu gibi bu yarışma ile hedefimiz ülkemizde, geleceğin roket mühendislerinin yetişmesi adına onlara ilham olmak, hayallerini tetiklemek. Havacılık ve uzay alanında, dünya tarihinde önemli projelere imza atmış kişilerin hayatına baktığınızda birçoğunun hayallerini bu tür organizasyonlarda oluşturduğunu görürsünüz. Mesela, uzay biliminin babası olarak adlandırılan Sergei Korolev… Soğuk Savaş’ın başlangıcı olarak adlandırılan Sovyetlerin uzaya gönderdiği ilk araç olan Sputnik-1’in tasarımcısı. Uzay biliminin kurucusu olarak da adlandırılır. Onun bu alana merak salmasına tetikleyen şey ise 1913 yılında katıldığı bir havacılık gösterisi… Savunma sanayi sektöründe, ülkemizde atılan adımlar ve başarılı sonuçlarını ancak gençlerimize yaptığımız yatırımlarla sürdürebilir hale getirebiliriz. Ölçek olarak diğer savunma yatırımlarıyla karşılaştırıldığında ufak gibi görünse de geleceğimiz adına en önemli adımlar. Türkiye ancak bu adımlarla Millî Teknoloji Hamlesini başarıyla gerçekleştirerek, bulunduğu zorlu coğrafyada hür ve egemen bir devlet olarak varlığını güçlendirecek, bölgesel ve küresel düzeyde sahip çıktığı insanlık için adalet ve merhamet ilkelerini daha güçlü savunabilecektir.”

 2,937 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.